Czy modliszka jest niebezpieczna dla człowieka? Jak zabija modliszka?
Czy modliszka jest niebezpieczna dla człowieka? Jak zabija modliszka?
Z pewną przesadą można powiedzieć, że gdyby modliszka miała rozmiary kota, człowiek nie obroniłby się przed nią. Zwierzę to jest bowiem wyjątkowym drapieżnikiem. Potrafi zabić ofiarę o wiele od siebie większą, cięższą i o twardszej skórze. Jej niepozorny wygląd może zwieść. Charakterystyczne przednie odnóża, które wyglądają jak złożone do modlitwy (i stąd nazwa „modliszka"), są najlepiej uzbrojonym organem do zabijania wśród wszystkich zwierząt.

JAK ZABIJA MODLISZKA

Działają jak para zatrzaskujących się noży - chwytają ofiarę, której już nie wypuszczą. Potem modliszka zaczyna ją pożerać żywcem. Taki koniec może również spotkać samca modliszki w trakcie parzenia (dzieje się tak w kilku procentach przypadków). Miejsce odpowiedzialne za ruchy kopulacyjne jest na jego nieszczęście umieszczone w ostatnim zwoju nerwowym, znajdującym się na końcu grzbietu, zatem kiedy samica podczas parzenia zaczyna pożerać mu głowę, ten nadal kopuluje, choć teoretycznie jest już martwy.

NIEODPOWIEDNIEGO ZALOTNIKA POŻERA

Powodów, dla których dochodzi do takich drastycznych sytuacji, jest kilka. Przede wszystkim może być to okrutna, ale bardzo efektywna strategia, oczywiście z punku widzenia konkretnej samicy. Samiec, którego zjada, już przekazał swoją spermę do zapłodnienia, także żadna inna modliszka nie otrzyma już jego genów. Co więcej, taki kanibalistyczny posiłek jest dla niej porządną porcją pożywienia, którego potrzebuje do rozwoju jajeczek.

JAK UNIKNĄĆ ŚMIERCI

Powód może być też jednak całkiem prozaiczny - samiec po prostu jest traktowany jak każda inna ofiara. Samce muszą zatem być ostrożne, w końcu chodzi o ich życie. A nie jest to łatwe - pradawne instynkty nakazują zapłodnić jak najwięcej samic, co zwiększa ryzyko utraty życia. Dlatego wypracowały specjalne mechanizmy, które pomagają im przeżyć.

KTÓRĘDY NA SAMICĘ

Ważna jest na przykład strona, od której samiec przybliża się do partnerki.Te, które zbliżają się od tyłu, zwykle przeżywają. Samce niektórych gatunków próbują jednak zupełnie innej metody - stają przed samiczką, rozpościerają skrzydła i ukazują kolorowe ubarwienie, i Wykonują taniec godowy, by przeżyć sam akt. Inne podczas kopulacji starają się skłonić głowę jak najbliżej ciała samicy, by nie umiała do niej dosięgnąć. Po pomyślnym parzeniu samiec natychmiast ucieka, odlatując od samicy i szukając kolejnej potencjalnej partnerki. Samce niektórych gatunków wręcz przeciwnie - pozostają na samicy, aby nie mógł do niej dostać się konkurent.

UWAGA NA DZIEWICZĄ MODLISZKĘ!

Większe niebezpieczeństwo grozi samcom podejmującym się zapłodnienia dorodnej samicy, której podczas wzrostu nie brakowało jedzenia. Według badań właśnie te modliszki maję większą skłonność do kanibalizmu. Powodem może być także fakt, że są większe niż ich siostry, które ze względu na niedostatek pożywienia dojrzały później. Kanibalizm seksualny często występuje także wśród dziewiczych modliszek, które parzę się po raz pierwszy.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!