Jaki wpływ będzie miała ciąża na nasze życie intymne?
Jaki wpływ będzie miała ciąża na nasze życie intymne?
Choć zwykle nie ma żadnych przeciwwskazań do współżycia w czasie ciąży., to chęć na seks - szczególnie w pierwszym trymestrze - jest już zupełnie innym tematem. Postaraj się żeby brak stosunków płciowych nie wpłynął na wasz związek, oraz pamiętaj, że wasze intymne kontakty mogą teraz przybierać inne formy.

Czy w czasie ciąży można odbywać stosunki płciowe?

Przy prawidłowej ciąży - tak, ale są sytuacje, w których kobieta musi na pewien czas zrezygnować z seksu (patrz niżej). Natomiast w pozostałych okolicznościach nie ma żadnego powodu, dla którego nie miałabyś kochać się ze swym partnerem przez cały czas ciąży. Jeśli z jakiejkolwiek przyczyny zalecono wam nie odbywać stosunków, nadal możecie być ze sobą fizycznie blisko przez pocałunki, pieszczoty, masaże czy inne sposoby okazywania uczuć.

Mój partner uważa, że w czasie stosunku może zrobić dziecku krzywdę. Czy ma rację?

Nie - członek nie może w czasie stosunku uszkodzić płodu, a odbywanie stosunków nie wpływa źle na dziecko, nawet przy pozycji klasycznej, w której mężczyzna znajduje się nad kobieta. Czop śluzowy zamyka szyjkę macicy, chroniąc ją przed infekcjami, a dziecko dodatkowo chronione jest przez worek płodowy oraz silne mięśnie macicy. Maleństwo może lekko zadrżeć po orgazmie, ale to z powodu szybkiego bicia twego serca, a nie dlatego, że wie, co się dzieje, lub czuje ból. W późniejszym okresie ciąży, kiedy twój brzuch będzie większy, pozycja w trakcie stosunku, kiedy znajdujesz się pod partnerem, może okazać się niewygodna. Wtedy będziecie mogli poeksperymentować i poszukać innej pozycji, która będzie wam odpowiadać

Czy seks w czasie ciąży daje podobne doznania jak przed ciążą?

Niekoniecznie, choć większość zmian, jakie odczujesz, to będą zmiany na lepsze. Na przykład gdy teraz obawy o zajście Hub niezajście) w ciążę przestały istnieć, seks powinien stać się przyjemniejszy. Większa wilgotność pochwy ułatwia współżycie, a zwiększony przepływ krwi w obrębie miednicy prowadzi do obrzmienia narządów płciowych, czyli doznawania większej przyjemności. Ale właśnie z powodu tego obrzmienia możesz czuć pewien dyskomfort i mogą pojawić się lekkie, nieszkodliwe skurcze w dolnej części brzucha w czasie lub tuż po stosunku. Poinformuj lekarza, jeśli prócz skurczów wystąpi także krwawienie. Jeśli twoje piersi są bardzo nabrzmiałe, pieszczoty partnera mogą sprawiać ból.

Będąc w ciąży nie zawsze mam teraz ochotę na seks. Czy to normalne?

Tak, najzupełniej. Występujące w pierwszych miesiącach zmęczenie, nudności, zwiększona wrażliwość piersi oraz obawy czę sto powodują, że kobieta nie ma nastroju na kontakty intymne. Nie miej wyrzutów sumienia z tego powodu - trudno być kocicą w sypialni, gdy starasz się skoncentrować nad tym, jak nie zwymiotować obiadu oraz nie zasnąć przed ósmą wieczorem.

Mój partner nie traci zainteresowania seksem. Jak mu powiedzieć, że ze mną jest inaczej, a jednocześnie nie urazić go?

Delikatnie wyjaśnij mu, dlaczego teraz nie czujesz się w nastroju na seks, poproś o cierpliwość i zapewnij, ze fakt, iż nie masz ochoty na współżycie, nie oznacza, że kochasz go teraz mniej. Oboje powinniście wierzyć, że pożądanie wróci u ciebie, gdy tylko poczujesz się lepiej. Czasem zdarza się, że w drugim trymestrze seks sprawia kobietom większą przyjemność niż kiedykolwiek wcześniej. Także libido mężczyzny zmienia się w związku z ciążą, gdyż wielu z nich obawia się. że zrobi krzywdę dziecku, lub trudno im się oswoić z nowymi kształtami partnerki. Nie ma nic nietypowego w rezygnowaniu z pożycia: ważne natomiast, byście umieli o tym rozmawiać, aby ta zmiana nie stała się dużym problemem w waszym związku.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!