Jak oszczędzać prąd? Gdzie szukać oszczędności? Najpopularniejsze taryfy energii elektrycznej.
Jak oszczędzać prąd? Gdzie szukać oszczędności? Najpopularniejsze taryfy energii elektrycznej.
Jak wspomnieliśmy, oszczędzanie najlepiej rozpocząć od własnego mieszkania. Gdzie zatem szukać oszczędności? Wszędzie! W kuchni, łazience i każdym pomieszczeniu, w którym znajdują się odbiorniki energii - a jest ich naprawdę dużo.

Na tropie pożeraczy prądu

Jeśli masz zamiar podjąć systematyczną walkę o zmniejszenie zużycia prądu w mieszkaniu, zacznij od wytropienia urządzeń, które pochłaniają go najwięcej. Pomoże ci w tym zadaniu miernik zużycia energii elektrycznej (wskaźnik poboru mocy). Zanim go kupisz, sprawdź, czy wskazuje on także bardzo niskie wartości, byś mógł się dowiedzieć, ile energii pobierają urządzenia pozostawione w stanie czuwania. Cena miernika waha się w granicach 100-200 zł (te droższe są dokładniejsze), jeśli więc uznasz, że inwestycja się nie opłaca, możesz podjąć ją wspólnie z przyjaciółmi (w końcu nie będziesz używał miernika non stop).

Obsługa urządzenia jest dziecinnie prosta. Składa się ono z wtyczki, gniazdka i wyświetlacza. Wtyczkę należy włożyć do kontaktu, a do gniazdka podłączyć odbiornik prądu, który masz zamiar przetestować, czyli komputer, telewizor, lodówkę itp. Bieżący pobór mocy odczytuje się na wyświetlaczu (w watach). Aby obliczyć koszty energii w skali roku, musisz znać cenę jednostkowy za kilowatogodzinę (kWhi - znajdziesz ją na ostatnim rachunku za prąd. Pobór mocy (PM) w ciągu godziny należy pomnożyć przez średnią liczbę godzin pracy urządzenia w ciągu doby (G). następnie przez 365 dni, a potem przez cenę kilowatogodziny (C). Otrzymamy więc wzór:

                                                                           PM x G x 360 x C.

Pomocnym narzędziem jest także kalkulator zużycia energii - znajdziesz go na stronie internetowej. Kalkulator pozwoli ci oszacować w przybliżeniu wysokość miesięcznych i rocznych rachunków za prąd. Odczytane wyniki będziesz mógł porównać z wielkościami na otrzymywanych rachunkach za energię elektryczną.

Czy można zmniejszyć koszty energii?

Wszystkie Zakłady Energetyczne oferują przynajmniej dwie podstawowe taryfy:

