Jak bezpiecznie przewozić motocykl? Jak zabezpieczyć motocykl podczas transportu?
Jak bezpiecznie przewozić motocykl? Jak zabezpieczyć motocykl podczas transportu?
Transport motocykla znacznie różni się od przewozu zwykłego bagażu na przyczepie i wymaga odpowiednich metod i środków nie tylko finansowych, istnieje jednak kilka sposobów bezpiecznego transportu motocykla, który będzie zarazem ekonomiczny.

ażdy posiadacz jednośladu spotkał się przynajmniej raz w swojej karierze kierowcy z sytuacją, gdy musiał transportować motocykl z jednego miejsca na drugie (na przykład po zakupie nowego motoru, gdy nie jest jeszcze zarejestrowany i opłacony). Inni pasjonaci motocyklowi trenujący na przykład na torze kilka razy w tygodniu, startujący w rajdach, zawodach lub jeżdżący na zloty klubów, borykają się z tym problemem znacznie częściej. Oto kilka wskazówek jak powinien wyglądać bezpieczny transport motocykla, niezależnie, czy chcemy zrobić to sami, czy chcemy skorzystać z usług firmy transportowej.

Jak bezpiecznie przewieźć motocykl we własnym zakresie?

Jeśli chcemy przewieźć swój jednoślad samodzielnie, to przede wszystkim powinniśmy być lub mieć doskonałego kierowcę samochodowego, ponieważ przewożenie motoru na przyczepie lub na pace wymaga nieco większych umiejętności niż jazda osobówką po mieście. Niezależnie czy chcemy przewieźć motocykl jednorazowo, czy będziemy robić to częściej potrzebna nam będzie przyczepka, bus lub pickup. Mała przyczepka motocyklowa to koszt wypożyczenia około 35 zł za dobę. Jeśli wiemy, że przyczepka przyda nam się znacznie częściej możemy kupić ją na stałe - wtedy musimy przeznaczyć około 1200zł (plus koszt rejestracji i montaż haku w aucie). Motocykliści zahartowani w boju transportu motocykli, polecają jednak przyczepę podłogową z plandeką. Ma ona sporo korzyści - ukryjemy pod plandeką motor przed negatywnymi skutkami warunków atmosferycznych, wścibskim okiem złodziei, a także będziemy mogli zapakować na przyczepę dodatkowy sprzęt i bagaże. Koszt jednorazowego wynajmu takiej przyczepki to około 50 złotych za dobę. Jeśli myślimy o jej zakupie, musimy liczyć minimum 1500zł. Możemy wynająć również busa koszt to około 150 złotych za dobę. Jeśli potrzebny będzie nam bus znacznie częściej powinniśmy liczyć się z wydatkiem powyżej 10 000złotych.

Prawidłowe mocowanie motocykla na przyczepie

Kiedy decydujemy się na samodzielny transport naszego jednośladu musimy przede wszystkim pamiętać o bezpiecznym przymocowaniu go. Konsekwencje złego mocowania mogą być „bolesne” nie tylko dla spadającego z przyczepy motoru, ale z powodu zmiany środka ciężkości (na przykład po nagłym przemieszczeniu się motocykla w busie) możemy doprowadzić do poważnego wypadku. Prawidłowe mocowanie jednośladu na przyczepie powinno być wykonane przy życiu pasów do mocowania ładunku lub specjalnych do mocowania motocykli ( różnią się one jedynie dodatkowymi nakładkami na kierownice). Pasy powinny być poprowadzone z przodu i z tyłu motoru - z przodu pas powinniśmy zahaczyć o przyczepę a następnie poprowadzić przez dolną półkę zawieszenia i zahaczyć ponownie o przyczepę po drugiej stronie kierownicy. Z tyłu mocowanie powinno przechodzić prze set podnóżków pasażera lub przez wspornik ramy. Pasy powinny być na tyle mocno zaciągnięte by motor ściśle przylegał do przyczepki. Dodatkowo należy pamiętać o zablokowaniu hamulca (zacisnąć hamulec do manetki paskiem lub taśmą). Jeśli przewozimy motor na przyczepie podłogowej lub w busie możemy dla większego bezpieczeństwa użyć podstawkę centralną – wtedy nasz jednoślad będzie jeszcze bardziej stabilny, a transport motocykla bezpieczniejszy

Jak znaleźć dobrą firmę transportującą motocykle?

Jeśli interesuje nas jednorazowy bezpieczny transport motocykla, a dodatkowo nie mamy czasu by wypożyczać odpowiedni sprzęt, lub nie mamy odpowiedniego auta, możemy skorzystać z pomocy firm transportujących motocykle profesjonalnie. Usługi firm transportowych są świadczone nie tylko na terenie kraju, ale i poza jego obszarem (na przykład gdy sprowadzamy motocykl z zagranicy). Gdy chcemy mieć pewność, że nasz motor bezpiecznie dotrze do celu, możemy odwiedzić firmę transportującą osobiście i sprawdzić jakim sprzętem będą przewozić nasz motocykl. Jeśli przyczepa zamiast profesjonalnego podjazdu posiadają jedyne drewnianą deskę, możemy wywnioskować, że nie będzie to zbyt bezpieczny transport motocykla. Średni koszt transportu przez profesjonalną firmę to około 85 groszy za kilometr.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!