Jak wybrać grzejnik na prąd?
Jak wybrać grzejnik na prąd?
Wolnostojące grzejniki elektryczne pozwalają nam szybko i w kontrolowany sposób dogrzewać chłodniejsze lub w ogóle pozbawione innych źródeł ciepła pomieszczenia. Dzięki nim w domu będziemy mieć ciepło nawet, jeśli spółdzielnia będzie się ociągała z włączeniem centralnego ogrzewania albo miejska kotłownia ulegnie awarii, a na dworze będzie zimniej niż w lodówce.

Ponadto możemy je łatwo przenosić z miejsca na miejsce i używać dokładnie tam, gdzie tego potrzebujemy. Jak wybrać odpowiedni grzejnik z bogatej, sklepowej oferty?

Rodzaj

Do wyboru mamy kilka typów grzejników, które różnią się między sobą następującymi parametrami:

Konwektory - Najważniejszą zaletą konwektorów jest ich zdolność do bardzo szybkiego nagrzewania pomieszczenia. Niestety, równie szybko się wychładzają i przez to możemy odczuwać duże wahania temperatur. Siedząc blisko grzejnika lub ogrzewając nim pokoje większe niż 20 metrów kwadratowych będziemy doświadczać na zmianę podmuchu gorąca, gdy termostat się załączy, i obniżenia temperatury, gdy ten się wyłączy. Poza tym konwektor można powiesić na ścianie (także jako panele). Zaleca się umieszczanie go pod oknem, aby chłodne powietrze wiejące od okna od razu ulegało ogrzaniu, lub w miejscach mających tendencję do łapania wilgoci, którą szybko wysuszy. Jeśli chcemy trzymać grzejnik na podłodze, to warto odsunąć go od wszystkich mebli i innych przedmiotów, ponieważ dzięki temu łatwiej będzie mu zaciągać zimne powietrze i je ogrzewać. W przeciwnym wypadku może zacząć się „dusić” i częściej włączać i wyłączać.

Olejowe - Dość długo się nagrzewają, ale co za tym idzie równie wolno tracą ciepłotę, a ponadto nie wysuszają powietrza tak jak konwektory i dlatego są zalecane alergikom. Wyglądem i działaniem przypominają zwykłe kaloryfery, z tym wyjątkiem, że zamiast wody w ich wnętrzu znajduje się olej. Niekiedy ważą nawet kilkanaście kilogramów, ale do ułatwienia przenoszenia są wyposażone w kółka. W porównaniu do konwektorów lepiej się sprawdzają przy większym metrażu, lecz także są trochę droższe.

Farelki - Należą do najtańszych tego typu urządzeń, a z racji ich niewielkich gabarytów możemy łatwo je przenosić z miejsca na miejsce. Działają podobnie jak konwektory, ale dodatkowo są wyposażone w wiatrak, który pomaga nam w określeniu kierunku wylotu ciepłego powietrza. Idealnie sprawdza się to, gdy np. siedzimy przy komputerze i czujemy jak nam „ciągnie po nogach”. Do ogrzewania całych pomieszczeń raczej się nie nadają. Wirnik może hałasować.

Promienniki - Ogrzewają, w podobny sposób jak słońce - materię, a nie powietrze (obrazowo można je porównać do okna, przez które do pomieszczenia wpadają promienie słoneczne, jednak nie dają widzialnego światła). Dzięki temu unikamy strat związanych z „uciekaniem” ciepłego powietrza pod sam sufit, a jego zmniejszona cyrkulacja nie roznosi kurzu po całym mieszkaniu. Dostępne są różne rodzaje promienników – ścienne, podłogowe, sufitowe, i ich wygląd nie oszpeca mieszkania. Polecane dla alergików. Cenowo są droższe niż grzejniki olejowe.

Radiatory - Należą do najdroższych urządzeń grzewczych działających na prąd. Ich największą zaleta jest to, że ogrzewają w każdym kierunku, dlatego ogrzane powietrze nie wędruje od razu pod sufit, ogrzewając głównie naszego sąsiada.

Moc

Od doboru odpowiedniej mocy grzewczej wyrażonej w watach (W) będzie zależało jak szybko i jak efektownie ogrzejemy pomieszczenie. Na określenie najlepszej mocy składa się wiele czynników np. czy dom jest ocieplony, czy chcemy tylko dogrzać mieszkanie, czy mieszkamy na parterze, jaki jest metraż pomieszczenia, czy okna są szczelne itp. Wiadome jest, że na parterze o wiele bardziej „ciągnie” od podłogi, dlatego najlepsze do takich mieszkań są promienniki lub radiatory. W mieszkaniach wymagających jedynie drobnego docieplenia nie ma sensu kupować mocnych maszyn, a niekiedy może wystarczyć już sama farelka. Musimy wziąć te wszystkie czynniki pod uwagę i wybrać idealny dla naszych potrzeb grzejnik, a potem skupić się na jego mocy.

Przyjęło się, że na jeden metr kwadratowy mieszkania przypada 100W mocy grzewczej. Np. dla pokoju 3x5 metrów musimy znaleźć grzejnik o mocy co najmniej 1500W. No tak, ale jedno mieszkanie ma nieco ponad 2 metry wysokości, a inne nawet ponad 4 i co w takim wypadku? 100W na metr kwadratowy możemy śmiało stosować w mieszkaniach do 2,5m wysokości, a przy wyższych warto zwiększyć moc o około 100W na każde pół metra wysokości.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby do małego pokoiku 2x2 metry kupić sobie grzejnik o maksymalnej mocy 3000W, bo zapewne i tak będzie on wyposażony w możliwość ustawienia różnych poziomów mocy (np. 800, 1200, 2000, 2400, 3000), a przy tym na przyszłość będziemy mogli z niego korzystać w innych większych pomieszczeniach. Warto wybrać taki o dużej możliwości regulacji mocy.

Dodatki

Dziś już niemal każdy grzejnik wyposażony jest w termostat, który pozwala w łatwy sposób regulować temperaturę w pomieszczeniu, a więc dodamy tu tylko, że jeżeli planujesz zimowe, kilkudniowe wczasy, a boisz się żeby nic ci w domu nie zamarzło, to wybierz ogrzewacz z funkcją chroniącą przed zamarzaniem. Pozwoli ona utrzymać domową temperaturę kilka stopni powyżej zera, a przy tym ograniczy zużycie prądu. Świetnie się to sprawdza także w altankach i garażach.

Innym dodatkiem jest programator czasowy. W zależności od jego zaawansowania pozwoli nam utworzyć dobowe lub dłuższe cykle grzewcze. Jest to bardzo użyteczna opcja, ponieważ dzięki niej możemy ustawić grzejnik, aby włączył się kilka minut przed naszą pobudką i zdążył trochę nagrzać pokój, a także aby nie grzał na darmo, gdy jesteśmy w pracy.

Ostatnią użyteczną funkcją, z której możemy skorzystać jest nawiew. Grzejniki wyposażone w ten gadżet (który można włączyć i wyłączyć) szybciej nagrzewają pomieszczenie, ponieważ lepiej mieszają chłodne powietrze z ciepłym. Ma to duże znaczenie zwłaszcza, gdy siedzimy np. przed telewizorem, a w pokoju nic nie wprawia powietrza w ruch, bo wtedy ciepłe powietrze będzie się gromadziło głównie pod sufitem. Dodatkowym plusem jest to, że możemy puścić strumień ogrzanego powietrza prosto w nas, ale trzeba przy tym wziąć pod uwagę, że taki wiatraczek może hałasować i być na dłuższą metę uciążliwy.

What's your reaction?

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!