views
Jak odróżnić koronawirusa od przeziębienia lub grypy?
Różne wirusy powodujące zakażenia dróg oddechowych mogą powodować podobne objawy kliniczne. Tak się dzieje na przykład w przypadku nowego koronawirusa SARS-CoV-2 i wirusa grypy. Trudno zatem wyłącznie na podstawie objawów odróżnić te dwie choroby. Ponadto wiedza na temat nowego koronawirusa jest jeszcze niepełna i wielu rzeczy naukowcy muszą się dowiedzieć. W tej chwili w różnych miejscach na święcie trwają intensywne prace nad wdrażaniem i stosowaniem specyficznych testów diagnostycznych w kierunku wirusa COVID-19, które w połączeniu z wiedzą na temat historii pacjenta (w tym niedawno odbytych podróży albo kontaktów z osobami chorymi) są i będą ogromnie przydatne w diagnozowaniu choroby oraz dla celów epidemiologicznych.
Jakie badania można wykonać, by wykryć koronawirusa?
Obecnie dostępne są testy diagnostyczne oparte na metodach biologii molekularnej, czyli wykrywające geny wirusa. W chwili obecnej w Polsce testy takie powinny być wykonywane tylko w tzw. laboratoriach referencyjnych, po skierowaniu od lekarza z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Niezwykle ważne jest zachowanie odpowiednich procedur przy przygotowywaniu materiału do badań, a także przy interpretowaniu wyników testów. Wynik jest dodatni tylko wówczas, kiedy potwierdzona zostanie obecność określonej liczby genów wirusa, zgodnie z wytycznymi dla testu. Interpretacja wyników testów opiera się na algorytmie opracowanym przez ośrodek referencyjny w Polsce, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny (na podstawie wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia i ECDC - Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, Europcan Centrę for Diseasc Prevention and Control). Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny podkreśla, że nie wykonuje badań diagnostycznych indywidualnie i komercyjnie. Prace trwają w tej chwili również nad opracowaniem testu serologicznego (wykrywającego przeciwciała).
Czy istnieje skuteczna terapia lub szczepionka przeciwko COVID-19? Albo antybiotyk?
Nie istnieje ani lek, ani szczepionka. Badania nad opracowaniem skutecznej szczepionki i leków są w toku. Antybiotyki z kolei, o czym należy pamiętać, działają na bakterie, a nic na wirusy. COVID-19 jest chorobą wirusową, a zatem zastosowanie antybiotyku w tym wypadku jest szkodliwym błędem.
Antybiotyki działają na bakterie, a nie na wirusy.
Jakie leki kupić do domowej apteczki?
Nie istnieje celowana terapia przeciw zakażeniom nowym koronawirusem. Dlatego wagi nabiera zapobieganie zakażeniom. W domowej apteczce mogą ewentualnie przydać się na przykład leki przeciwgorączkowe czy przeciwbólowe, łagodzące objawy infekcji. Osoby z COVID-19 powinny mieć wdrożone leczenie szpitalne.
Komentarze
0 comment