Kret – niby takie sympatyczne I spokojne zwierzę, a jednak wielu ogrodników zdążył już doprowadzić do białej gorączki. Drążąc podziemne tunele potrafi przeorać w ciągu jednej nocy pół ogródka i zniszczyć w ten sposób trawnik oraz uprawy. A jeśli, nie daj Boże, znajdzie na naszej działce teren obfity w pokarm, czyli różnego rodzaju owady i dżdżownice, to możemy się spodziewać, że zagości u nas na dłużej i niezmiernie trudno będzie go stamtąd wykopać.

Na szczęście, aby się go pozbyć możemy skorzystać z kilku sprawdzonych metod. Jednak zanim do nich przejdziemy, zaznaczmy, iż kret jest pod ochroną, ale tylko częściową. Oznacza to, że nie jest prawnie chroniony, jeżeli wtargnie na działkę, ogród i inne tego typu miejsca, co oczywiście nie jest jednoznaczne z tym, że możemy go od razu zabić. Lepiej najpierw skorzystać z bardziej humanitarnych środków.

Zapobieganie

Najprościej zapobiegać niż leczyć, a więc zgodnie z tą zasadą staramy się utrudnić tym podziemnym ssakom dostęp do naszej działki. Warto wzdłuż płotu okalającego wykopać rów głęboki na przynajmniej 60cm i szeroki na grubość łopaty. Do tego rowu wsypujemy gruz, żwir lub wkładamy ocynkowaną siatkę o małych oczkach. Kret nie przebije się przez taką barierę. Zresztą nawet nie będzie próbował, gdyż bardzo nie lubi kamienistej i piaszczystej gleby, w której nie znajdzie nic do jedzenia.

Podobny efekt uzyskamy, gdy pod trawnik wkopiemy specjalną siatkę chroniącą przed kretami. Należy o nią pytać w sklepach ogrodniczych i ogólnobudowlanych. Wkopujemy zgodnie z dołączoną instrukcją.

Innym sposobem na odgrodzenie się od drążącego tunele zwierzaka jest posadzenie pod płotem albo pomiędzy grządkami roślin, których zapachu nie lubi. Do takich należą: bazylia, aksamitka, czosnek, komosa, łoboda, żywotnik, czarny bez. Trzeba tu dodać, że każdą z tych roślin można także wtykać do krecich kopców i korytarzy, kiedy te już powstaną na naszym ogródku. Co tydzień wymieniamy wkład na nowy.

Dźwięk i drgania

Jeżeli nie zastosowaliśmy zawczasu bariery ochronnej i kret przedostał się na działkę, to możemy go odgonić hałasem i wibracjami. Wystarczy wbić w głąb ziemi (na całej powierzchni działki) kilka patyków, na których umieszczamy puszki po konserwach, plastykowe butelki (do góry dnem) lub wiatraczki. Wszystkie te elementy będą się poruszały podczas wiatru i przekazywały ziemi wibracje, które z kolei będą drażnić kreta i zachęcą go do znalezienia sobie spokojniejszego miejsca. Podobny efekt da nawet zwykłe organizowanie zabaw dla dzieci na trawniku lub zabawy z psem w aportowanie. Jak wiadomo dzieci cały czas biegają, skaczą, wywracają się, krzyczą, a to nie tylko kreta potrafi skutecznie odstraszyć. Pamiętajmy tylko, aby na ogródku było „żywo” jak najczęściej. Przynajmniej do momentu, aż intruz zniknie i będziemy mogli zrobić kamienistą fosę pod płotem.

W sklepach ogrodniczych możemy dostać solarne odstraszacze na krety. My zupełnie nie odczujemy ich działania, ale nasz nieprzyjaciel i inne szkodniki czym prędzej spakują walizki i zmienią miejsce zamieszkania. Nawet nie musimy pamiętać, aby zmieniać w nich baterie, gdyż (w większości) wykorzystują one energię z promieni słonecznych i działają nawet po zmroku dzięki wbudowanym akumulatorkom. Mają spory zasięg (nawet ponad kilometr) i nie kosztują zbyt dużo – od 20 złotych.

Zapach

Oczywistą sprawą jest, że kret najlepszego wzroku nie ma, bo i po co, skoro niemal całe życie spędza w ciemnych tunelach? W ciemnościach musi kierować się innymi zmysłami, które możemy wykorzystać przeciwko niemu. Już wiemy jak drażnić jego słuch, a teraz określimy zapachy, których nie lubi. Co prawda, wcześniej zostało wyjaśnione jakie rośliny należy posadzić na ogródku, aby żaden szkodnik nie zaczął drążyć tam swoich korytarzy, ale teraz dodajmy jeszcze, że oprócz nich możemy także do jego kopców powkładać gotowe preparaty zapachowe dostępne w sklepach ogrodniczych, które odstraszają krety. Działają lepiej niż bazylia czy czosnek, ponieważ zostały odpowiednio przygotowane do tego zadania, jednakże kosztują więcej i musimy je co jakiś czas uzupełniać. Bo trzeba wiedzieć, że kret lubi wracać do sprawdzonych miejsc i nawet jeśli raz coś go spłoszyło, to po pewnym czasie może wrócić i ponownie się urządzić. Zwłaszcza, gdy gleba była obfita w pokarm.

Podobne rezultaty dają świece dymne działające odstraszająco, a także zakopywanie w krecich norach karbidu.

Pułapki

Tak zwane kretołapki możemy kupić za kilka złotych przez Internet lub w sklepach ogrodniczych. Wkłada się je do kreciego tunelu i czeka aż niechciany lokator wpadnie w jej sidła. Nie robią mu żadnej krzywdy, ale należy często ją sprawdzać, przynajmniej dwa razy dziennie, aby kret nie był zmuszony spędzić w niej dłużej niż jeden dzień, ponieważ może paść z głodu. Pułapkę z zamkniętym zwierzakiem wywozimy kilka kilometrów poza nasz ogródek i tam, najlepiej w pobliżu mokrej łąki, wypuszczamy na wolność. Kretołapkę możemy wykorzystać kilka razy, co niewątpliwie ma swoje plusy, gdyż po wywiezieniu jednego kreta ponownie montujemy ją w jednym z tunelów i sprawdzamy czy jego pobratymcy nie mieszkali razem z nim.

Inne

Do krecich korytarzy często leje się wodę lub wkłada środki chemiczne, ale nie są to dobre rozwiązania. To pierwsze ma wręcz odmienne od oczekiwanych rezultaty. Mocno nawodniona gleba przyciąga dżdżownice, co dla tego ślepego kopacza jest niczym otwarcie darmowej stołówki. Natomiast druga opcja często kończy się śmiercią zwierzaka lub zatruwa ziemię.

Zamiast tego lepiej zaprosić do ogrodu kota, który będzie polował na intruza i nawet jeśli mu się nie uda go złapać, to na tyle uprzykrzy jego życie, że ten da sobie spokój z kopaniem podziemnych korytarzy w niebezpiecznym terenie. Już sam koci zapach podziała odstraszająco.

W ostateczności po prostu dzwonimy po specjalistów od pozbywania się szkodników i prosimy ich o radę. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że fachowcy będą mogli zbadać różne parametry i przyczyny żerowania kreta, co pozwoli im dobrać najefektywniejszą metodę na przepędzenie go w siną dal.

Twoja Ocena