views
Nasz organizm potrafi sam usunąć większość toksyn, odpadów przemiany materii. Jednak spożywanie przetworzonej żywności z konserwantami, skażenie środowiska czy palenie papierosów sprawiają, że w usuwaniu niektórych toksyn musimy nasz organizm wspomóc. A złogów powinniśmy się pozbywać, bo powodują m.in. gorsze wchłanianie witamin, minerałów, innych substancji odżywczych; wywołują reakcje alergiczne, obniżają skuteczność leków, zmniejszają naszą odporność. Kontrolowane głodówki nie tylko chronią przed otyłością, ale zmniejszają ryzyko występowania nowotworów, nadciśnienia, cukrzycy i chorób krążenia. Udowodniono, że głodówki (pod okiem lekarza) działają oczyszczjąco i pomagają w leczeniu astmy, choroby niedokrwiennej serca, łuszczycy, zmian reumatycznych, demencji i choroby Parkinsona. Potwierdził to w badaniach na zwierzętach Mark Mattson z National Institute of Aging w USA. Sugeruje on, że post stosowany co drugi dzień (jeden posiłek liczący 600 kcal) zwiększa poziom białka BDNF (neurotropowy czynnik pochodzenia mózgowego) o 50-400 proc. BDNF pomaga w tworzeniu nowych komórek nerwowych w mózgu i chroni komórki w chorobach Parkinsona i Alzheimera - dodaje profesor. Do ciekawych wniosków doszedł prof. Yadira Berigan ze Stanów Zjednoczonych, który analizował wpływ postów na częstotliwość zachorowań na nowotwory. Badacz wybrał myszy, które poddano wcześniej zabiegowi niszczącemu białko p53 (naturalny czynnik ograniczający częstotliwość pojawiania się nowotworów). Okazało się, że o 20 proc, niższa zachorowalność wystąpiła u myszy, które raz w tygodniu nie były karmione.
JEDNODNIOWY DETOKS
Jeśli trudno nam wytrzymać bez jedzenia, a chcemy oczyścić organizm, z pomocą przychodzi detoks jednodniowy. Na uwagę zasługują opcje: Monodieta z kasza jaglaną - przez jeden dzień jemy 2 kg kaszy jaglanej (w porcjach co 3 godz.); Dzień warzywno-owocowy - warzywa i owoce w różnej formie; Dzień na sokach owocowych.Wszystkie programy uzupełniamy 2 litrami wody i herbaty ziołowej.Modne ostatnio diety jednodniowe i monodiety muszą być przeprowadzone mądrze i rozważnie. Tych kuracji nie można wydłużać. Monodietę stosujemy najwyżej dwa dni, gdyż przedłużenie kuracji prowadzi do obniżenia przemiany materii, osłabienia organizmu i niedożywienia. Istnieje wiele diet oczyszczających, np. kapuściana, która korzystnie wpływa na florę bakteryjną przewodu pokarmowego dzięki bakteriom kwasu mlekowego; warzywna (bogata w sole mineralne, witaminy czy błonnik, który oczyszcza jelita); owocowa, która dzięki flawonoidom ma silne działanie antyoksydacyjne, przeciwbakteryjne, czy cytrynowa. Na tę ostatnią powinny uważać osoby zażywające leki, ponieważ związki zawarte w cytrusach zmieniają ich metabolizm - mówi Artur Kulig, dietetyk. Dieta jednodniowa nie dostarcza potrzebnej ilości energii do prawidłowego funkcjonowania organizmu, takie oczyszczanie najlepiej więc przeprowadzić w weekend, kiedy możemy odpocząć
PRZECIWWSKAZANIA I SKUTKI UBOCZNE
Głodówki nie są polecane osobom młodym, do 25. roku życia, ponieważ mają głównie służyć oczyszczeniu organizmu z toksyn i złogów, które kumulują się w ciągu wielu lat. Pamiętajmy, że w przypadku jakiejkolwiek choroby decyzję o podjęciu takiego wyzwania, zwłaszcza głodówki powyżej jednego dnia, trzeba skonsultować z lekarzem. Pomoże on wybrać odpowiednią opcję, a przede wszystkim zweryfikuje dawki leków. Hipoglikemia, ciąża i karmienie piersią wykluczają głodówkę, tak jak choroby chronicznie wyniszczające (np. nadczynność tarczycy, rak, ostatnie stadium AIDS) oraz choroby psychiczne. W takich przypadkach lepiej zrezygnować z postów, zwłaszcza tych kilkudniowych i restrykcyjnych. Głodówce mogą towarzyszyć m.in. bóle głowy, nudności, zaparcia; uczucie zmęczenia, rozdrażnienie i senność (z powodu obniżonego poziomu cukru we krwi). Pojawiające się niedobory witamin źle wpływają m.in. na wygląd skóry, włosów i paznokci. Objawem świadczącym o tym, że organizm pozbywa się szkodliwych toksyn, są wysypki skórne. Jednak po głodówce to zmienia się na lepsze. W czasie kuracji większość energii jest wykorzystywana na proces odtruwania, może więc nastąpić zwiększenie wrażliwości na zimno, dlatego pierwszą głodówkę warto przeprowadzić latem.
