Koronawirus nie jest grypą ani przeziębieniem
Podstawowym podziałem wirusów na dwie główne grupy jest klasyfikacja pod względem tego, jaki kwas nukleinowy znajduje się wewnątrz cząstki wirionu. Koronawirusy (rodzina Coronauiridae) są wirusami RNA, czyli genom ich stanowi kwas rybonukleinowy. Dysponują bardzo dużym genomem, największym albo jednym z największych w grupie wirusów RNA zakażających ludzi.

Jak odróżnić koronawirusa od przeziębienia lub grypy?

Różne wirusy powodujące zakażenia dróg oddechowych mogą powodować podobne objawy kliniczne. Tak się dzieje na przykład w przypadku nowego koronawirusa SARS-CoV-2 i wirusa grypy. Trudno zatem wyłącznie na podstawie objawów odróżnić te dwie choroby. Ponadto wiedza na temat nowego koronawirusa jest jeszcze niepełna i wielu rzeczy naukowcy muszą się dowiedzieć. W tej chwili w różnych miejscach na święcie trwają intensywne prace nad wdrażaniem i stosowaniem specyficznych testów diagnostycznych w kierunku wirusa COVID-19, które w połączeniu z wiedzą na temat historii pacjenta (w tym niedawno odbytych podróży albo kontaktów z osobami chorymi) są i będą ogromnie przydatne w diagnozowaniu choroby oraz dla celów epidemiologicznych.

Jakie badania można wykonać, by wykryć koronawirusa?

Obecnie dostępne są testy diagnostyczne oparte na metodach biologii molekularnej, czyli wykrywające geny wirusa. W chwili obecnej w Polsce testy takie powinny być wykonywane tylko w tzw. laboratoriach referencyjnych, po skierowaniu od lekarza z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Niezwykle ważne jest zachowanie odpowiednich procedur przy przygotowywaniu materiału do badań, a także przy interpretowaniu wyników testów. Wynik jest dodatni tylko wówczas, kiedy potwierdzona zostanie obecność określonej liczby genów wirusa, zgodnie z wytycznymi dla testu. Interpretacja wyników testów opiera się na algorytmie opracowanym przez ośrodek referencyjny w Polsce, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny (na podstawie wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia i ECDC - Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, Europcan Centrę for Diseasc Prevention and Control). Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny podkreśla, że nie wykonuje badań diagnostycznych indywidualnie i komercyjnie. Prace trwają w tej chwili również nad opracowaniem testu serologicznego (wykrywającego przeciwciała).

Czy istnieje skuteczna terapia lub szczepionka przeciwko COVID-19? Albo antybiotyk?

Nie istnieje ani lek, ani szczepionka. Badania nad opracowaniem skutecznej szczepionki i leków są w toku. Antybiotyki z kolei, o czym należy pamiętać, działają na bakterie, a nic na wirusy. COVID-19 jest chorobą wirusową, a zatem zastosowanie antybiotyku w tym wypadku jest szkodliwym błędem.

Antybiotyki działają na bakterie, a nie na wirusy.

Jakie leki kupić do domowej apteczki?

Nie istnieje celowana terapia przeciw zakażeniom nowym koronawirusem. Dlatego wagi nabiera zapobieganie zakażeniom. W domowej apteczce mogą ewentualnie przydać się na przykład leki przeciwgorączkowe czy przeciwbólowe, łagodzące objawy infekcji. Osoby z COVID-19 powinny mieć wdrożone leczenie szpitalne.

What's your reaction?

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!