Kiedy seks jest nałogowy? Na czym polega seksoholizm?
Kiedy seks jest nałogowy? Na czym polega seksoholizm?
Z powodu licznych kontaktów seksualnych mogą one narażać na szwank swoje związki małżeńskie i rodzinne, gorzej funkcjonować w pracy, wystawiać na niebezpieczeństwo siebie i swoich partnerów. Nawet jeżeli zdają sobie sprawę z konsekwencji, nie potrafią bez odpowiedniego leczenia zapanować nad tym przymusem. Kiedy seks jest nałogowy? Na czym polega seksoholizm?

Charakterystyczne cechy uzależnienia to:

■    przymus, czyli utrata zdolności swobodnego wyboru: zaprzestać czy kontynuować;

■    kontynuowanie zachowania mimo niekorzystnych skutków, takich jak utrata zdrowia, pracy, małżeństwa czy wolności:

■    obsesja na punkcie danego zachowania.

Osoby uzależnione mają skłonność do nadawania seksualnego znaczenia ludziom i sytuacjom, do odnajdywania skojarzeń seksualnych w najzwyklejszych zdarzeniach, obrazach czy wypowiedziach, spędzają wiele czasu i wydają dużo pieniędzy na pogoń za zdobyczą. Opisują one euforię wywołaną przez seks podobnie do tego, jak uzależnieni od środków chemicznych mówią o działaniu narkotyku. I tak samo jak u alkoholików i narkomanów nałogowe zachowania seksualne wiążą się ze zniekształconym myśleniem, racjonalizowaniem, bronieniem siebie i uzasadnianiem swojego zachowania, a także obwinianiem innych o powodowanie trudności. Tacy ludzie zaprzeczają istnieniu problemu i mnożą usprawiedliwienia dla swoich nałogowych zachowań. Seksoholicy zwykle w sposób kompulsywny uprawiają zachowania więcej niż jednego typu, na przykład może to być przymus onanizowania się, a ponadto oglądania pornografii i stałego odwiedzania prostytutek. Chociaż niektóre osoby uzależnione od seksu są „hiperseksualne" - dążą do stosunku seksualnego lub orgazmu kilka razy dziennie -większość taka nie jest. Jeśli ktoś jest uzależniony od romansów, może go doprowadzać do euforii dreszcz polowania i zdobywania, a nie sam akt seksualny.

Seksoholicy często pochodzą z rodzin dysfunkcyjnych, w których rodzice byli uzależnieni od środków chemicznych albo od seksu, stosowali przemoc psychiczną bądź byli emocjonalnie niedostępni, chłodni, wymagający. W znacznej większości byli wykorzystywani seksualnie w dzieciństwie: przez ojców, matki, sąsiadów, krewnych, innych dorosłych. W niektórych rodzinach nie było jawnego kazirodztwa, ale panowała wysoce seksualna atmosfera.

W porównaniu z grupą uprawiającą bezpieczne współżycie, mężczyźni o ryzykownej aktywności seksualnej mieli więcej partnerów, używali więcej narkotyków i mieli poczucie, że w mniejszym stopniu panują nad swoim życiem seksualnym. Znaczna większość seksoholików ma jeszcze inne uzależnienie, najczęściej od substancji chemicznej.

Kiedy seksoholicy zgłaszają się po pomoc, ich małżeństwo czy związek zwykle jest w poważnych opałach. Brakuje porozumienia, a nieufność, złość, niechęć są typowe dla tych związków. Terapeuta obeznany ze sprawami uzależnienia od seksu może bardzo pomóc takiej parze, ułatwiając przebaczenie i odbudowanie zaufania, a także poradzenie sobie z problemami seksualnymi,

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!