American Beauty (1999) - Cały Film • Online •Gdzie obejrzeć za darmo • Recenzja
American Beauty (1999) - Cały Film • Online •Gdzie obejrzeć za darmo • Recenzja
Z historią przedstawioną w filmie American Beauty (1999) może się identyfikować duża grupa ludzi - sfrustrowanych i zmęczonych byciem takimi, jakimi chcą ich widzieć inni. Postać Carolyn jest doskonałym dowodem na to, że wymagając zbyt wiele od siebie, wcale nie sprawimy, że życie potoczy się tak, jak byśmy chcieli. Natomiast piękna Angela (przyjaciółka Jane) może być symbolem amerykańskiego snu..

O Filmie: American Beauty (1999)

 • Reżyseria: Sam Mendes
 • Scenariusz: Alan Ball
 • Zdjęcia: Conrad L. Hall
 • Muzyka: Thomas Newman
 • Scenografia: Naomi Shohan
 • Producent: Dan Jinks, Bruce Cohen
 • Gatunek: Dramat, Obyczajowy
 • Produkcja: USA
 • Dystrybucja: United International Pictures
 • Studio: DreamWorks Pictures
 • Czas trwania: 121 min.

Recenzja Filmu: American Beauty (1999)

American Beauty to odmiana pąsowej róży, popularna wśród amerykańskich ogrodników. Spotykamy ją również w ogródku Burnhamów - Lestera, Carolyn i Jane.
Na pierwszy rzut oka bohaterowie stanowią wzór kochającej się rodziny, istne spełnienie amerykańskiego snu, jednak gdy przyjrzymy się bliżej, to zauważymy, że stosunki między nimi nie układają się najlepiej. Widzimy Lestera (Kevin Spacey) - głowę rodziny - rozczarowanego i
zmęczonego życiem 42-letniego pracownika agencji reklamowej. Widzimy jego żonę - Carolyn (Annette Bening) - owładniętą obsesją, by "wszystko trzymać w pionie", niezwykle wymagającą od siebie i innych sprzedawcę nieruchomości. Natomiast ich nastoletnia córka - Jane (Thora Birch) - coraz bardziej się od nich oddala. Dotychczasowe życie Burnhamów zmienia się diametralnie, gdy Lester zdaje sobie w końcu sprawę, że nie chce tak żyć. Zmienia sposób postrzegania siebie i swoich najbliższych, przestając jednocześnie udawać, że zadowala go robienie tego, czego się od niego wymaga. Postanawia żyć tylko dla siebie i dobrze się przy tym bawić. Rezygnuje z pracy, zaczyna adorować najbliższą przyjaciółkę córki, czyli robi wszystko to, na co kiedyś nie miał ani czasu, ani odwagi.
Z historią przedstawioną w filmie może się identyfikować duża grupa ludzi - sfrustrowanych i zmęczonych byciem takimi, jakimi chcą ich widzieć inni. Postać Carolyn jest doskonałym dowodem na to, że wymagając zbyt wiele od siebie, wcale nie sprawimy, że życie potoczy się tak, jak byśmy chcieli. Natomiast piękna Angela (przyjaciółka Jane) może być symbolem amerykańskiego snu. Sądzę, że każdy odnajdzie w filmie swoje własne doświadczenia życiowe, bo tak jak różnimy się od siebie doświadczeniami, tak nasze odczucia w stosunku do konkretnych scen będą inne.
W niesamowity sposób została ukazana metamorfoza głównego bohatera, który z biegiem czasu ewoluuje na naszych oczach. Gdy poznajemy jego historię, wydaje się być żałosnym mężczyzną w średnim wieku. W chwili zmiany sposobu postępowania, zadziwia jednak samego siebie, a także i widzów. Zaczynamy go darzyć sympatią i wkrótce podziwiamy jego odwagę w dążeniu do własnego szczęścia.
"American Beauty" jest debuitem reżyserskim Sam'a Mendes'a. Film przyniósł mu niezwykłą sławę i szacunek widzów na całym świecie. Dali mu oni kredyt zaufania, czego skutkiem w 2000 roku było aż pięć Oscarów.
Wielką zaletą filmu jest jego oprawa muzyczna. Buduje klimat i jeszcze głębiej wprowadza widza w przedstawiony świat. Chodzi tu zwłaszcza o motyw przewodni, budujący nastrój w scenie z "torebką tańczącą na wietrze", która jest ważnym elementem filmu i zasługuje na uwagę. Autor muzyki - Thomas Newman - był wielokrotnie nominowany do Oscara i innych prestiżowych nagród. Na swoim koncie ma kompozycje do takich obrazów jak "Zielona mila", "Podaj dalej", "Gdzie jest Nemo".
Może się wydawać, że za sukces filmu odpowiada głównie jego gwiazdorska obsada - Kevin Spacey, Chris Cooper, Annette Bening, Thora Brich. Gra aktorska jest z pewnością ważnym czynnikiem, odpowiadającym za sukces "American Beauty". Gwiazdy odegrały swoje role znakomicie, przeskoczyły poprzeczkę, którą same sobie postawiły w poprzednich filmach. Jednak w tym momencie chciałabym się skupić na reżyserze. Film jest pełen niebanalnego humoru, skłania do refleksji. Do ostatniej minuty absorbuje widza, a wygłaszane monologi ani trochę nie nudzą. "American Beauty" wydaje się być obrazem bardzo przemyślanym, a niesamowite skupienie Mendes'a dało się odczuć na sali kinowej.

"American Beauty" jest filmem, który uważam za wyjątkowo dobry. Jest pełen doskonałych kreacji aktorskich, świeżości i błyskotliwości. To nastrojowy, a zarazem zaskakujący obraz. Polecam go każdemu, kto jest znudzony powtarzającymi się schematami w kinie.

Gdzie obejrzeć cały film: American Beauty (1999)

Obecnie film: American Beauty (1999) można obejrzeć za pośrednictwem platform VOD.

Obejrzyj również filmy:

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!