Godzilla (2014) - Gdzie obejrzeć cały film online za darmo z lektorem?
Godzilla (2014) - Gdzie obejrzeć cały film online za darmo z lektorem?
Choć zwiastuny tego nie zapowiadały (a przynajmniej nie bezpośrednio), najnowszy film Garetha Edwardsa nie jest tylko produkcją traktującą o Godzilli. W istocie tytułowy potwór pojawia się na ekranie na krócej niż jego przeciwnicy.

Obsada Filmu: Godzilla (2014)

reżyseria: Gareth Edwards
scenariusz: Max Borenstein
aktorzy: Aaron Taylor-Johnson, Ken Watanabe, Bryan Cranston, Elizabeth Olsen, Sally Hawkins, Juliette Binoche, David Strathairn, Richard T. Jones, Victor Rasuk, CJ Adams
muzyka: Alexandre Desplat
zdjęcia: Seamus McGarvey
montaż: Bob Ducsay

Recenzja Filmu: Godzilla (2014)

 Bo prócz Godzilli występują tu jeszcze dwa inne monstra - MUTO, z którymi Król Potworów będzie musiał się zmierzyć, by ochronić ludzkość.  I tak produkcja Warner Bros. staje się (dość niespodziewanie) bardzo ładnym nawiązaniem do wielu starych, japońskich filmów, w których ogromny jaszczur wychodził z morza za każdym razem gdy Ziemię atakowały różnego rodzaju stwory.  W produkcji tej jest więc obrońca, są zapasy wśród wysokościowców, a nawet atomowy promień (co w jakimś stopniu zapowiadał już soundtrack Alexandre Desplata, tytułowy utwór, który po raz pierwszy usłyszeć można było już kilkanaście dni temu).  Zwiastuny nie tylko nie zdradzały obecności dwóch MUTO, udało im się również nie zdradzić zbyt wiele z samego filmu.  Dzięki czemu seans bywa całkiem zaskakujący, a po drodze czekają na nas chociażby pewne niespodzianki obsadowe.  Jedna związana z (bardzo dobrze) grającym tu Bryanem Cranstonem, druga z Sally Hawkins, której w materiałach promocyjnych nie było wcale widać, a jak się okazuje, również tu gra.

O dziwo czas ekranowy przeznaczony na ukazywanie ogromnych bestii przynoszących zagładę kolejnym metropoliom nie jest w najnowszej "Godzilli" wcale tak długi.  Również potyczek między potworami nie jest dane nam widzieć wiele.  Wielokrotnie w momentach, gdy już zaraz ma do nich dojść, sceny te są gwałtownie przerywane, a akcja przenosi się w inne miejsce.  Z jednej strony takie rozwiązanie pozwala uchronić ten obraz przed staniem się zwykłą nawalanką, przedłużonym pokazem ogromnych zapasów i zaostrzyć apetyt przed finałową walką, która nie staje się jedynie nudną formalnością.  Z drugiej jednak strony zanim dojdzie do wielkiego finału, za każdym razem gdy przenosimy się w inne miejsce, z dala od walczących potworów, ma się wrażenie, jakby coś nas omijało, że nie pokazuje się nam wszystkiego, co chcielibyśmy jednak zobaczyć.  Jak chociażby w starciu na Hawajach, które widać jedynie w migawkach w telewizorach.  Całe szczęście finałowa bitwa wynagradza to długie oczekiwanie, jest ekscytująca i naprawdę robi wielkie wrażenie, udanie podnosząc napięcie. Całość potraktowana jest z powagą, podniosłością, utrzymana w mrocznym klimacie.  Nie jest tak komiksowa jak na przykład niedawne "Pacific Rim".  Niestety do bycia porywającą trochę jej brakuje.  Chyba, że zastosuje się pewnego rodzaju taryfę ulgową i zacznie się rozpatrywać tę produkcję jako pewnego rodzaju wstęp, zapowiedź, próbny występ, sprawdzający czy takie owoczesne spojrzenie na tę opowieść się przyjmie, by dopiero w kontynuacji pójść na całość, zostawiając za sobą wszystko to, co w tym obrazie jest całkiem niepotrzebne.  A takich zbędnych elementów jest tu niestety całkiem dużo.  

Strasznie denerwujące są na przykład oczywiste wstawki melodramatyczne, przerabiane po tysiąckroć w innych filmach katastroficznych, czy wysokobudżetowych, niestety będące też częścią tej produkcji.  Wielokrotne rozstania i powroty, czy postać dzielnego żołnierza przemierzającego cały kraj by wrócić do domu, do swej żony, która została z synkiem.  Irytujące bywa tu również to, że główni bohaterowie, rodzina Brodych, znajduje się zawsze w samym centrum wydarzeń, gdziekolwiek by się one nie rozgrywały.  Szkoda również, że większa część czasu ekranowego przypada aktorom, którzy swymi występami nie zachwycają, natomiast Ci prezentujący znacznie lepszy poziom (jak chociażby świetna Olsen), pojawiają się na bardzo krótko.  Aż chciałoby się widzieć ich częściej na ekranie, w zamian za tych, którzy przez prowadzoną tu historię są wysuwani na pierwszy plan.  Dziwi także (i w sumie wydaje się całkiem niepotrzebna) pewna tendencja do obserwacji zdarzeń okiem maluczkich.  A to dziecko jako pierwsze zauważa co dzieje się gdzieś na horyzoncie, a to pozostawiony przy drzewie pies staje oko w oko z nadciągającym monstrum.  Nie raz, nie dwa, tacy chwilowi bohaterowie wystawiani są na pierwszy plan, nie za bardzo tylko wiedzieć po co, bo ani ten punkt widzenia nie jest specjalnie ciekawy, ani prócz dodatkowych twarzy, nie wnoszą oni za wiele do całości.

Co ciekawe, mimo ogromu tej wysokobudżetowej produkcji, Edwardsowi udało się nadać jej cech dla niego charakterystycznych.  Czuć w tym filmie rękę twórcy świetnego "Monsters".  To jego własne spojrzenie na opowieść o Godzilli objawia się chociażby wielokrotnym (jednoczesnym) ukazywaniem i skrywaniem potworów gdzieś w tle.  Teoretycznie je widzimy, choć nie znajdują się one na pierwszym planie.  A to pojawiają się gdzieś rozmazane za plecami bohaterów, a to widać je na zdjęciach, nagraniach z wojskowych kamer, bądź też w migawkach w telewizji (jak chociażby w cudnej scenie "mamo, w telewizji są dinozaury").  Wyróżniające jest również (i od razu przypominające o poprzednim projekcie reżysera) zainteresowanie samymi potworami, chociażby ich życiem godowym.  Ciekawie wypada również sam pomysł na tę historię, pochodzenie kreatur, to jaki jest cel ich działań, czemu pojawiają się akurat w tym a nie innym czasie.  Mimo tych zalet całość jest jednak jakoś dziwnie mało satysfakcjonująca.  Być może rozczarowanie (choć to zbyt mocne słowo) jest związane z tym, co przeszkadzało również widzom przy okazji zeszłorocznego "Człowieka ze stali", gdy bohater wygrywając z Zodem zniszczył przy okazji pół Metropolis.  Tu również zniszczenia są przeogromne - Honolulu, San Francisco, Las Vegas.  I ten widok zapadających się wieżowców, chwilami aż za bardzo gryzie się z rozrywkową stroną tego filmu.

Gdzie obejrzeć film: Godzilla (2014)

Film dostępny tylko za pośrednictwem płatnych platform VOD

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!