 • Taryfa  G11l - taryfa standardowa (tzw. płaska), w której cena energii jest stała. Wybierają ją użytkownicy,  którzy nie korzystają z energii elektrycznej do ogrzewania mieszkania czy wody, a zasilają tylko standardowe odbiorniki (oświetlenie, lodówka, pralka, zmywarka, sprzęt komputerowy i RTV).
 •  Taryfa G12-  taryfa umożliwiająca rozliczanie zużytej energii elektrycznej w dwóch przedziałach czasowych. Niższa taryfa (o ok. połowę) obowiązuje przez 10 godzin w ciągu doby, z czego osiem godzin od wieczora do rana (21.00-7.00 lub 22.00-6.00) i dwie godziny po południu i 13.00-15.00 lub 14.00 16.00). W pozostałych godzinach energia elektryczna jest nieco droższa niż w taryfie G11. Warto dodać, że taryfa ta jest dostępna bez ograniczeń i nie trzeba już (jak kilkanaście lat ternu), załatwiać wielu formalności i udowadniać, że naprawdę jej się potrzebuje. Taryfę G12 warto wybrać, gdy ogrzewa się mieszkanie, korzystając z energii elektrycznej, a także jeśli nic nie stoi na przeszkodzie. by urządzenia pobierające energię, jak pralka czy zmywarka, pracowały w porach, gdy energia jest tańsza. Warto wiedzieć, że niektóre zakłady energetyczne proponują ponadto:
 •  Taryfy z licznikiem przedpłatowym (m.in. Gllp, Gile, G12p czy G12e), które wymagają wymiany licznika. W taryfach tych nie jest pobierana oplata abonamentowa, a cena energii jest nieco niższa niż w G11 i G12. Dzięki temu możesz zaoszczędzić od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie.  Za energię płacisz ,.z góry", nabywając określoną liczbę kWh. i korzystasz z niej, aż do wyczerpania. Kolejne porcje energii kupujesz w kasie zakładu, przez telefon, internet albo w specjalnych urządzeniach nazywanych energomatami. Przejście na tę taryfę możesz rozważyć, jeśli miewasz kłopoty z dotrzymaniem terminów płatności (nie grozi ci odcięcie dopływu prądu), a także, jeśli jesteś właścicielem mieszkania na wynajem (masz gwarancję, że najemca nie zostawi cię z niezapłaconym rachunkiem). Stosuje się ją też w domkach letniskowych lub innych obiektach użytkowanych sezonowo.
 •  Taryfa progowa - cena jednostkowa energii (za 1 kWh) zależy od ilości energii zużytej w określonym czasie: po przekroczeniu określonego progu im więcej jej zużywasz, tym jest, niższa. Taką taryfę warto wybrać, jeśli masz ogrzewanie elektryczne (zarówno pomieszczeń, jak i wody ) oraz kuchenkę elektryczną.
 •  Taryfa weekendowa jest to zmodyfikowana wersja taryfy G12. Niższe ceny energii obowiązują w niej od poniedziałku do piątku w określonych godzinach (podobnie jak w tradycyjnej G12), a dodatkowo przez weekend (od godz. 22.00 w piątek do 7.00 w poniedziałek). Jeśli jesteś właścicielem całorocznego domku weekendowego lub ogrzewanego elektrycznie mieszkania, to rozwiązanie będzie dla ciebie idealne. Szukając oszczędności, warto się zapoznać ze szczegółową ofertą różnych zakładów energetycznych i ewentualnie zmienić dostawcę.

Tryb stand by, czyli tryb czuwania

Niemal wszystkie nowoczesne urządzenia zasilane energią elektryczną, z których korzystasz na co dzień w domu, mają tzw. opcję stand by, czyli tryb czuwania. O co w tym chodzi? Niewielka ilość energii jest wykorzystywana do podtrzymania procesów stanowiących jakąś funkcję urządzenia. Energia z trybu czuwania może służyć do szybkiego wznowienia pracy urządzenia (telewizora. wieży audio, monitora itp. podtrzymywania działania zegara wmontowanego w urządzenie (np. radio), wyświetlania informacji na małym wyświetlaczu ciekłokrystalicznym (np. w kuchence mikrofalowi') czy elektrycznej). Z  punktu widzenia użytkownika zainteresowanego oszczędzaniem istotne jest to. że urządzenie, choć pozornie nie pracuje, cały czas pobiera energię. Ponieważ nie są to wielkie ilości, na ogół je lekceważymy. To błąd! Koszt energii pobranej przez telewizor pozostawiany w trybie czuwania w skali roku dałby nam kwotę ok. 50 zł, a przecież w wielu domach są dwa, a nawet trzy telewizory, a ponadto inne odbiorniki - radio, komputer, wieża, odtwarzacz DVD, mikrofalówka które na ogół pozostawiamy bez potrzeby włączone do kontaktu.

O obecności trybu stand by informuje dioda LED, trzeba jednak pamiętać, że wciśnięcie przycisku POWER lub OFF nie powoduje całkowitego wyłączenia urządzenia. Większość z nich, jak komputer czy DVD, przestaje pobierać prąd dopiero po wyjęciu wtyczki z sieci.

Ile pieniędzy może pochłaniać tryb stand by? W domu, w którym są dwa telewizory, dwa komputery. drukarka/skaner, Internet (wymagający modemu), wieża DVD, mikrofalówka i inne urządzenia wyposażone w opcję stand by, kwota ta wynosi około 100 zł rocznie. Aby ją obniżyć, wystarczy wyjmować wtyczkę urządzenia z kontaktu. Nie jest to zbyt wygodne, ze względu na liczbę odbiorników energii, dlatego* najczęściej po prostu nie zawracamy sobie głowy bieganiem od gniazdka do gniazdka. Dobrym rozwiązaniem jest listwa zasilająca, obsługująca kilka urządzeń - dzięki niej można zmniejszyć liczbę koniecznych do wyłączenia przycisków.

