Dlaczego tęcza jest kolorowa?
Dlaczego tęcza jest kolorowa?
Światło słoneczne postrzegamy jako białe, choć tak naprawdę jest mieszaniną barw od czerwonej po fioletową. Dla ułatwienia wyróżniamy siedem podstawowych kolorów: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, błękitny, niebieski i fioletowy.

Kiedy wiązka światła przechodzi przez małe kropelki deszczu, ulega w nich odbiciu i rozczepieniu na barwy składowe. Widzimy wtedy na niebie tęczę. Takie samo rozszczepienie światła można uzyskać, przepuszczając wiązkę światła przez grubą szybę lub przez pryzmat.

DLACZEGO SOCZEWKI MODYFIKUJĄ OBRAZ?

Powierzchnie soczewki są zakrzywionymi płaszczyznami. Przechodzące przez nią promienie świetlne ulegają załamaniu. Soczewki wypukłe skupiają wiązkę promieni w punkcie nazywanym ogniskiem. Soczewki wklęsłe rozpraszają ją. Mają ognisko pozorne.

Wklęsłe i wypukłe soczewki wykorzystuje się do produkcji okularów i wielu instrumentów optycznych: aparatów fotograficznych, kamer, mikroskopów, rzutników, lornetek i teleskopów.

Promienie świetlne załamujące się w soczewkach wypukłych tworzą powiększony obraz przedmiotu. Te używane do obserwacji małych przedmiotów, jak owady czy znaczki, są dwustronnie wypukłe.

Nazywamy je lupami. Soczewki wklęsłe dają pomniejszony obraz przedmiotu.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!