Niebo ponad dinozaurami pełne było latających stworzeń, które jednak bardzo różniły się od współczesnych ptaków. Pierwszymi, które wzbiły się w powietrze, były pterozaury. zwane także uskrzydlonymi gadami. Stworzenia te należały do archozaurów, były spokrewnione z dinozaurami i występowały na Ziemi w liczbie setek różnych gatunków. Ptaki pojawiły się w powietrzu później. Prawdopodobnie ewoluowały one z mniejszego gatunku dinozaura przed około I 70 min lat.

Jakie zwierzę było pierwszym, które wzbiło się w powietrze?

Różne gatunki gadów posiadały umiejętność szybowania z drzewa na drzewo, ale pierwszym kręgowcem, który był w stanie rzeczywiście latać, był pterozaur-uskrzydlony gad. Jednym z pierwszych pterozaurów był ramforynch (Ramphorhynchus), żyjący 180 min lat temu w Europie, którego rozpiętość skrzydeł wynosiła około 1 5 m. Podobnie jak wszystkie wczesne pterozaury. posiadał on długi ogon., zakończony niewielkim płatem skórnym. Mógł on pełnić funkcję podobną do steru w samolocie, dzięki czemu zwierzę mogło zmieniać kierunek podczas lotu.

Który z pterozaurów był największy?

Kecalkoatl zamieszkujący Amerykę Północną był największym przedstawicielem grupy pterozaurów, a także największym znanym zwierzęciem latający ni w historii. Kecalkoatl posiadał rozpiętość skrzydeł równą okuło 12 m i imponującą wagę 100 kg. Latał  najprawdopodobniej powoli, szybując z prądami powietrznymi i wypatrując pożywienia. Zwierzę to zostało nazwane imieniem Ouelzalcoatla - boga zamieszkujących Meksyk Azteków. Uważano, że bóg ten miał wygląd węża i pokryły był piórami.

Czy wszystkie pterozaury byty do siebie podobne?

Nie, ponieważ na przestrzeni milionów lat w znacznym stopniu ewoluowały. Pierwsze pterozaury* żyły przed około 220 min lat. Były one niewielkimi i zwinnymi stworzeniami o długich kostnych ogonach. Najpóźniej żyjące pterozaury zamieszkiwały Ziemię przed 65 min lat i były olbrzymimi, szybującymi w przestworzach stworzeniami Jednakże skrzydła wszystkich pterozaurów /budowane były z błon skórnych wzmocnionych przez cztery palce, które stały się niezwykle długie.

Który ptak pojawił się jako pierwszy?

Pierwszym znanym ptakiem jest archeopteryks (Archaeupteryx), którego nazwa oznacza "pradawne skrzydło’" Występował on w Europie około 150 min lat tumu i posiadał pióra, które ułożone były tak sarno jak u współcześnie żyjących ptaków. Archeopteryks potrafił prawdopodobnie latać na krótkich odległościach. Mierzył on około 45 cm długości i najprawdopodobniej polował na zalesionym terenie na owady i inne niewielkie stworzenia. Ponieważ jego skrzydła nic były wyposażone w silne mięśnie, nie latał on prawdopodobnie zbyt dobrze.

Jak wyglądał przodek ptaków?

Większość naukowców twierdzi, że ptaki pochodzą od jednego z gatunków niewielkich dinozaurów drapieżnych. To małe stworzenie wyglądało prawdopodobnie jak protoarcheopleryks (Protoarchaeoptryx), który był wielkości dzisiejszego indyka i którego skórę pokrywały pióra. Przednie kończyny proloarcheopteryksa nie były wystarczająco silne, by mógł uncje wykorzystywać jako skrzydła, ale były dłuższe niż przednie kończyny większości niewielkich dinozaurów drapieżnych.

Czy tylko ptaki posiadały pióra?

Nie, kilka różnych gatunków małych dinozaurów również było pokrytych piórami. Pierwszym odkrytym dinozaurem, u którego znaleziono skamieniałe pióra był sinozauropteryks. żyjący przed około 125 min lat w Chinach, len niewielki myśliwy mierzył 1.3 m długości, a jego ciało pokrywały małe pióra. Służyły mu one prawdopodobnie do utrzymywania odpowiednio wysokiej temperatury ciała.

Jak przebiegała ewolucja ptaków?

Po okresie, w którym żył archeopteryks, ptaki ewoluowały powoli, ale około 80 mln lat temu ptaki były już najliczniejszymi latającymi kręgowcami. Liczebność pterozaurów stawała się wtedy mniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Ichtiornis (Ichtyornis) był niewielkim ptakiem morskim, który dobrze latał i prawdopodobnie polował na ryby na otwartym oceanie.

Twoja Ocena