Jak farbować siwe włosy naturalnie w domu?
Jak farbować siwe włosy naturalnie w domu?
Farbowanie siwych włosów to problem, na który wiele osób napotyka z wiekiem. Niezależnie od tego, czy starasz się zachować najlepszy naturalny kolor, czy testujesz zupełnie nowy odcień, dowolna ilość szarości może zmienić sposób, w jaki musisz podejść do procesu barwienia. Konieczne może być użycie określonych odcieni lub nawet zmieszanie więcej niż jednego odcienia farby, aby odpowiednio farbowac siwe włosy.

Włosy wyglądają na jeden kolor, ale widziany odcień składa się z wielu kolorów i to sposób, w jaki te odcienie współdziałają, daje ostateczny efekt. Na przykład w przypadku włosów brązowych występują odcienie koloru żółtego, czerwonego i niebieskiego, które przyczyniają się do odcienia brązu, który widzisz w lustrze, a staje się to jeszcze bardziej widoczne, gdy włosy są rozjaśnione, ponieważ widocznie zmieniają się w czerwony, a następnie pomarańczowy. , a następnie stopniowo bledsze odcienie złota i żółci, w miarę usuwania większej ilości pigmentu.

Siwe włosy różnią się jednak od zwykłych włosów tym, że są prawie lub całkowicie bezbarwne, co oznacza, że ​​w zależności od tego, jak ciemny jest Twój naturalny kolor włosów, nie tylko brakuje wielu kolorów i należy je wymienić podczas farbowania, ale także konkretnych kolorów  z włosów powodują, że reaguje inaczej na każdy użyty barwnik w porównaniu z resztą włosów.

Z tego powodu proces farbowania siwych włosów wymaga nieco innego podejścia do tego, jak normalnie farbujesz włosy. W ten sam sposób, w jaki farbowanie jaśniejszych włosów na znacznie ciemniejszy kolor może okazać się bardzo złe. Popielaty barwnik może sprawić, że twoje włosy staną się zielonkawe, podczas gdy kasztanowy brąz może wyglądać na jaskrawopomarańczowy lub czerwony na tych pasmach.

Może to nie stanowić problemu, jeśli masz tylko niewielki procent siwych włosów, ponieważ będą się one wtapiać w pewnym stopniu, ale po pewnym czasie zaczną zauważalnie wpływać na ogólny wygląd Twojego koloru.

Gęstość szarości

Ilość siwych włosów, które masz, można opisać jako przybliżone oszacowanie procentowe, w zakresie od 0 do 100%. Jest to coś, co musisz samodzielnie ocenić na podstawie wyglądu, aby określić gęstość własnych włosów, ale pozwoli ci to odpowiednio je farbować, ponieważ ilość siwizny jest tym, co określi sposób, w jaki zmienisz mieszankę farb, aby to zrekompensować.

Jeśli masz więcej niż 30% siwych włosów, w większości przypadków będzie to wymagało zmieszania odcieni, jeśli chcesz mieć określone odcienie, takie jak kasztanowy, popielaty, złoty lub jakikolwiek inny kolor, który nie jest neutralną bazą. Włosy, które są w ponad 50% siwe, będą wymagały innej mieszanki i mogą być również bardziej odporne na przyjmowanie koloru, ale jest kilka sztuczek, aby to obejść i nadać siwym włosom piękny, trwały efekt.

Jak uzyskać odpowiednie pokrycie barwnikiem siwych włosów

Jak w każdej sytuacji, w której chcesz farbować jasne włosy na znacznie ciemniejszy kolor, szary musi zostać wypełniony , aby uzyskać odpowiedni odcień. Oznacza to po prostu zastąpienie brakującego tonu podstawowego wybranym kolorem. Na przykład, ciemnobrązowe włosy mają dużo czerwonego i żółtego pigmentu, który tworzy podstawowy odcień, a jest to stosunkowo mniejsza ilość chłodnego niebieskiego pigmentu, który zmiękcza je i tonizuje do prawdziwego brązowego odcienia.

Jeśli po prostu farbujesz włosy dowolnym odcieniem, farba niekoniecznie zawiera równowagę czerwonego, żółtego i niebieskiego pigmentu, aby wypełnić włosy i tutaj mogą wystąpić błędy. Na szczęście producenci kolorów zawsze zapewniali idealny odcień do pracy z siwymi włosami i nazywa się to odcieniem naturalnym lub czasem neutralnym.

Dokładna nazwa i kod koloru różnią się oczywiście w zależności od marki, ale często są oznaczone N lub 0 . Średni brąz można nazwać średnio naturalnym brązem, średnio neutralnym brązem, na przykład 4N ​​lub 4,0, a wszystkie te nazwy zwykle oznaczają to samo. Takie barwniki są celowo zaprojektowane do barwienia siwych włosów, wypełniając brakujący ton podstawowy, aby kolor wyglądał tak, jak powinien.

Możesz użyć dowolnego naturalnego odcienia do dowolnej ilości siwizny (do 100% siwizny) z wieloma markami farb, a twoje włosy będą prawidłowo farbować bez dziwnych rezultatów. Możesz jednak chcieć określonego odcienia, takiego jak popiół, i tutaj mieszanie odcieni jest naprawdę mocne, ponieważ możesz skutecznie modyfikować naturalny odcień, ale zachowaj efekt wypełnienia zgodnie z zamierzeniami.

