Jak dobrać wino do posiłku?
Jak dobrać wino do posiłku?
Sztuka właściwego doboru wina nie jest prosta. Zaserwowanie wina idealnie komponującego się z przygotowanym posiłkiem wymaga posiadania określonej wiedzy i umiejętności. Wielu osobom wydaje się, że dobranie wina jest rzeczą niemożliwą do wykonania, nic bardziej mylnego. Wystarczy poznać kilka żelaznych zasad i stosować się do nich, a wybór wina przestanie być przerażającym wyzwaniem, a stanie się czystą przyjemnością.

Owoce morza i ryby

 Ryby i owoce morza wymagają wina lekkiego, wytrawnego, które będzie współgrać ze smakiem potraw. Nie może być zbyt ciężkie, gdyż przytłumi smak ani zbyt słodkie. Najlepszym rozwiązaniem są wina białe lub różowe, koniecznie wytrawne, odpowiednio schłodzone. Nie powinno podawać się do owoców morza i ryb win ciężkich, czerwonych.

 

Mięsa i drób

 Mięsa czerwone należy serwować w towarzystwie wytrawnych czerwonych win. Idealnie pasują tu wina europejskie oraz pochodzące z tak zwanego Nowego Świata- Australii. Powinny być to wina dojrzałe, odpowiednio wyleżakowane, które podkreślą smak mięsa.

 

Drób

 Kurczak, indyk powinien być podawany w towarzystwie wytrawnego, białego wina. Mogą być to wina francuskie lub australijskie, równie dobrze możemy zaserwować wino chilijskie.  Natomiast kaczkę powinniśmy podawać z winem czerwonym. Wino białe w tym przypadku jest stanowczo nieodpowiednie. Kaczka jest stosunkowo tłustym i ciężkim mięsem, dlatego też wino czerwone będzie bardziej podkreślać smak przygotowanej potrawy.

 

Temperatury

 Wino powinno być podawane w odpowiedniej temperaturze. Musi być lekko schłodzone, ale nie zimne. Na chwilę przed podaniem należy wyjąć je z lodówki, aby temperatura wina wzrosła.

 

Serwowanie wina

 Sztuka ta również wiąże się z określonymi zasadami, prawidłami. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że- wina młodsze podajemy przed starszymi, białe przed czerwonymi, wytrawne przed słodkimi, a lekkie przed ciężkimi. Po otwarciu wina powinniśmy sprawdzić, w jakim stanie znajduje się korek. Czy są na nim zacieki, czy jest suchy, czy nie ma pleśni? Jeśli powyższe wskaźniki się potwierdzą, możemy przyjąć, iż wino będzie niedobre.

 Przed serwowaniem wina zaproszonym gościom, należy osobiście wypić odrobinę, aby sprawdzić czy wino jest dobre. Następnie możemy podać je gościom, trzymając się następujących reguł. Jeśli serwujemy wino dojrzałe powinniśmy trzymać kieliszek za stopkę lekko pochylony oraz nalewać wino po ściance. Wino młodsze nie wymaga trzymania kieliszka, ale należy je również wlewać powoli. W żadnym razie nie można zasłaniać butelki oraz kieliszka swoją osobą. Co bardzo istotne, wino białe napełnia kieliszek do 1/3 pojemności, zaś czerwone do ½.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!