Lodówka - pochłaniacz energii

W rankingu domowych pochłaniaczy energii zajmuje jedno z czołowych miejsc. Nic dziwnego - bez niej trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie kuchni, a przy tym jest to urządzenie, które pracuje niemal non stop. Okazuje się jednak, że można zrobić całkiem sporo, by eksploatacja lodówki była tańsza.

 •     Ustaw ją w chłodnym, nienasłonecznionym miejscu, z dala od kuchenki i grzejnika.
 •    Wyjmując produkty, nic otwieraj jej na długo. Wilgotne powietrze, które dostaje się do wnętrza, musi następnie zostać wydalone, co wymaga dodatkowej porcji energii. W zamrażarkach wilgoć sprawia, że warstwa lodu się zwiększa, co znacznie obniża efektywność chłodzenia.
 •     Dbaj o uszczelki od czasu do czasu posmaruj je oliwą, by nie straciły sprężystości i elastyczności. Sprawdź czy uszczelki spełniają swą funkcję, przeprowadzając prosty test: włóż kartkę między drzwi lodówki i zamknij je. Jeśli da się ją bez trudu przesuwać, to znaczy, że zamknięcie nie jest szczelne.
 •     Ustaw odpowiednią temperaturę (w chłodziarce 6-8' C, w zamrażarce - 18C).
 •     Zamrożoną żywność rozmrażaj w lodówce.
 •     Nie wkładaj ciepłych produktów do lodówki, ponieważ skumulowane w nich ciepło musi zostać oddane na zewnątrz, co prowadzi do nadmiernego zużycia energii.
 •     Jeśli masz chłodziarkę bez funkcji odmrażania. rozmrażaj ją regularnie; warstwa lodu nie może być grubsza niż 10 mm.
 •     Układaj produkty na odpowiednich półkach, dzięki temu unikniesz niepotrzebnego chłodzenia niektórych z nich.
 •     Opuszczając dom na dłużej niż dwa tygodnie, opróżnij lodówkę i wyłącz ją, lecz nie zamykaj, by w jej wnętrzu nie pojawiła się pleśń.
 •     Przestarzały’ model opłaca się wymienić na nowszy, który zużywa o wicie mniej prądu.
 •  Kupując nową lodówkę (zamrażarkę), szukaj wśród sprzętu najwyższej klasy. Zapłacisz więcej niż za najprostsze urządzenie, ale po pewnym czasie inwestycja zwróci się z nawiązką.

Ile energii zużywa kuchenka oraz ekonomiczne sposoby korzystania z kuchenki?

Kupując kuchenkę elektryczną, sprawdź, czy płyta ceramiczna ma zmienną wielkość grzejnika (w nowych modelach kuchenek) oraz wskaźnik wykorzystania ciepła resztkowego. Dzięki tym funkcjom zaoszczędzisz około 15% energii, gdyż nagrzewać się będzie tylko część powierzchni płyty. Zużycie energii zależy także od wielkości powierzchni ceramicznych: jest tym większe, im większa płyta. Weź pod uwagę fakt, że płyty w kuchenkach elektrycznych różnią się, i to znacznie, efektywnością wykorzystania energii. Płyta żeliwna ma sprawność rzędu 55%, ceramiczna 60%, a indukcyjna 90%. W płytach indukcyjnych ciepło powstaje na dnie garnka. Do gotowania na wyposażonej w nią kuchence używa się specjalnych naczyń z magnetyzującym dnem. Warto poznać kilka sposobów ekonomicznego korzystania z kuchenki.

•    Używąj palnikowe mniejszej średnicy niż średnica garnka.

•    Gotuj w niewielkiej ilości wody i pod przykryciem (oszczędzisz o najmniej 30% energii).

•    Używaj szklanych pokrywek, pozwalających zaglądać do garnka bez odkrywania go.

•    Zainwestuj w nowoczesne garnki z dnem kumulującym ciepło. Wydatek, jaki poniesiesz, szybko się zwróci.

•    Używaj garnków o gładkim dnie - zniszczone czy przypalone znacznie zwiększąją zużycie energii potrzebnej do podgrzania potraw.

