Domowe sposoby na ograniczenie spożycia cukru i soli. Jak stopniowo ograniczyć sól i cukier? 5 PROSTYCH SPOSOBÓW, które pomogą tobie i twoim domownikom ograniczyć spożycie soli i cukru

• Złam kod cukru

Producenci dodają cukier niemal do wszystkiego, nawet do syropów na kaszel, gumy do żucia, sosów pomidorowych, fasoli z puszki i konserw mięsnych. Cukier jest też w lekarstwach sprzedawanych na receptę. Informacja o jego zawartości jest zazwyczaj ukryta, ponieważ producenci chętnie podają na etykietach nazwy zastępcze substancji. Dlatego szukaj na opakowaniach takich nazw, jak: syrop kukurydziany, dekstryna, dekstroza, fruktoza, koncentrat soku owocowego, HFCS, galaktoza, glukoza, miód, skrobia uwodorniona, maltoza, laktoza, mannitol, syrop klonowy, poliol, cukier surowy (nierafinowany), sorgo, cukroza, sorbitol, cukier turbinado i ksylitol.

• Wybieraj inne niż sól źródła sodu

Ten mikroelement znajduje się też w innych produktach. Sprawdzaj, czy na etykietach produktów nie wymienione są takie nazwy i oznaczenia, jak: sodium, Na, glutaminian sodu, cytrynian sodu, soda oczyszczona, dwutlenek sodu.

To wszystko są źródła sodu!

•    Sięgnij po owoce

Jeśli masz ochotę na coś słodkiego, zamiast ciastka wybierz jakiś owoc. Przekonaj się, czy zaspokoił twoje zapotrzebowanie na cukier. Trzymaj w torebce, na biurku lub w schowku samochodowym paczkę suszonych moreli, by mieć zawsze pod ręką coś słodkiego i zdrowego.

•    Zrób to Sam

 Gotowe dania i zupy z puszki czy proszku zawierają dużo soli i cukru. Gdy będziesz samodzielnie przygotowywać posiłki, ograniczysz te składniki. Doprawiaj potrawy ziołami, przyprawami, sokiem z cytryny, musztardą lub chrzanem.

• Ograniczaj sól stopniowo

Nie oczekuj, że uda ci się ograniczyć ilość spożywanej w ciągu jednego dnia. Upłynie dużo czasu, zanim twoje kubki smakowe przyzwyczają się i zaczną rozpoznawać subtelne smaki żywności, tłumione przez sól.

Twoja Ocena