Banki niechętnie dotychczas udzielały kredytów firmom bez historii. Sytuacja się zmienia. Coraz więcej instytucji finansowych udziela już kredytów firmom z coraz krótszym stażem działalności na rynku. Taką zmianę podejścia w polityce kredytowej wobec mniejszych przedsiębiorstw wprowadza także Raiffeisen Bank Polska.

W środowisku bankowym funkcjonowało kiedyś założenie, że pożyczanie środków firmie działającej co najmniej dwa lata jest relatywnie bezpieczne, gdyż po takim czasie mocno usadowiła się ona już na rynku. Skoro przetrwała dwa pierwsze lata, to znaczy, że jej pomysł na biznes sprawdził się, a ludzie, którzy nią zarządzają, najtrudniejsze mają już za sobą i zebrali niezbędne doświadczenie. O takiej firmie dużo mówią też jej dokumenty i wyniki finansowe, co pozwala przeprowadzić rzetelną analizę i pokusić się o realistyczne prognozy.

Banki nabierają doświadczenia w obsłudze różnego rodzaju klientów. Początkowo wołały zajmować się największymi klientami, z mocną pozycją rynkową. Ale stopniowo bankowcy uczyli się coraz lepiej oceniać ryzyko udzielania kredytów także mniejszym firmom i dlatego wzrosła dla nich dostępność różnych produktów kredytowych.

Dzięki tym doświadczeniom możemy zaoferować swoje usługi także segmentowi najmniejszych firm, łagodząc jednocześnie stosowane dotychczas wobec nich kryteria, m.in. minimalny czas prowadzenia działalności gospodarczej w przypadku ubiegania się o kredyt.

Twoja Ocena