•    Wypróbuj szybkowar - to oszczędność czasu i energii, a do tego produkty zachowują więcej witamin i mikroelementów, nie tracąc walorów smakowych i aromatu.

•    Spróbuj gotowania w garnkach piętrowych w ten sposób ugotujesz kilkudaniowe danie na jednym palniku.

Zmywarka pozwala oszczędzać wodę i energię

Zmywarki do naczyń pozwalają oszczędzać wodę oraz energię potrzebną do jej podgrzania, nie mówiąc już o oszczędności czasu. Planując kupno zmywarki, podobnie jak w przypadku lodówki, wybieraj spośród urządzeń najwyższej klasy energetycznej. Zwróć też uwagę na to,  czy urządzenie ma zaawansowane funkcje, jak automatyczna kontrola czystości wody, umożliwiająca zmniejszenie jej zużycia. Korzystając ze zmywarki oznaczonej EKO (BIO), będziesz mógł zaoszczędzić nawet 30% energii elektrycznej dzięki skróceniu cyklu suszenia.

A oto kilka rad pozwalających zaoszczędzić nieco energii.

 •     Uruchamiaj zmywarkę dopiero wtedy, gdy jest całkiem wypełniona.
 •     Zawsze przez włożeniem naczyń do zmywarki usuwaj resztki pożywienia, ale nie używaj do tego wody.
 •     Układaj naczynia zgodne z instrukcją.
 •     Korzystaj z krótkich programów ograniczenia czasu zmywania i oszczędnego suszenia.
 •     Jeśli naczyń jest niewiele (na przykład bezpośrednio po posiłku), stosuj program z ekspresowym zmywaniem (oszczędza wodę i energię elektryczną).
 •     Przy średnio zabrudzonych naczyniach korzystaj z programu 50’C. ale od czasu do czasu stosuj wyższą temperaturę, by utrzymać urządzenie w czystości.
 •     Jeśli masz możliwość korzystania z nocnej taryfy. uruchamiaj zmywarkę w porach, kiedy prąd jest tańszy.

Korzystaj tylko z nowoczesnych modeli paralek.

W przypadku pralki (tak jak i lodówki) warto zainwestować w nowoczesny sprzęt, szczególnie jeśli pralka ma już ponad 10 lat- Ale jeżeli naprawdę chcesz nieco zaoszczędzić, powinieneś pamiętać, że nawet najnowocześniejszy model wymaga wprowadzenia w życie pewnych zasad:

 •     Włączaj pralkę, dopiero, gdy jest pełna.
 •     Mocno zabrudzone ubrania namaczaj (z dodatkiem proszku) przed włożeniem do pralki, dzięki temu będziesz mógł spokojnie zrezygnować z prania wstępnego.
 •     Jeśli pranie jest lekko zabrudzone, także zrezygnuj z prania wstępnego.
 •     Korzystaj z programów ekonomicznych.
 •     W miarę możliwości staraj się prać w niższych temperaturach.
 •     Jeśli masz masz tzw. nocną taryfę, włączaj pralkę w porach, gdy prąd jest tańszy.
 •  Kupując nową pralkę:

Wybieraj spośród urządzeń najwyższej klasy energetyczną, (od A do A+ +).

-    Porównuj wskaźniki zużycia energii na jeden cykl prania podane na etykietach energetycznych poszczególnych modeli.

-    Zapytaj sprzedawcę, czy pralka ma funkcje: automatycznego ważenia wsadu, doboru ilości wody stosownie do wagi prania, zamkniętego obiegu wody ze zraszaniem w czasie pracy, krótkich oszczędnościowych programów (szybkie i energooszczędne' pranie mało zabrudzonych rzeczy ).

Ile energii zużywa komputer?

