Nałogowo PALI PAPIEROSY około jedna trzecia Polaków. Badania statystyczne wskazują, że co trzeci palacz chciałby porzucić ten nawyk, ale udaje się to jedynie 10% uzależnionych. W kontekście rzucania nałogu częściej mówi się o różnego rodzaju nikotynowych substytutach, które mają ułatwić odwyk. Jak one działają?

Zakaz palenia w miejscach publicznych, w tym pubach i restauracjach, nie zniechęcił większości palaczy. Jednak ci, którzy chcą rzucić nałóg palenia, imają się najróżniejszych sposobów. Na temat nikotynowych substytutów powstało już wiele naukowych rozpraw. Jedna z nich, przygotowana przez amerykańskich, kanadyjskich, brytyjskich i australijskich naukowców, prezentuje wyniki badania przeprowadzonego na próbie 7400 palaczy w tych krajach. Zastępczą terapię nikotynową zastosowało 2200 palaczy z całkowitej liczby badanych. Spośród tych, którzy nie stosowali żadnego nikotynowego substytutu, przez kolejne 6 miesięcy nie paliło jedynie 5%. Tymczasem w grupie j tych, którzy używali nikotynowych zastępników, 16% zwyciężyło z nałogiem. Różnica jest na tyle wyraź- w na, że zachęca do przyjrzenia się  tym substytutom bliżej.   

NAJLEPIEJ DZIAŁA PLASTER

Do naszego organizmu nikotyna dostaje się trzema drogami: przez błony śluzowe (usta i nos), płuca i skórę. U palaczy aktywne są przede wszystkim śluzówki i płuca. Także pod tym względem badano substytuty, a wynik bardzo zaskoczył badaczy. Dotąd bowiem myślano, że najlepsze skutki przynosi rzucie gumy i ssanie cukierków, bo tym sposobem nikotyna przenika do organizmu przez śluzówkę w jamie ustnej. Badania wykazały jednak, że te środki pomogły tylko niewielkiemu procentowi testowanych osób, a najlepsze skutki przyniosły plastry naskórne. Ich plusem jest również to,  że są najmniej dostrzegalne, bo można je ukryć pod ubraniem.

 JAK DZIAŁA NIKOTYNA?

 Podczas palenia papierosów za pośrednictwem gęstej sieci naczyń włosowatych w płucach nikotyna natychmiast dostaje się do mózgu. Większość " palaczy czuje jej działanie już po 10-15 sekundach.  Nikotyna aktywuje w mózgu receptory, które dosłownie się od niej uzależniają. Przy niedostatku nikotyny zaczynają odczuwać „głód" i wysyłają sygnał żądania uzupełnienia tego niedoboru. Istnieje szereg chemicznych środków, którymi można ów głód zmniejszyć, ale nie zlikwidować. Dlatego u osób uzależnionych od palenia trzeba receptory choć na chwilę „nakarmić" - i właśnie temu służą substytuty nikotynowe. Plastry mają w tym wypadku podobne działanie co papieros, z tą różnicą, że nikotyna przenika przez skórę, stąd do naczyń włosowatych i następnie do mózgu. Nie pozostawiają jednak za sobą w płucach smolistej substancji i nie są rakotwórcze jak papierosy

Twoja OcenaFacebook Conversations