Hardkor Disko (2014) - Gdzie obejrzeć cały film online za darmo z lektorem?
Hardkor Disko (2014) - Gdzie obejrzeć cały film online za darmo z lektorem?
Intrygujący choć dość problematyczny seans. Jeden z tych po których od razu zadaje się sobie pytanie, co z takimi filmem począć? Bo nie można powiedzieć, że jest to zły, czy nieudany projekt. Trudno jednak się nim jednoznacznie zachwycić. A przy tym wszystkim, mimo pewnego rodzaju wyrównania plusów i minusów, nie jest to obraz w żadnym wypadku nijaki, czy pozwalający na obojętność.

Obsada filmu: Hardkor Disko (2014)

reżyseria: Krzysztof Skonieczny
scenariusz: Krzysztof Skonieczny, Robert Bolesto
aktorzy: Marcin Kowalczyk, Jaśmina Polak, Agnieszka Wosińska, Janusz Chabior
zdjęcia: Kacper Fertacz
montaż: Sebastian Mialik

Recenzje Filmu: Hardkor Disko (2014)

  Tym czym "Hardkor Disko" wygrywa jest realizacja, techniczne aspekty tej produkcji.  Film Krzysztofa Skoniecznego jest bowiem fantastycznie nakręcony.  Idealny montaż, dopracowany dźwięk, przemyślana praca kamery, ciekawe zdjęcia, momentami wpadające prawie w przeciwstawne czerń i biel.  Wszystko to tworzy intrygującą, klimatyczną całość, na którą świetnie się patrzy, która nie pozwala oderwać wzroku od ekranu.  Przy okazji całkiem zaskakujące, że nie jest to film tak bardzo teledyskowy, jak sugerował to zwiastun.  Sporo tu długich, przeciągających się ujęć, w czasie których kamera spokojnym ruchem przemierza prostą drogę, by w pewnym momencie zastygnąć w miejscu i tak pozostać do cięcia.  Jak chociażby w fantastycznie rozegranej scenie śniadania, nakręconej w dwóch kilkuminutowych ujęciach.  To między innymi właśnie dzięki temu niespiesznemu tempu, dzięki tej spokojnej obserwacji, dane jest nam przywiązać się do pojawiających się po drodze postaci - matki i ojca, zdawałoby się w dechę rodziców, świetnie zagranych przez Agnieszkę Wosińską i Janusza Chabiora.  Wyróżnia się więc forma, widać oryginalny pomysł i konkretny zamysł na ten obraz (chociażby przeciągające się sceny jazdy za samochodami, obserwowane z wysokości, które zapowiadają nadejście nieuniknionego).  Widać wyczucie reżysera, który opowiada swoją historię obrazem, nie zapominając przy tym, że w kinie bardzo ważny jest również dźwięk, stąd ciekawie dobrane piosenki i odpowiednie budowanie atmosfery przeróżnymi odgłosami.  

To co w tym filmie jest problematyczne, to co pozostawia po sobie największy niedosyt, to treść.  A właściwie, jej szczątkowy zarys, który nie do końca wystarcza by w pełni się zachwycić debiutem Skoniecznego, by w pełni docenić jego pracę.  Opowiadana tu historia jest tak prosta, i jednocześnie tak tajemnicza, że właściwie nie ma jak opisać o czym jest ten film, nie zdradzając przy tym większości z tego co się w nim dzieje.  W dwóch, góra trzech zdaniach można bowiem zawrzeć wszystko.  Jest bohater, młody chłopak, o którym nie wiadomo absolutnie nic, prócz tego, że ma na imię Marcin, a przynajmniej tak się przedstawia.  W pierwszych scenach przyjeżdża do wielkiego miasta poszukując rodziny Wróblewskich.  Nie zastaje ich jednak, ale poznaje ich córkę Olgę, którą zaczyna śledzić.  Motywacji jego działania można się tylko domyślać, bo nie ma dla niej za wiele wskazówek, a te, które pojawiają się po drodze, które są mikroskopijnymi szczegółami, które łatwo przegapić, wcale nie muszą dotyczyć sensu jego czynów.  Plansze rozdzielające poszczególne części tej opowieści, archiwalne fragmenty pewnych zdarzeń, odtwarzane jakby z kaset VHS.  Odpowiedzi można szukać, ale mając tak niewiele wskazówek zostaje właściwie tylko stworzenie własnych wyjaśnień, dopowiedzenie sobie całej reszty.  Tylko od razu pojawia się pytanie, na ile będą one zgodne z intencjami twórcy, a na ile własną nadinterpretacją?  Nie ma jednak innego wyjścia.  Pytanie czy to dobrze czy to źle.  Z jednej strony od prawd wykładanych całkiem bezpośrednio lepsze jest takie niemówienie wprost.  Z drugiej jednak strony, tajemnice są ciekawe o ile nie są absolutne, o ile jest szansa na ich rozwiązanie.  Bo gdy odpowiedzi skrywane są zbyt mocno, nie wiadomo czy w ogóle będzie chciało się ich szukać.  Czy starczy sił i ciekawości na własne dochodzenie, zastanawianie się o co tak naprawdę w tym wszystkim chodziło?

Gdzie obejrzeć film: Hardkor Disko (2014)

Film dostępny tylko za pośrednictwem płatnych platform VOD

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!