Czy można karmić piersią w miejscach publicznych?
Czy można karmić piersią w miejscach publicznych?
Karmienie niemowląt piersią jest naturalną, zdrową i gorąco zalecaną przez specjalistów formą nie tylko żywienia, ale również budowania odporności i więzi z nowym członkiem rodziny. A co zrobić, gdy czynność taką należy wykonać w miejscu publicznym? Jeżeli osobiście nie stanęłyście przed takim dylematem, to być może w swoim otoczeniu, w restauracji, w sklepie, w parku obserwowałyście taką sytuację? Co o nich sądzicie?

Jeszcze do niedawna lekarze uznawali, że noworodka należy karmić co około 3 godziny, obecnie uznaje się, że dziecko powinno być karmione, gdy tylko poczuje głód, trudno więc ustalić konkretną porę – matka zatem nie ma większego wyboru, gdy stanie się to podczas spaceru.

Wiele kobiet ma pewne opory przed publicznym obnażeniem piersi, z kolei o tych, które robią to bez skrępowania mówi się, że są świadome swojego macierzyństwa, ale czy na pewno o to właśnie chodzi?

Mimo, że żyjemy w coraz bardziej tolerancyjnym świecie, jest to temat, który zahacza o granice tabu, więc zawsze znajdzie się ktoś urażony i sporo kobiet karmiących w miejscach publicznych spotyka się z nieprzyjemnymi uwagami. Z drugiej strony macierzyństwo nie może też oznaczać zamykania kobiety w domu na 6 – 36 miesięcy, bo tyle właśni może trwać cały okres karmienia.

No właśnie, czy w ogóle karmić piersią i jak długo? Z jednej strony karmienie piersią niesie wiele korzyści również dla kobiety, m.in. sprzyja kurczeniu macicy po porodzie i chroni przed wieloma chorobami kobiecymi, w tym przed rakiem piersi, a także pomaga spalić dodatkowe kilogramy przybrane podczas ciąży.

Dla dziecka to z kolei ściśle zindywidualizowana dawka przeciwciał, białka, witamin, soli mineralnych, poza tym w mleku matki jest laktoza (chroni jelita dziecka przed bakteriami), tłuszcze nienasycone (wpływające na rozwój mózgu), cholesterol (zabezpiecza przed miażdżycą), czy aminokwasy (ważne w rozwoju systemu nerwowego). Lekarze zalecają, by karmić dziecko piersią co najmniej 6 miesięcy, ale właściwy okres karmienia ściśle skorelowany jest z ciężarem matki, nie tylko u człowieka, ale również u wielu innych gatunków zwierząt i według wyliczeń powinno trwać aż… 2,8 – 3,7 lat (w społeczeństwach zbieracko-myśliwskich trwa około 3 lat, w biedniejszych krajach – co najmniej 2 lata).

A Wy co sądzicie o publicznym karmieniu dzieci piersią?

Przeczytaj również:

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!