Transcendencja (Transcendence) 2014 - Gdzie obejrzeć cały film online za darmo z lektorem?
Transcendencja (Transcendence) 2014 - Gdzie obejrzeć cały film online za darmo z lektorem?
W „Transcendencji” czuć przedziwny klimat jakby z produkcji wyjętej z lat 80-tych. Jest coś takiego w sposobie filmowania tej opowieści, w zdjęciach, ale chyba przede wszystkim w samym pomyśle na fabułę tego filmu, co tak bardzo przybliża ten obraz do atmosfery tamtych lat.

Obsada Filmu: Transcendencja (Transcendence) 2014

reżyseria: Wally Pfister
scenariusz: Jack Paglen
aktorzy: Johnny Depp, Rebecca Hall, Morgan Freeman, Paul Bettany, Cillian Murphy, Kate Mara, Cole Hauser, Clifton Collins Jr.
muzyka: Mychael Danna
zdjęcia: Jess Hall
montaż: David Rosenbloom

Recenzja Filmu: Transcendencja (Transcendence) 2014

Takie poczucie możliwości płynących z najnowszych technologii, z przełomu technologicznego, ale jednoczesne wynikające z tego zagrożenia, trudne nawet do zdefiniowania, ale mogące nastąpić.  Pewnego rodzaju fascynacja technologią ale i strach przed nią.  Tutaj jest nią sztuczna inteligencja, jednak nie będąca w pełni komputerowym wytworem, a zapisaną ludzką świadomością na dyskach komputera, później rozprzestrzeniającą się w sieci, która zaczyna rozwijać się w nieoczekiwanym kierunku, ewoluować i przewyższać ludzkie możliwości, stając się zagrożeniem dla ustalonego porządku rzeczy.  Tą świadomością jest umysł doktora Willa Castera, który w wyniku zamachu powoli umiera od zatrutej polonem kuli, a dzięki eksperymencie, któremu przewodzi jego partnerka w pracy jak i w życiu osobistym, doktor Evelyn Caster, jego świadomość zostaje wgrana w komputer.  Jednak czy to co udało się zachować, czy przetworzone impulsy elektryczne, jakie naukowcy ściągnęli z jego umysłu, to nadal on?  Czy przemawiający głos z komputera jest nadal Willem, czy jednak już nie?

Pomysł na ten obraz był całkiem ciekawy.  Nasuwał pytania o to czym jest nasza świadomość, jak stwierdzić jej obecność, jak udowodnić jej istnienie, prawdziwość?  Co czyni z nas ludzi?  Co stanie się jeśli nowy, sztuczny umysł zacznie rozwijać się szybciej niż my?  Co jeśli zmieni kierunek ewolucji, wyprzedzi ją, zacznie zmieniać cały świat?  O ile jednak pomysł na ten obraz był ciekawy, z egzekucją wiąże się niestety więcej problemów niż zalet.  Po pierwsze, choć intrygujący, temat na tę produkcję okazuje się być całkiem nie filmowy.  Brakuje tu akcji, brakuje napięcia.  Dzieje się niewiele, szczególnie w czasie potwornie długiego drugiego aktu, który rozgrywa się w niewielkim miasteczku pośrodku przysłowiowego nigdzie.  Rozmowy, komputery, cyfry, świadomości, rozważania.  Wszystko to strasznie ulotne, niekonkretne, odległe i nieciekawe.  Co więcej, i co jeszcze gorzej wpływa na tę produkcję, brakuje tu wyraźnego konfliktu, brakuje bardziej namacalnego zagrożenia, wroga.  Czegoś co podkręcałoby akcję.  Nowa świadomość, która zaczyna zmieniać świat, jednocześnie nie chcąc nikogo krzywdzić takim zagrożeniem z pewnością nie jest.  Tak, wzbudza pewne obawy, pewnego rodzaju sprzeciw, ale jest za mało konkretnym punktem spornym by elektryzować przez ponad godzinę seansu.  A same rozterki bohaterki, czy przemawiający z komputerów głos należy nadal do Willa to za mało by odpowiednio podnieść napięcie i utrzymać je do samego końca sensu.

Poza tym, za wiele w tej produkcji całkiem zbędnych postaci, żeby tylko wymienić okropnie nieciekawych, upchniętych tu na siłę bohaterów granych przez Freemana i Murphy'ego.  Przez cały seans sprawiają wrażenie zabłąkanych statystów, a ich obecność zdaje się być wynikiem pójścia na łatwiznę w czasie pisania scenariusza.  Zdecydowanie łatwiej było bowiem rozegrać pewne sceny mając dodatkowe postaci na stanie, nie ważne, że później już nic więcej do akcji one nie wnoszą.  Niepotrzebnych jest tu również mnóstwo ujęć, scen jeszcze bardziej zwalniających i tak powolną akcję.  Do tego dochodzi bezsensowny prolog, który automatycznie kreśli możliwe zakończenie tej historii.  Szkoda również, że wyjściowy pomysł zostaje tu zamieniony właściwie w totalny schemat, opowiastkę jakich było już wiele.  Składającą się z pomysłów znanych i wykorzystywanych wielokrotnie w innych produkcjach kinowych i telewizyjnych (ze Star Trekiem na czele).  Jednak, mimo tych wszystkich wad nie można powiedzieć, że "Transcendencja" to zły film.  Jest po prostu obrazem okrutnie niedopracowanym, ani trochę nie wykorzystującym szans i możliwości jakie tkwiły w tej historii.  Szkoda zmarnowanego potencjału i dobrych aktorów tu grających - Deppa po tylu latach wreszcie w normalnej roli, oraz Hall i Bettany'ego.

Gdzie obejrzeć film: Transcendencja (Transcendence) 2014

Film dostępny tylko za pośrednictwem płatnych platform VOD

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!