Wszystko co powinieneś wiedzieć o wulkanach i trzęsieniach ziemi
Wszystko co powinieneś wiedzieć o wulkanach i trzęsieniach ziemi
W niektórych częściach świata gwałtowne wstrząsy powodują drgania ziemi, wyrzucając w niebo ogień i dym, a także wywołując ogromne szkody i straty w ludziach. Dzieje się lak za sprawą wulkanów i trzęsień ziemi, które pojawiają się często na tych samych obszarach. Wulkany buchają dymem, ogniem, popiołem oraz płynnymi skalami. Trzęsienia ziemi poruszają ziemię z siłą o wiele większą niż bomba atomowa.

Jak dochodzi do wybuchu wulkanu?

Wulkan wybucha. gdy płynne skały (zwane magmą) są wypychane z głębi ziemi i wydobywają się na powierzchnię przez komin wulkaniczny. Kiedy magma zmiesza się z pu w i drzem, zamienia się w lawę spływającą po zboczach wilkami. Niektóre wulkany wybuchają gwałtownie, wyrzucając w powietrze skały, lawę uraz popiół.

Który wybuch wulkanu był najgłośniejszy?

Największy wybuch wulkanu miał miejsce w 1883 r., kiedy to nastąpiła erupcja leżącego między Jawą a Sumatrą wulkanu Krakatau. Dźwięk wybuchu był słyszalny cztery godziny później w odległości prawie 5000 km. Powstała wówczas fala pływowa zabiła 36 000 osób. Jednak po wybuchu wulkanu Tambora, (który miał miejsce w Indonezji w 1815 r.), około 90 000 osób straciło życie w następstwie erupcji, lali pływowej oraz głodu, który pojawił się po katastrofie.

Dlaczego niektóre wulkany są niebezpieczne?

Nie wszystkie wulkany wybuchają, Wygasłe wulkany już nigdy nie wybuchną. Wulkany drzemiące wybuchają rzadko. Niektóre z nich jedynie  "pomrukują" wypuszczając strużki lawy lub parę. Czynne wulkany natomiast wykazują znaczną aktywność i często dochodzi du ich erupcji. Najbardziej znanym z nich jest Wezuwiusz, położony nad Zatoką Neapolitańską. Zniszczył on miasto Pompeje w 79 r. i najprawdopodobniej dojdzie do jego wybuchu w XXI w.

Co wywołuje trzęsienia ziemi?

Podobnie jak w przypadku wulkanów, trzęsienia ziemi pojawiają się w miejscach, w których skały skorupy ziemskiej poddawane są ogromnemu naciskowi powodowanemu przez ruch płyt tektonicznych, na których leżą kontynenty. Sejsmolodzy {naukowcy zajmujący się badaniem trzęsień ziemi) mierzą siłę fal sejsmicznych za pomocą sejsmografów. Trzęsienie ziemi jest następnie oceniane w skali Richtera, która zaczyna się od 1 (najmniejsze wstrząsy) i kończy się na ponad 9 stopniach (niszczycielska siła trzęsienia). Najbardziej dramatycznym trzęsieniem ziemi w XX w. było trzęsienie z 1976 r. w Chinach, które miało siłę 8,2 stopnia w skali Richtera i doprowadziło do śmierci co najmniej 250 000 osób.

Czym jest tsunami?

Podwodne trzęsienia ziemi mogą powodować powstawaniu ogromnych fal, zwanych tsunami. Falc poruszają się z prędkością do 800 km/h, ale mogą być niewidoczne na otwartym morzu. Jednak w płytkich wodach fala tworzy olbrzymią ścianę wody, wysoką na 30 m, która wdziera się na ląd i zatapia wszystko, co napotka na swojej drodze. W 1948 r. w basenie Oceanu Spokojnego, gdzie najczęściej dochodzi do podwodnych trzęsień, opracowano system wczesnego ostrzegania przed pojawieniem się tsunami. Ostrzeżenie z kilkugodzinnym wyprzedzeniem może umożliwić zagrożonym terenom szybką ewakuację i tym samym zminimalizować liczbę ofiar.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!