Odczytywanie mowy ciała kłamcy
Odczytywanie mowy ciała kłamcy
W tym artykule omówimy pewne sygnały, które można zaobserwować, kiedy ktoś kłamie. Udało nam się stwierdzić i zarejestrować, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni znacznie częściej wykonują gesty dotykania ręką twarzy, gdy mają wątpliwości, czują się niepewnie, przesadzają lub kłamią.

U mężczyzn te gesty są łatwiejsze do zauważenia, gdyż są bardziej zamaszyste i częściej powtarzane. Należą do nich: pocieranie oka lub nosa, ciągnięcie się za ucho i odciąganie kołnierzyka. Na przykład Bill Clinton dotknął nosa i twarzy dwadzieścia sześć razy, gdy przed wielką ławą przysięgłych odpowiadał na pytania dotyczące Moniki Lewinsky.

Zawsze odczytuj cale grupy gestów

Nigdy nie interpretuj pojedynczego gestu w oderwaniu od okoliczności i innych gestów. Jeśli ktoś pociera oko, rzeczywiście może go ono boleć lub swędzieć, albo czuje się zmęczony. Stwierdziliśmy, że kłamaniu towarzyszą całe grupy gestów i należy zidentyfikować co najmniej trzy sygnały, zanim uznamy, że ktoś nas oszukuje.

Kiedy rozmówca dotyka ust lub nosa, pociera oko, ciągnie się za ucho, drapie się po szyi, podnosi palce do ust lub pociera nos, niekoniecznie kłamie, ale musisz zdawać sobie sprawę, że myśli o czymś, czego ci nie mówi - być może chce coś przed tobą ukryć. Jeżeli ciągłe dotykanie twarzy towarzyszy takim zwrotom, jak: „zaufaj mi, uwierz mi”, „będę z tobą szczery” lub „z całym szacunkiem”, to możesz założyć, że masz do czynienia z kłamstwem.

Uśmiech

Mężczyźni i kobiety uśmiechają się tak samo często, gdy mówią prawdę, jak i wówczas, gdy kłamią. Jednak szczery uśmiech pojawia się na twarzy szybko i jest symetryczny - lewa strona twarzy stanowi odbicie prawej. Uśmiech fałszywy wypływa na usta powoli i jest niesymetryczny. Kiedy ludzie usiłują zademonstrować emocje, których nie odczuwają, ich wyraz twarzy nie jest symetryczny. Innymi słowy, prezentują krzywy uśmiech.

Co kryje się w oczach

Prawdopodobnie uczono cię w dzieciństwie, że człowiek, który kłamie, nigdy nie patrzy rozmówcy w oczy. Rzeczywiście, zasada ta może się sprawdzać w przypadku dzieci wychowywanych w Europie czy krajach zachodnich, którym matki wpajały: „Zawsze po twoich oczach poznam, kiedy kłamiesz”. Natomiast w wielu krajach Azji i Ameryki Południowej dłuższe patrzenie w oczy jest uznawane za bardzo nieuprzejme lub agresywne, toteż reguła ta nie ma w nich zastosowania. Ponadto wprawni kłamcy bez trudu utrzymują kontakt wzrokowy, nawet gdy cię zwodzą, toteż odwracanie wzroku należy traktować tylko jako jedną ze wskazówek. Natomiast istotnym sygnałem jest wzmożone mruganie powiekami, gdyż świadczy o napięciu rozmówcy i wysychaniu oczodołów z powodu zbyt natężonego kontaktu wzrokowego. Bardzo ważną wskazówką jest również kierunek, w jakim spogląda nasz rozmówca, gdy zadamy mu pytanie, gdyż ujawnia, którą część mózgu wykorzystuje do udzielenia odpowiedzi, a ponadto jest to gest niemal niemożliwy do sfałszowania. Większość osób praworęcznych, przypominając sobie zdarzenie, które naprawdę miało miejsce, angażuje w ten proces lewą półkulę mózgu i spogląda w prawo. Natomiast kiedy zmyślają, uaktywnia się prawa półkula i spoglądają wówczas w lewo. Mówiąc krótko, praworęczni łgarze spoglądają w lewo, a leworęczni w prawo. To spostrzeżenie nie daje, oczywiście, stuprocentowej gwarancji, jednak stanowi bardzo silny sygnał, że rozmówca usiłuje cię zwieść.

Efekt Pinokia

Specjalne kamery obrazujące przepływ krwi w naszym organizmie pozwoliły stwierdzić, że kiedy człowiek kłamie, jego nos rośnie. Zwiększone ciśnienie krwi rozszerza ściany nosa i powoduje mrowienie w miejscach zakończeń nerwowych. Wówczas szybko podnosimy dłoń do nosa, żeby potrzeć „swędzące” miejsce. Podobne zjawisko występuje w chwilach gniewu lub zdenerwowania. Specjaliści z Fundacji na rzecz Badań oraz Leczenia Problemów ze Smakiem i Węchem w Chicago odkryli, że kiedy kłamiemy, wydzielają się związki chemiczne o nazwie katecholaminy, które powodują obrzęk tkanki wewnątrz nosa. Obrzęk ten jest niewidoczny dla nieuzbrojonego oka. Co ciekawe, jednocześnie dochodzi również do lekkiego obrzęku penisa. Zatem jeśli nie jesteś pewna, czy mężczyzna mówi prawdę, zsuń mu spodnie.

Poniżej przedstawiamy krótkie zestawienie innych zachowań, którymi mężczyzna mimowolnie zdradza, że kłamie:

1.    Drganie mięśni twarzy. Mózg usiłuje powstrzymać twarz przed okazaniem jakiejkolwiek reakcji.

2.    Brak kontaktu wzrokowego. Mężczyzna odwraca wzrok, często kierując go w stronę drzwi.

3.    Skrzyżowanie rąk i/lub nóg. Jest to gest obronny.

4.    Uśmiech z zaciśniętymi wargami. Jest to wymuszony uśmiech stosowany przez kobiety i mężczyzn do udawania szczerości.

5.    Zwężenie źrenic.

6.    Szybkie mówienie. Kłamca chce mieć to już za sobą.

7.    Poruszanie głową w geście przeczenia, gdy odpowiada twierdząco - lub na odwrót.

8.    Ukrywanie dłoni. Mężczyznom łatwiej jest kłamać, gdy trzymają ręce w kieszeni.

9.    Nieprawidłowe wymawianie słów lub mamrotanie. Dzięki temu kłamca ma wrażenie, że nie kłamie.

10.    Przesadnie przyjacielskie lub przesadnie wesołe zachowanie. Chce, żeby go polubić, gdyż wówczas łatwiej mu uwierzysz.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!