Do porównania elektrowni najlepszym kryterium jest ich moc. W naszym kraju najwydajniejszą i największą elektrownią jest Elektrownia Bełchatów, której maksymalna moc wynosi 5420 MW.

1. NAJPOTĘŻNIEJSZA ELEKTROWNIA ŚWIATA

NAJPOTĘŻNIEJSZA ELEKTROWNIA ŚWIATA

Nazwa: Zapora Trzech Przełomów

Moc: 22 500 MW

Typ: wodna

Największą i najwydajniejszą elektrownią na świecie jest Zapora Trzech Przełomów, znajdująca się na rzece Jangcy w Chinach. Jej maksymalna moc wynosi 22 500 MW. Podstawą elektrowni jest tama o długości ponad 2300 m i wysokości ponad 180 m. Potrafi zatrzymać aż 39,3 km3 wody. Powierzchnia całego zbiornika ma powierzchnię 1084 km2, czyli ponad dwa razy więcej niż powierzchnia Warszawy.

PRAWIE STULETNIE PLANY

Pierwsze plany budowy ogromnej przegrody na rzece Jangcy powstały już w 1919 r. Jednak projekt zaakceptowano dopiero w 1992 r„ a prace rozpoczęto 14 grudnia 1994 r. Według pierwotnych planów elektrownia miała działać na pełnych obrotach w 2009 r.. ale udało się to dopiero trzy lata później. Chińska elektrownia produkuje też najwięcej energii na świecie. W 2014 r. ta gigantyczna zapora wyprodukowała 98,8 TWh energii elektrycznej (dla porównania Elektrownia Bełchatów wyprodukowała ok. 28 TWh). Ilość wyprodukowanej energii zależy od ilości wody w rzece.

WIELE NEGATYWNYCH SKUTKÓW

Z powodu megalomańskiej budowli musiano przesiedlić 1,3 min ludzi. Zalano wiele miast i zabytków kulturowych i naturalnych. Ponadto ogromna tama naruszyła ekosystem. Wielu ekspertów mówi o pogorszeniu jakości wody w korycie Jangcy. co doprowadziło miejscowe gatunki na skraj wymarcia.

2. ELEKTROWNIA NA NIEPEWNYM GRUNCIE

ELEKTROWNIA NA NIEPEWNYM GRUNCIE

Nazwa: Kashiwazaki-Kariwa (Japonia) Moc: 7965 MW

Typ: jądrowa

Na świecie istnieje obecnie 8 elektrowni jądrowych o maksymalnej mocy ponad 5000 MW. Największa z nich znajduje się w Japonii, konkretnie w Kashiwazaki i Ka-riwa w prefekturze Niigata. Ma łącznie 7 bloków - pięć o mocy 1067 MW i dwa o mocy 1315 MW. Właścicielem i operatorem elektrowni Kashiwazaki-Kariwa jest firma Tokyo Electric Power Company (TEPCO), do której należy też elektrownia Fukushima.

KATASTROFA ZMIENIŁA WSZYSTKO!

Katastrofa naturalna w marcu 2011 r. wywróciła koncepcję energetyki jądrowej w Japonii do góry nogami. Katastrofa elektrowni jądrowej Fukushima 1. najgorsza katastrofo od awarii w Czarnobylu w 1986 r., zmusiła do natychmiastowego odłączenia reaktorów  jądrowych i zaostrzenia zabezpieczeń pr/ctl ewentualnymi katastrofami naturalnymi. Przed nadejściem fali tsunami elektrownie jądrowe dostarczały do sieci 30% energii.  W planach władz japońskich było nawet zwiększenie udziału energii jądrowej na 50%. Jednak plany wzięły w łeb i w centrum zainteresowania znalazły się ponownie elektrownie cieplne.

BEZPIECZEŃSTWO PRZEDE WSZYSTKIM

Wokół elektrowni jądrowej Kashiwazaki-Kariwa wybudowano 15-metrową zaporę przeciwpowodziową, która mają chronić przed falą tsunami. Następnie zbudowano zbiornik wodny o wielkości 30 basenów olimpijskich. W czerwcu 2007 r. w regionie Kashiwazaki wystąpiło trzęsienie ziemi o sile 6.6 stopni w skali Richtera. Elektrownia wstrzymała działanie na 21 miesięcy.

3. NAJWIĘKSZY TRUCICIEL POWIETRZA NA ŚWIECIE

NAJWIĘKSZY  TRUCICIEL POWIETRZA NA ŚWIECIE

Nazwa: Taizhong (Tajwan) Moc: 5500 MW Typ: cieplna

Z dziesięciu najwydajniejszych elektrowni węglowych na świecie sześć znajduje się w Chinach. Jednak największa pod względem wydajności leży w mieście Taizhong na Tajwanie. Maksymalna moc tej elektrowni węglowej wynosi 5500 MW. Elektrownia posiada 10 bloków -cztery pierwsze uruchomiono w latach 1991 i 1992. W skład rozległego kompleksu wchodzi elektrownia gazowo--parowa i wiatrowa. Znajdują się tam 4 turbiny spalinowe i 22 turbiny wiatrowe. Łączna moc elektrowni wynosi 5824 MW. W planie jest rozbudowa o dwa nowe bloki, które wyprodukuj;} 800 MW. Równocześnie elektrownia jest największym producentem dwutlenku węgla na świecie! Roczna emisja wynosi ok. 40 min ton. czyli tyle co roczna produkcja CO2 w Szwajcarii.

DROGA WĘGLA

Odpowiednie działanie zapewnia dopracowany system taśmowy. Dwie taśmy transportują węgiel z portu do elektrowni, a kolejne dwie dostarczają paliwo do poszczególnych bloków. Wszystkie taśmy są wyposażone w system ochrony przeciwpożarowej. który monitoruje temperaturę wokół taśm.

4. SZYBKA ZMIANA PORZĄDKU

SZYBKA ZMIANA PORZĄDKU

Nazwa(Chiny)

Moc: 850 MW

Typ: słoneczna

Jeszcze do niedawna największymi elektrowniami słonecznymi były farmy fotowoltaiczne w USA. Największą jest Solar Star, który rozpościera się w Kalifornii na powierzchni 13 knf. Jej moc wynosi 579 MW. Jednak teraz spadła aż na trzecie miejsce! Prześcignęła ją elektrownia solarna pod Kamuthi w stanie Tamilnadu w Indiach, którą uruchomiono we wrześniu 2016 r. Elektrownia o maksymalnej mocy 648 MW miałaby dostarczać energię do 300 tys. gospodarstw domowych. Indie mają idealne warunki do instalacji paneli solarnych i zyskiwania energii z promieni słonecznych. Występują tu ogromne powierzchnie nieużytków. a większość dni w roku jest słoneczna.

KORZYŚCI ZAPEWNIA TEŻ TAMA

Elektrownia fotowoltaiczna o największej mocy znajduje się dziś w Chinach. Wchodzi w skład elektrowni hybrydowej na zaporze Longyangsia. Obecność turbin wodnych jest ogromną zaletą, ponieważ dzięki regulacji ich działania można zapewnić dość stabilną produkcję elektryczności, co jest wielkim problemem w niehybrydowych elektrowniach słonecznych. Pierwsza część farmy solarnej przy zaporze Longyang.sia powstała w 2013 r.„ zaledwie w ciągu 9 miesięcy. Zajmowała powierzchnię 9 knv i miała moc 320 MW. W 2015 r. kompleks solarny poszerzono o 14 km-’. Moc wzrosła o 530 MW.

Twoja Ocena