To urządzenie, które na dobre zadomowiło się w naszych mieszkaniach (w niektórych jest ich nawet kilka) i trudno już sobie wyobrazić bez niego życie. Dotyczy to zwłaszcza młodszych członków rodziny, którzy potrafią, spędzać przed monitorem długie godziny, buszując w Sieci, udzielając się na portalach społecznościowych, ściągając pliki czy grając w komputerowca gry. Dobrym pomysłem jest wprowadzenie dla pociech dziennego limitu korzystania z komputera po pierwsze wyjdzie im to na zdrowie, po drugie oszczędzimy trochę energii, a co za tym idzie - złotówek. Ile energii zużywa komputer? Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie, wiele zależy bowiem od liczby podzespołów, a także od rodzaju pracy, jaką wykonuje' komputer. Edytor tekstu wymaga stosunkowo niewielkiej porcji energii, znacznie więcej zużyjesz jej podczas prac obciążających procesor, pamięć, dysk, kartę grafiki (np. gra 3D) czy dźwiękową. Nic bez znaczenia jest także rodzaj monitora. Tradycyjny, czyli kineskopowy, pobiera więcej energii niż nowoczesny ciekłokrystaliczny (LCD). Kolejna sprawa to procesor na rynku pojawiają coraz nowocześniejsze (czytaj szybsze}, a co za tym idzie, coraz bardziej energochłonne.

Orientacyjne koszty korzystania z komputera w skali miesiąca kształtują się następująco:

•    używany 2-3 godziny dziennie - ok. 4 zł

•    używany 8 godzin dziennie - ok. 15 zł

•    pracujący non stop (na przykład ściągający pliki z sieci P2P) ok. 44 zł.

Rzeczywisty koszt to sprawa indywidualna dla każdego użytkownika, zależy bowiem od wielu czynników, o których wspomniano powyżej. Aby dokładnie określić ilość zużywanej energii, należałoby przeprowadzić pomiary za pomocą licznika energii.

Ile energii zużywa oświetlenie? Jak oszczędzać energię na oświetleniu?

Energia pochłaniana przez oświetlenie stanowi sporą część energii wykorzystywanej w gospodarstwie domowym (prawie 20%). Na szczęście, jeśli chodzi o możliwości jej oszczędzania, mamy spore pole do popisu.

•    Dostosuj rodzaj oświetlenia do funkcji i wielkości pomieszczenia.

•    W większych pomieszczeniach, na przykład w pokoju dziennym, gdzie koncentruje się życie rodzinne, zastosuj kilka źródeł światła (oprócz głównej lampy także nad stołem, w kąciku wypoczynkowym), wykorzystując również lampy stojące. Dzięki temu pokój nie będzie przez cały czas rzęsiście oświetlony -wystarczy lampa w miejscu, gdzie aktualnie ktoś przebywa.

• Sypialnia nie wymaga jasnego oświetlenia, wystarczy więc światło o niewielkim natężeniu, a przy łóżku nocna lampka do czytania. W kuchni i łazience zainstaluj oświetlenie pomocnicze- w kuchni nad blatem, przy którym przygotowuje się posiłki, a także nad zlewozmywakiem. w łazience nad lustrem.

• W kuchni i łazience zainstaluj oświetlenie pomocnicze- w kuchni nad blatem, przy którym przygotowuje się posiłki, a także nad zlewozmywakiem. w łazience nad lustrem.

• Odświeżając mieszkanie, pamiętaj, że dzięki jasnym ścianom i sufitom możesz dłużej korzystać ze światła dziennego i używać nieco słabszego oświetlenia.

• Czyść regularnie klosze lamp i inne elementy oprawy oświetleniowej - zanieczyszczone i zakurzone zmniejszają w znacznym stopniu skuteczność oświetlenia (20-50%).

• Żarówki energooszczędne (kompaktowe) stosuj w pomieszczeniach, w których długo prze bywasz (pozwalają zaoszczędzić aż 80% energii elektrycznej).

•    Wychodząc na chwilę z pomieszczenia oświetlonego świetlówkami kompaktowymi, nie wyłączaj światła. Między wyłączeniem a ponownym włączeniem takiej żarówki powinny upłynąć 1 2 minuty. Częste włączanie i wyłączanie tego typu żarówek zmniejsza ich żywotność.

•    W pomieszczeniach, w których przebywasz krótko (przedpokój, korytarz, toaleta), korzystaj z tradycyjnych żarówek.

•    Stosuj urządzenia, dzięki którym możesz efektywnie regulować oświetlenie, np. ściemnia-cze, zdalne wyłączniki oraz czujniki ruchu. Sprawdzają się one zwłaszcza w przypadku lamp zamontowanych na zewnątrz budynku.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!