Wkładka domaciczna to nowoczesna wersja kamyków umieszczanych przez afrykańskich jeźdźców w macicach wielbłądzic, żeby ochronić je przed ciążą. Być może metoda kamyków sprawdziłaby się również u kobiet, ale nie radzę jej wypróbowywać — nie została zatwierdzona przez FDA.

Wkładka domaciczna (która zdobyła akceptację tej agencji) to mały plastikowy przyrząd zawierający hormony lub miedź, który jest umieszczany wewnątrz macicy kobiety. Działanie wkładki może być dwojakie: zapobiega zapłodnieniu komórki jajowej albo uniemożliwia zarodkowi zagnieżdżenie się w ściance macicy.

Wkładka domaciczna budzi wiele kontrowersji, dlatego wiele kobiet w ogóle nie bierze pod uwagę tej metody antykoncepcji. Jedna z wkładek, o nazwie Dalkon Shield, miała poważne problemy 20 lat temu i została wycofana z rynku. Kilku innych producentów również wycofało się z amerykańskiego rynku w obawie przed procesami sądowymi. Jednak Światowa Organizacja Zdrowia i Amerykańskie Stowarzyszenie Medyczne uważają wkładkę domaciczną za jedną z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych metod antykoncepcji kobiecej.

Ze względu na różne kontrowersje oraz na fakt, że istnieją dwa podstawowe rodzaje wkładek domacicznych (zawierające hormony i zawierające miedź), koniecznie musisz porozmawiać z lekarzem, zanim zdecydujesz się na tę formę antykoncepcji. Wkładka jest umieszczana w macicy za pośrednictwem szyjki podczas miesiączki. Jeżeli zawiera miedź, może pozostać w macicy aż do 12 lat. Natomiast taka, która uwalnia niewielkie dawki hormonów, musi zostać wymieniona po 5 latach.

Ważnym elementem wkładki domacicznej jest sznureczek, który z niej wystaje, sięgając aż do pochwy. Wkładka domaciczna skutecznie zapobiega ciąży, jeżeli znajduje się we właściwym miejscu. W rzadkich przypadkach może się zdarzyć, że wydostanie się na zewnątrz, a kobieta tego nie zauważy. W takich sytuacjach ochrona przed ciążą całkowicie znika. Dlatego należy regularnie sprawdzać, czy sznureczek jest na miejscu. Zaletą wkładki domacicznej jest to, że nie trzeba o niej pamiętać (pomijam tu kwestię sprawdzania sznureczka). Nie zmienia ona poziomu hormonów ani miedzi w organizmie kobiety.

Po włożeniu wkładki domacicznej kobieta może odczuwać pewne skurcze. U niektórych kobiet przez pierwsze kilka miesięcy krwawienie jest obfitsze, a w rzadkich przypadkach dochodzi do infekcji miednicy. Jeszcze rzadziej spotykane są sytuacje, w których wkładka przesuwa się w górę macicy, powodując różne komplikacje. Jednak ogólnie rzecz biorąc, w porównaniu z innymi metodami antykoncepcji (a zwłaszcza z brakiem jakiejkolwiek metody), wkładka domaciczna jest bezpieczniejsza niż większość z nich. (Pamiętaj, że jeśli nie jesteś w monogamicznym związku, musisz jeszcze zastosować ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową).

Twoja Ocena