Jednym słowem odpowiedź brzmi: tak. Sterylizacja suki (usunięcie jajników i macicy) lub kastracja psa (usunięcie jąder) to ważna sprawa dla odpowiedzialnego właściciela psa. Twój pies będzie zdrowszy, bardziej zadowolony, może żyć dłużej i będzie grzeczniejszy, gdy jego seksualne potrzeby nie będą zaciemniały obrazu. Wielu ludzi ma opory przed kastracją swoich pupilów, gdyż wydaje się im to nienaturalne.

Czy kastrować psa?

Jeśli jednak nie zamierzasz rozmnażać swojego psa, co jest bardziej nienaturalne: pozwolić mu cierpieć z powodu pociągu seksualnego, którego nie może zaspokoić, czy uwolnić go od niego?

Kastracja naszych psów to najistotniejszy sposób, w jaki możemy zmniejszyć olbrzymi problem powodowany przez niechciane psy. Miliony z nich są co roku oddawane do schronisk. Może wydaje ci się, że nic się nie stanie, jeśli twój pies będzie miał tylko jeden miot. Zastanów się raz jeszcze, jeżeli umieścisz szczeniaki z tego miotu w domach ludzi, którzy myślą podobnie jak ty, twój pies może odpowiadać za narodziny 200 szczeniąt rocznie.

Wpływ kastracji na zdrowie psa

Wysterylizowane lub wykastrowane zwierzę może żyć dłużej i być zdrowsze niż stuprocentowy pies. Wykastrowane psy zwykle żyją dwa do trzech lat dłużej niż niewykastrowane.

Sterylizacja suki czy kastrowanie samca to zabiegi przeprowadzane przez weterynarza pod pełną narkozą. Pies będzie musiał zostać u weterynarza całą dobę i powinien dojść do siebie po kilku dniach.

Kastracja młodego samca pomaga zapobiec rakowi jąder, chorobom prostaty czy przepuklinie. Sterylizacja suki chroni przed infekcjami macicy i rakiem sutek, a przeprowadzenie sterylizacji przed pierwszą cieczką daje najlepszą ochronę przed tymi chorobami. Wbrew powszechnej opinii, suki nie powinny najpierw urodzić szczeniaków, a potem zostać wysterylizowane. Z kolei kastracja wcale nie oznacza, że pies przytyje. Jeśli tak się dzieje, to znaczy, że go przekarmiasz i nie zapewniasz mu dostatecznej dawki ruchu.

Wpływ kastracji na temperament psa

Kastracja ma jedynie pozytywny wpływ na temperament psa. Niezależnie od płci psy będą spokojniejsze i grzeczniejsze.

Niewykastrowany pies ma większe skłonności do uciekania, jeśli wyczuje sukę w rui - a nie musi mieszkać w sąsiedztwie, może być nawet pół kilometra dalej - będzie się bardzo starać dotrzeć do niej. Zdarzało się, że psy rzucały się na szklane drzwi. A kiedy pies ucieknie, może zostać potrącony przez samochód, zaatakowany przez innego psa, złapany i przewieziony do schroniska. Stuprocentowe psy (czyli takie, które nie zostały wykastrowane) są mniej opanowane w domu. Częściej znaczą teren moczem. Mają skłonności do skakania i „gwałcenia" mebli i ludzi. Mogą być też bardziej agresywne. W przeciwieństwie do nich wykastrowane psy bardziej skupiają się na swoich właścicielach.

Suki w rui przyciągają psy z całej okolicy i z daleka. Niewysterylizowana suka będzie miała dwie cieczki w roku, a każda z nich trwa trzy tygodnie. W ciągu pierwszego tygodnia suka krwawi, ale będzie płodna przez kolejne dwa tygodnie. Suki czasami też znaczą swój teren. Mogą być bardziej agresywne, niespokojne i drażliwe.

Twoja Ocena