Jak pomóc dziecku z zatkanym nosem w nocy? Jak odetkać zatkany nos domowymi sposobami? Jak szybko pozbyć się kataru domowym sposobem?
Jak pomóc dziecku z zatkanym nosem w nocy? Jak odetkać zatkany nos domowymi sposobami? Jak szybko pozbyć się kataru domowym sposobem?
Zatkany nos może być objawem alergii, ale też przeziębienia. Bywa tak, że pojawia się katar a czasem jedynie nie możemy oddychać. Zatkany nos u dorosłego to spory kłopot, jeszcze gorzej, jeśli przypadłość dotyczy dziecka. Jakie są skuteczne sposoby na zatkany nos?

Dlaczego nosek jest zatkany?

Zatkany nos pojawia się najczęściej jako jeden z objawów kataru. Nie tylko tego wywołanego wirusami, ale i przy katarze alergicznym. Zatkany nos to nic innego jak obrzęk błony śluzowej nosa, w wyniku czego zamykana jest droga do zatok, gromadzi się śluz, który stanowi idealną pożywkę dla bakterii. Kiedy śluz z nosa jest przeźroczysty nie ma się czym przejmować, natomiast jeśli nabiera koloru żółtego lub zielonkawego to znak, że bakterie zaczęły się intensywnie namnażać.

Dzieci mają słabiej wykształcony układ odpornościowy. Ich organizm dopiero uczy się jak walczyć z wszelkimi zakażeniami, dlatego też o wiele częściej zapadają na przeziębiania i grypę, niż dorośli. Gorzej niż rodzice znoszą też kwestię zatkanego nosa. Trzeba działać szybko, by nie rozwinęło się zapalenie zatok. Stan zapalny w zatokach pojawia się, kiedy opuchnięta śluzówka uniemożliwia odprowadzenie śluzu z zatok, bakterie wywołują tam stan zapalny. Pojawia się ropna wydzielina oraz ból głowy, który nasila się na przykład przy pochylaniu.

Zatkany nos bez kataru? Jeśli dotyczy to małych dzieci trzeba sprawdzić czy przypadkiem nic nie utknęło w ich drogach oddechowych. Maluch spuszczony z oka potrafi włożyć na przykład mały element zabawki do noska i nieszczęście gotowe. Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem i nie próbować wyjmować przedmiotu samemu.

Jeśli mamy pewność, że nasz maluch nie wpadł na powyższy pomysł przyczyną ciągle zatkanego noska może by również tak zwany trzeci migdał. Jeśli dziecko głośno oddycha w nocy lub nawet chrapie, często oddycha przez buzię to może być znak, że pora na wizytę u laryngologa. Lekarz oceni stan zdrowia dziecka i jeśli przyczyną jest powiększony trzeci migdał zaleci zabieg usunięcia.

Jeszcze innym powodem, dla którego nasze dziecko ma trudności z oddychaniem przez nos może być zwykła alergia. W ziemie zdarza się rzadziej, natomiast w sezonie wiosennym czy letnim warto zwrócić wagę na objawy. Nieleczony katar sienny prowadzi do rozwoju astmy oskrzelowej, ale też obniżenia jakości życia dziecka.

Naturalne  domowe sposoby na zatkany nos u dziecka.

Jeśli przyczyną jest katar sprawdzonym sposobem jest zakupienie w aptece specjalnego spray z wodą morską. Jest to środek naturalny i bezpieczny nawet dla najmłodszych. Nie zawiera żądnych substancji, które mogą podrażniać delikatne drogi oddechowe dzieci. W naturalny sposób płucze nosek i pomaga pozbyć się wydzieliny. Działa również nawilżająco i można go stosować kilka razy dziennie. W aptekach dostępne są spraye ze specjalnymi końcówkami dopasowanymi do małych nosków.

Dla większych dzieci i dorosłych doskonałym sposobem na zatkany nos na odetkanie nosa są inhalacje. To babciny sposób na zapalenia zatok i obrzęk błony śluzowej nosa. Do wrzącej wody dodajemy rumianek (ma działanie przeciwzapalne), szałwię (działa antyseptycznie), miętę pieprzową lub tymianek (ułatwia odkrztuszanie). Następnie pochwalając się nad miską czy garnkiem nakrywamy głowę ściereczką. Cały zabieg powinien trwać około 5minut. Uważaj, aby woda nie była zbyt gorąca, gdyż istnieje ryzyko oparzenia. Inhalacje można powtarzać codziennie do ustąpienia objawów. Sprawdzają się świetnie nawet kiedy już pojawiło się zapalenie zatok. W aptece dostępne są całe zestawy do robienia domowych inhalacji, że specjalną maseczką, która ułatwia wykonanie zabiegu.

Kiedy powodem jest alergia

Jeśli przyczyną zatkanego nosa u dziecka lub u ciebie jest alergia konieczne jest zastosowanie odpowiednich leków. Te dostępne są bez recepty, ale konsultacja z lekarzem alergologiem jest tu bardzo wskazana. Droga do rozpoznania na co dziecko jest faktycznie uczulone może być długa, dlatego też przed samą wizytą warto rozpocząć wnikliwą obserwację, włącznie z prowadzeniem dzienniczka. Rodzajów alergenów jest tak dużo, że testy skórne mogą być powtarzane wielokrotnie bez jednoznacznych wyników, skazując dziecko na niekończące się wizyty. To co rodzice zaobserwują naprowadzi lekarza na właściwy trop. 

Na co zwrócić uwagę?

•    O jakiej porze dnia pojawiają się objawy,

•    W jakich miesiącach obserwuje się nasilenie,

•    Czy występuje wysypka, katar, kaszel czy może ból brzucha,

•    Co dziecko jadło przed wystąpieniem objawów,

•    Czy objawy pojawiały się w mieście, w parku, w lesie,

•    Czy w okolicy przebywały jakieś zwierzęta,

•    Jakie kosmetyki, proszki do prania są stosowane w domu.

Dobrze również zapoznać się wnikliwie z kalendarzem pyleń. Sparowanie objawów katary czy kaszlu w konkretnym okresem pylenia również pomoże ustalić na co dziecko może być uczulone. Taki kalendarz pozwala również na ograniczenie kontaktu dziecka z alergenami, a także zaplanowanie na przykład rodzinnego wyjazdu. Świeże powietrze i kontakt z naturą jest oczywiście wskazany dla dziecka, ale warto zwrócić uwagę czy stężenie pyłków tej konkretnej rośliny, na którą jest uczulone nie jest za wysokie w danym momencie, i pomyśleć o spacerze w innym dniu.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!