Co powoduje poranne nudności w ciąży i jak mogę z nimi walczyć?
Co powoduje poranne nudności w ciąży i jak mogę z nimi walczyć?
Przypuszcza się,, że powodem nudność i wymiotów w czasie ciąży są zmiany hormonalne. Większość kobiet szybko odkrywa, jakie są przyczyny nudności, i znajduje proste sposoby na radzenie sobie z nimi c chwili, gdy dolegliwości mijają - a następuje to najczęściej na początku drugiego trymestru.

Skąd nazwa „poranne nudności', skoro mnie mdli przez cały dzień?

Odkryłaś to, co odkryło już wiele kobiet w odmiennym stanie: że tak zwane. "poranne nudności" mogą cię dopaść rano, w południe i w nocy. I nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak się dzieje. Zapewne twoje ciało tak reaguje na wiele różnych zmian, jakie w nim zachodzą. Zalicza się do nich gwałtowny wzrost poziomu estrogenów, wyczulenie zmysłu powonienia, zwiększenie objętości kwasów żołądkowych oraz rosnące zmęczenie. Niektórzy specjaliści twierdzą, że do porannych nudności mogą się przyczyniać również stres i emocje. I choć świadomość, że nie jesteś w tym osamotniona, pewnie nie zmniejszy dyskomfortu, może cię jednak nieco podnieść na duchu. Około 75-80% przyszłych mam czuje się w pierwszych tygodniach ciąży jak na długiej, męczącej przejażdżce kolejką górską. Z porannymi nudnościami niełatwo też radzić sobie podczas pracy.

Czy będę czuła nudności przez całą ciążę?

Nie ma dwóch takich samych ciąż - zasada ta dotyczy również zjawiska porannych nudności. Możliwe, że potrwają one jeszcze kilka tygodni, możliwe, że kilka miesięcy, a może nawet dłużej, choć rzadko tak się dzieje. U większości kobiet nudności ustępują pod koniec trzeciego miesiąca, choć uczucie gniecenia w żołądku lub lekkich nudności może pojawić się w każdym momencie ciąży. Nierzadko wywołują je pewne zapachy -u każdej kobiety inne.

Czy poranne nudności mają wpływ na moje dziecko?

Jeśli tylko nie będziesz zwracać wszystkiego, co zjesz, będziesz się dobrze odżywiać oraz pić dużo płynów, poranne nudności nie zaszkodzą rozwojowi dziecka. Większość kobiet trapionych tą dolegliwością dość szybko wyczuwa, czego organizm potrzebuje oraz jak często powinny jeść w ciągu dnia, aby uzupełniać potrzebne składniki. Poeksperymentuj, a przekonasz się. co działa w twoim przypadku. Jeśli po każdym posiłku zwracasz wszystko, co zjesz, musisz koniecznie powiadomić o tym lekarza.

Czy preparaty uzupełniające dla ciężarnych kobiet pomagają przeciwdziałać porannym nudnościom, czy też je wzmagają?

Czasem przyjmowanie preparatów witaminowych dla kobiet w ciąży  pogarsza dolegliwości. Spróbuj je chwilowo odstawić, a dowiesz się. jaki mają wpływ na ciebie. Jeśli wzmagają nudności, poczekaj jeszcze kilka dni, po czym znów zacznij przyjmować preparat. Ponieważ żelazo może być z trudem tolerowane przez układ trawienny, nie przyjmuj preparatu z żelazem, chyba że wyniki badania krwi wykazały niedokrwistość. Wówczas warto wypróbować preparaty różnych producentów, bo może się okazać że jedne będą ci służyć lepiej, inne gorzej. Jeśli twój organizm z trudem toleruje zestaw witamin dla ciężarnych, spróbuj przyjmować je razem z jedzeniem. Gdyby i to nie pomogło, rozważ pomysł jedzenia codziennie płatków śniadaniowych wzbogaconych dodatkowo o witaminy. Koniecznie też odżywiaj się tak, abyś zapewniała organizmowi witaminy i minerały potrzebne tobie oraz rozwijającemu się dziecku.

Wymiotuję tak często, że nie udaje mi się zatrzymać pożywienia w organizmie. Co powinnam zrobić?

Natychmiast skontaktuj się z lekarzem, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że cierpisz na rzadką ciążową dolegliwość zwaną hyperemesis grovidarum (dosłownie: niepowściągliwe wymioty ciężarnych). Ale spokojnie - choć nazwa brzmi strasznie, dolegliwość tę można leczyć. Nie leczona natomiast może doprowadzić do niedożywienia, odwodnienia oraz innych komplikacji, zagrażających tobie i dziecku. Lekarz pomoże ci, przepisując specjalną dietę, zalecając leżenie w łóżku, a nawet kierując do szpitala. Jeśli rozpozna się u ciebie odwodnienie, zostaniesz przyjęta do szpitala w celu podania płynów przez kroplówkę. Niekiedy, żeby zminimalizować nudności i wymioty, podaje się leki pomagające w zatrzymywaniu pożywienia.

Co to jest opaska uciskowa oraz w jaki sposób pomaga w zwalczaniu porannych nudności?

Prosta rzecz, którą stworzono w celu zapobiegania nudnościom, a która pomogła wielu kobietom w stanie odmiennym. Zapnij ją na nadgarstku tak. aby plastikowy,guzik" naciskał na wyznaczony przez akupresurę specjalny punkt, którego stymulacja pomaga ograniczyć nudności. Opaski uciskowe można kupić w aptekach.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!