Wiele z kobiet, choć nie wszystkie, doświadczają bólu menstruacyjnego przed oraz w trakcie trwania miesiączki. U niektórych kobiet miesiączka przebiega stosunkowo bezboleśnie, niektóre jednak najchętniej nie wychodziłyby z łóżka podczas trwania tych kilku dni w miesiącu. Bólom menstruacyjnym często mogą towarzyszyć dolegliwości migrenowe, nudności, zaburzenia apetytu, bóle głowy, nerwowość, a niekiedy nawet depresja.

Jak poradzić sobie z tymi dolegliwościami poprzedzającymi okres i występującymi podczas jego trwania?

Mamy na to kilka rad:

- pod wpływem hormonów mięśnie macicy kurczą się, warto więc zażyć środki przeciwbólowe rozkurczające.

- prawdopodobnie nie mamy ochoty na żadne ćwiczenia, ale przyczyniają się one do łagodzenia bólu, można więc wybrać się chociaż na spacer.

- ulgę przyniosą miejscowe rozgrzewające lub ochładzające okłady, a także delikatny masaż podbrzusza.

- na pewno pomogą napary ziołowe z rumianku, liści malin lub mięty.

- zażycie ciepłej kąpieli z kilkoma kroplami olejków eterycznych albo przyłożenie do brzucha termoforu lub butelki z gorącą wodą. można także skierować natrysk prysznica na podbrzusze. ciepła woda i masujący strumień wody zadziała łagodząco.

- uprawianie jogi, tai-chi, medytacji i wszelkie inne metody pozwalające się zrelaksować.

Pomimo, że aspiryna jest skuteczna, nie jest zalecana na bóle miesiączkowe, ponieważ rozrzedza krew i może być przyczyną obfitego krwawienia.

Bolesne miesiączki występują główne u młodych dziewcząt i objawiają się skurczami, bólami promieniującymi aż do nerek, mdłościami, biegunkami, bólami głowy, a nawet zawrotami głowy. Powodem jest nadwrażliwość macicy i wysoki poziom prostaglandyny zawartej we krwi miesiączkowej. To właśnie te hormony i reakcje zapalne powodują skurcze macicy.

Jakiekolwiek dolegliwości towarzyszą menstruacji, stanowi to naturalny aspekt życia, wspólny dla wszystkich kobiet. Ważne  jest jednak byśmy robiły wszystko na co mamy ochotę, bez ograniczeń narzucanych przez ból menstruacyjny.

Twoja Ocena