To mit, że grzybica atakuje zaniedbany skórę. Do jej rozwoju potrzeba tylko ciepła, wilgoci i mikrouszkodzeń (np. otarć).

Podeszwy stóp mają bardzo dużo gruczołów potowych. Kiedy w upalne dni wydzielanie potu się zwiększa, wiąże się on z martwym naskórkiem i tworzy idealną pożywkę dla bakterii i grzybów (są wszędzie: w sklepowej przebieralni, na basenie, pod prysznicem w pensjonacie czy szpitalu). Nadmierna potliwość szczególnie dokucza chorym na cukrzycę, niedoczynność tarczycy, osobom z nadwagą i żyjącym w ciągłym stresie. Zwłaszcza oni (ale nie tylko!) są narażeni na grzybicę stóp i powinni starać się jej zapobiegać.

Zatroszcz się o stopy

• Na nadpotliwość pomoże talk kosmetyczny (ok. 10 zł za 100 g, w aptece) - po kąpieli dokładnie osusz stopy ręcznikiem i zimnym strumieniem suszarki, wetrzyj w skórę talk.

• Drobne rany wyleczy olejek rumiankowy - dodaj 2-3 krople do porcji kremu do stóp albo wetrzyj olejek bezpośrednio w skórę.

• Profilaktycznie zadziała kąpiel stóp 2-3 razy w tyg. w wodzie z dodatkiem naparu z lawendy (2 łyżki zaparz szklanką wrzątku, po 15 min przecedź).

Zmodyfikuj dietę

•    sok pomidorowy leczy nadpotliwość. Pij codziennie szklankę, najlepiej z dodatkiem bazylii, która zawiera olejki eteryczne o działaniu przeciwgrzybiczym.

•    Oliwa dostarcza kwasów omega-3, które wzmacniają skórę i odporność, więc zapobiegają zakażeniu grzybicą. Dodawaj codziennie 2 łyżeczki do sałatki warzywnej.

•    Herbatka z szałwii reguluje pracę gruczołów potowych. Pij codziennie filiżankę (zaparz łyżeczkę ziół, po 15 min przecedź).

Zadbaj o otoczenie

•    „Odgrzybiaj" pralkę co 3-4 miesiące - włącz pustą na 95 st i wlej do bębna 31 wybielacza, który przeczyści przewody, bęben i gumowy kołnierz. Szufladę na proszek wyjmij, posyp sodą i doczyść starą szczoteczką do zębów.

•    Nie noś tych samych butów codziennie (jeśli cierpisz na nadpotliwość). Muszą dobrze wyschnąć - najlepiej w pełnym słońcu.

Nie przegap objawów!

Skóra jest pomarszczona, biaława, pokrywają ją pęcherzyki. Swędzi i piecze. Zmiany najpierw widoczne są między 5. i 4. palcem, a dopiero w zaawansowanym stadium na grzbiecie i podeszwie stopy.

•    Reaguj od razu nawet jeśli nie masz pewności, że to grzybica: rano i wieczorem przez 15 min mocz stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem 1/2 szkl. sody oczyszczonej.

Twoja Ocena