Z zaciągnięciem kredytu hipotecznego wiążą się dodatkowe koszty i opłaty. Podstawową opłatą jest prowizja za udzielenie kredytu. Banki pobierają ją w różnej wysokości, są i takie, które z niej rezygnują. Niekiedy trzeba będzie również zapłacić za samo rozpatrzenie wniosku kredytowego.

Dodatkowo niektóre banki wymagają wykupieniu ubezpieczeń, np. na życic czy od utraty pracy. Może być także konieczne ubezpieczenie brakującego wkładu własnego lub ubezpieczenie na okres przejściowy. Koszty dodatkowe przeważnie powiększają kwotę kredytu.

Do kosztów bankowych należy doliczyć koszt ustanowienia zabezpieczeń. Oplata sądowa za wpis hipoteki to wydatek 200 zł iw przypadku dwóch hipotek, zwykłej i kaucyjnej, trzeba zapłacić 400 zł). Od wpisu hipoteki należy odprowadzić do Urzędu Skarbowego poda tek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,1% wartości hipoteki zwykłej. Do powyższych kosztów trzeba również doliczyć koszty ubezpieczenia nieruchomości.

Dodatkowe opłaty

Szukając odpowiedniej oferty kredytowej, należy zwrócić uwagę na dodatkowe opłaty związane z przedpłatą kredytu lub całkowitą spłatą. Trzeba też się dowiedzieć, ile kosztuje przewalutowanie kredytu.

Wycena nieruchomości

Aby wniosek kredytowy został rozpatrzony, niezbędna jest wycena nieruchomości. Niektóre oferty banków obejmują wykonanie takiej wyceny przez rzeczoznawców. W innych przypadkach osoba starająca się o kredyt musi we własnym zakresie zlecić wycenę rzeczoznawcy majątkowemu, co oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Twoja Ocena