RECEPTA NA ŻYCIE BEZ CUKRU
By zacząć zdrowo się odżywiać, warto odzwyczaić się od cukru w codziennej diecie. Nasz organizm reaguje na niego jak na narkotyk i domaga się kolejnych porcji. Autorki światowego bestsellera „Detoks cukrowy” Patricia Farris i Brooke Alpert proponują, by z dnia na dzień przeprowadzić trzydniową kurację odstawiania cukru, podczas której nic jemy żadnego nabiału, owoców (oprócz cytryny i limonki), pszenicy i skrobi ani dodatkowego cukru. Potem przechodzimy do zbilansowanej diety’ z kontrolowaną ilością zdrowych cukrów. Szczegółowy plan posiłków, przepisy na sycące dania można znaleźć w książce pt. „Detoks cukrowy'” dostępnej w naszej Księgarni.
GŁODÓWKA WG SALDMANNA
Zdaniem światowej sławy specjalisty w dziedzinie profilaktyki zdrowotnej, francuskiego kardiologa i dietetyka dr. Frederica Sald-manna, by zatrzymać młodość, trzeba głodować. - Istnieją różne schematy głodówki - od 16 do 24 godzin bez jedzenia, powtarzane co drugi dzień, co tydzień albo co dziesięć dni. Każdy powinien ustalić odpowiadający mu rytm. Zaczynamy rano zdrowym posiłkiem, po czym nie jemy już przez cały dzień. Pijemy tylko wodę lub napoje bez kalorii, np. zieloną herbatę. Wybierajmy taki dzień tygodnia, kiedy mamy mnóstwo zajęć - łatwiej nie jeść w natłoku spraw, niż kręcąc się po domu blisko lodówki. - I co ważne -pierwszy posiłek po głodówce nie powinien być bombą kaloryczną
GŁODÓWKA LECZNICZA DAHLKE
Jeśli rzesze ludzi poddawałyby się regularnie sesjom głodowania, moglibyśmy zapomnieć o artre-tyzmie czy reumatyzmie. Szybko zmniejszyłyby się problemy z nadciśnieniem, a wraz z nimi także przypadłość taka jak zawał serca. Zredukowany zostałby już rutynowy zabieg wymiany stawów, gdyż dużo rzadziej występowałyby artrozy, bo post poprawia stan stawów. Nie trzeba by było tylu nerek, serc i innych organów, gdyż nasze własne miałyby znacznie większe szanse na regenerację. Z czasem cofnęłyby się także alergie, a choroby auto-immunologiczne stałyby się wyjątkami, tak jak to miało miejsce przed kilkudziesięcioma latami”
- twierdzi dr Ruediger Dahlke, znany ekspert od oczyszczania organizmu, pracujący jako psychoterapeuta, lekarz zajmujący się oczyszczaniem organizmu oraz prowadzący seminaria postne. Lansuje on autorską głodówkę: dwa razy w roku - wiosną i jesienią przez 16 dni, pierwszy raz - 6-14 dni. Najpierw stosujemy oczyszczającą dietę owocową, następnie zaczynamy głodówkę (pijemy 2 litry wody lub herbaty, np. zielonej, czarnej, ziołowej, dozwolone są zupy warzywne raz dziennie). Łączymy to z wyciszaniem się i medytacją. Pierwszą głodówkę najlepiej robić podczas urlopu. Wtedy możemy poświęcić się jej w pełni, dając sobie czas na zajrzenie w głąb siebie.
DIETA WARZYWNO-OWOCOWA
To post stosowany okresowo, podczas którego spożywa się warzywa i owoce (pochodzące z upraw ekologicznych). Można je jeść na wiele sposobów: w postaci surówek, soków, zup, warzyw duszonych, pieczonych. Najcenniejsze są surowe.
Wśród zalecanych przez dr Dąbrowską warzyw są: marchew, buraki, seler, rzodkiew, pietruszka, różne odmiany kapust}; kalafior, cebula, czosnek, por, ogórki (najlepiej kiszone), wszelkie odmiany sałat, pomidor}-, papryka, dynia, kabaczek, rzepa, brukiew i brokuł}’. Z owoców: jabłka, grejpfruty, cytryny, jagody, a także w małych ilościach jako dodatki do sałatek: pomarańcze, maliny i truskawki. Potrawy doprawiamy ziołami, chrzanem, sokiem z cytryny, octem jabłkowym, solą ziołową z mikroelementami lub sokiem z ogórków kiszonych. Podczas postu dostarczamy sobie minimum energii (do 800 kcal dziennie) przy maksymalnej ilości witamin, minerałów i enzymów. Kurację przeprowadza się dwa razy do roku, nie dłużej niż przez 6 tygodni Pierwsze efekty widać po dwóch tygodniach.
POWRÓT DO NORMALNEGO MENU
Głodówka lub post to tylko część procesu oczyszczania. Kilka dni (a najlepiej dwa tygodnie) przed głodówką zrezygnujmy z kofeiny, alkoholu, cukru, papierosów, białej mąki, czerwonego mięsa, mleka, jajek i innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Najlepiej jeść kasze z owocami lub warzywami, lekkostrawne i pożywne zupy, sałatki i koktajle. Po zakończeniu kuracji zaleca się włączenie na stałe do jadłospisu warzyw, owoców, ziaren, roślin strączkowych z dodatkiem produktów zwierzęcych.
Komentarze
0 comment