Mieszanie odcieni

Naturalny odcień jest niezbędny do pokrycia siwizny u każdego, kto ma więcej niż 30% siwych włosów, ale możesz również mieszać odcienie, aby zmodyfikować jego wygląd i uzyskać bardziej indywidualny efekt bez zmiany jego skuteczności. Można to łatwo zrobić, mieszając dokładnie taki odcień, jaki lubisz, z naturalnym odcieniem na tym samym poziomie, a pomoże Ci w tym poniższa tabela.

Jeśli masz mniej niż 30% szarości, często możesz użyć dowolnego barwnika, który w większości wypadnie zgodnie z oczekiwaniami, ponieważ nie ma dużo szarości, aby zakłócać wynik. Jeśli masz odporne siwe włosy, które po prostu nie chcą zaakceptować koloru, lub zamierzasz farbować je znacznie ciemniej, a nie tylko na kilka poziomów, powinieneś zastosować regułę mieszania dla 30-50% siwizny, która wymaga zmieszania jednej trzeciej naturalnej cieniować w pożądanym odcieniu.

Aby pofarbować siwe włosy o gęstości większej niż 50%, mieszanka musi mieć co najmniej w połowie naturalny i w połowie pożądany odcień, aby zapewnić prawidłowe wypełnienie.

Aplikacja barwnika

Niezależnie od tego, czy używasz samego naturalnego odcienia, czy mieszanki, ważne jest, aby prawidłowo nałożyć barwnik, aby zapewnić równomierny i trwały efekt.

Wywoływacz ma kluczowe znaczenie dla procesu osadzania się koloru, który zachodzi w trwałych farbach i jest to składnik, który w rzeczywistości pozwala na to, aby barwnik był trwały, powodując chemiczną zmianę w cząsteczkach barwnika we włosach. Jeśli używasz barwnika w pudełku, zwykle jest on już zawarty w butelce z aplikatorem, do którego należy bezpośrednio wycisnąć tubkę z kolorem, podczas gdy w przypadku farb do salonu kolor i wywoływacz są całkowicie oddzielnymi produktami.

Aby pofarbować siwe włosy, musisz użyć co najmniej 10 vol wywoływacza z farbą, chociaż 20 vol jest znacznie bardziej skuteczny, szczególnie w przypadku odpornej siwizny. Dzieje się tak, ponieważ większa objętość wywoływacza pomaga wymusić osadzenie większej ilości pigmentu we włosach i często daje znacznie trwalszy efekt, a także pomaga zapewnić prawidłowe wypełnienie włosów

Mieszanie farby

Gdy przygotujesz programistę, musisz wymieszać to z kolorem lub mieszanką kolorów w równych proporcjach, chyba że konkretna marka używa innego stosunku mieszania. Na przykład, jeśli chcesz uzyskać jasny popielaty brąz na 70% szarości, możesz wymieszać 30 ml jasnego popielatego brązu z 30 ml jasnego naturalnego brązu do 60 ml wywoływacza 20 vol. W misce do barwienia pędzlem.

Jeśli używasz barwnika w pudełku i mieszania odcieni, musisz kupić oba pudełka i zmieszać ilość naturalnego odcienia, którego zamierzasz użyć, w jednej butelce z aplikatorem, a następnie drugi odcień w tej samej butelce z aplikatorem. Na przykład możesz użyć pół tubki każdego koloru, a jeśli potrzebujesz więcej produktu na bardzo długie włosy, możesz w razie potrzeby wymieszać drugą połowę każdej tubki z drugą butelką z aplikatorem. Alternatywnie, wymieszaj wszystko w misce za pomocą pędzla i nakładaj w ten sposób, jeśli chcesz.

Nakładanie farby

Aplikacja barwnika  jest bardzo prosta i nakłada się go w taki sam sposób, jak  w przypadku każdego innego barwnika. Niezależnie od tego, czy oznacza to użycie farby w pudełku i butelki z aplikatorem, czy też farby salonowej i nakładanie pędzlem na podzielone włosy. Dzielenie włosów może w tym pomóc, niezależnie od używanego produktu i metody aplikacji.

Jednym z najłatwiejszych i najlepszych sposobów na podzielenie włosów na farbę jest podzielenie ich na cztery ćwiartki, przedzielając je na środku, a następnie ponownie wzdłuż górnej części włosów. Następnie możesz pracować w jednym kwadrancie na raz, nakładając warstwy włosów.

Czas rozwoju

Po nałożeniu barwnika należy dać mu odpowiedni czas na rozwinięcie się, aby prawidłowo wchłonął kolor i nie wyblakł szybko. W przypadku włosów siwych w większości przypadków należy wykorzystać maksymalny czas rozwoju zalecany przez markę.

Płukanie

Ostatnim krokiem każdej aplikacji barwnika jest spłukanie go. Jest to bardzo proste, chociaż jak każda inna część procesu istnieje sztuczka, aby uczynić to jeszcze łatwiejszym.

Zamiast próbować zmyć wszystko na raz, na początku użyj niewielkiej ilości wody i wmasuj ją we włosy. Pomaga to zemulgować kolor i sprawić, że produkt będzie się zmywał bardziej płynnie, po czym można go dokładnie spłukać pod bieżącą wodą.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!