“Zmuś" swoje pieniądze, żeby zaczęły dla Ciebie zarabiać.
“Zmuś" swoje pieniądze, żeby zaczęły dla Ciebie zarabiać.
Duża gotówka, jeśli ją już posiadamy, nie może leżeć bezczynnie. Musi na nas pracować. Powinna być inwestowana, gdyż dzięki temu możemy szybciej pomnażać nasz majątek.

Oszczędności nie warto przetrzymywać pod przysłowiowym materacem, gdyż ze względu na inflację tracą one na wartości. Niewiele lepsze jest przetrzymywanie pieniędzy na bankowych rachunkach bieżących, gdyż ich oprocentowanie zazwyczaj jest niskie. Co zatem zrobić z wolną gotówką? Wiele zależy od czasu, przez jaki zamierzasz ją utrzymywać oraz od ryzyka, które jesteś w stanie zaakceptować.

Jeśli planujesz wydać zaoszczędzone pieniądze w niedługiej perspektywie – np. miesiąca – to podejmowanie ryzykownych inwestycji nie jest wskazane. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas lokata bankowa albo zakup jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym rynku pieniężnego. Nie należy się spodziewać nadzwyczajnych zysków, ale za to ryzyko straty jest praktycznie zerowe.Gdy czas trwania twojej inwestycji może być dłuższy i zgadzasz się na większe ryzyko inwestycyjne, powinieneś rozważyć zakup jednostek uczestnictwa w funduszu mieszanym lub akcji. Warte uwagi są także fundusze inwestujące zagranicą, choć w takim przypadku dochodzi dodatkowe ryzyko związane z wahaniami kursów walutowych.

Przeczytaj: Jakie są różnice między oszczędzaniem, a inwestowaniem?

Boisz się samemu zainwestować? Fundusze inwestycyjne dają dostęp do rynku kapitałowego osobom, które nie posiadają profesjonalnej wiedzy na temat działania giełdy i same nie czują się na siłach inwestować. Kupując jednostki uczestnictwa funduszy powierzasz pieniądze profesjonalistom, którzy znają się na inwestycjach i inwestują je w twoim imieniu.Jeśli jednak uważasz, że znasz się na działaniu rynków finansowych i lubisz dreszczyk ryzyka, dobrym pomysłem będzie samodzielne inwestowanie na giełdzie albo na rynku walutowym. Trzeba pamiętać, że może cię to kosztować wiele czasu i nerwów. Na szczęście pewnym ułatwieniem pozwalającym zaoszczędzić czas i zmniejszającym koszty transakcyjne jest obecnie szeroka oferta internetowych domów maklerskich i rachunków inwestycyjnych.

Przeczytaj: Sposób na zaoszczędzenie i zarobienie pieniędzy: lokata

Możliwości zagospodarowania wolnej gotówki nie ograniczają się tylko do rynków finansowych. Wysokie zyski można osiągać np. z inwestycji w nieruchomości bądź dzieła sztuki. W tym przypadku jednak skuteczność mocno zależy od dobrej znajomości tych rynków i wyczucia panujących na nich trendów. W niektórych przypadkach problemem może być niska płynność, co w praktyce oznacza potencjalne trudności ze znalezieniem kupca, gdy zdecydujesz się zakończyć inwestycję i wycofać gotówkę. Jedno jest pewne – duża gotówka, jeśli ją już posiadasz, nie może leżeć bezczynnie. Powinna być inwestowana, gdyż dzięki temu możesz szybciej pomnażać swój majątek, a dzięki temu realizować swoje cele życiowe i zawodowe.

Przeczytaj również:

What's your reaction?

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!