Sennik: Atak dzikiego zwierzęcia
Sennik: Atak dzikiego zwierzęcia
Występowanie lid Podobnie jak sen o potworach ukrywających się w szafie, także i ten występuje bardzo często w dzieciństwie, chociaż w wieku dojrzałym też może powrócić. Niektóre badania sugerują, iż dzikie zwierzęta częściej śnią się małym chłopcom niż dziewczynkom.

Najbardziej typowe wersje snu    Choć przyczyny nie muszą być jasne, zagraża ci, goni cię lub atakuje dzikie zwierzę. Bestią może być aligator, niedźwiedź, lew, tygrys, rekin, wściekły pies — właściwie każde stworzenie. Typowym motywem takiego snu jest zaciekłość i nieustępliwość zagrażającego ci zwierzęcia. To przeżycie podnosi poziom adrenaliny — budzisz się przerażony.

Interpretacja  Dzikie zwierzęta są czytelnymi metaforami ukrytych w nas nieświadomych pragnień. Nierzadko analizując sen dochodzisz do wniosku, że obiektem twojego lęku jest nie tyle fizyczne niebezpieczeństwo, co bliskość czegoś nieprzewidywalnego, nad czym nie da się zapanować. W takim ujęciu sen często dotyczy lęku związanego z ukrywaniem i kontrolowaniem wszystkiego, co mogłoby zostać uznane za niewłaściwe zachowanie społeczne lub seksualne. W przypadku dzieci, sny o dzikich zwierzętach spełniają rolę symbolu zastępczego dla wszelkich nowych trudności czy stresów, z którymi muszą się uporać. Choć uporczywe pojawianie się w snach konkretnych zwierząt  może wskazywać na głębszy symbolizm, rodzaj atakującego nas zwierzęcia ma raczej mniejsze znaczenie niż jego zachowanie we śnie. Specjalistka od snów, Gayle Delaney, zaleca, żeby przyjrzeć się dokładniej osobowości i zachowaniu zwierzęcia. Czy zupełnie cię zaskoczyło, czy już z daleka zapowiedziało swoje przybycie ciężkim stąpaniem i pomrukiem? Mogłeś się z bestią porozumieć, czy nie reagowała na twoje starania? Być może postawienie tych pytań ułatwi ci dopasowanie osób lub sytuacji z realnego życia do wydarzeń ze snu.

Jak sen interpretował Jung Jung poświęcił tematowi dzikich zwierząt wiele uwagi, przypisując im symbolizm mityczny i kulturowy. Jeśli jednak chodzi o ich występowanie, uważał je za senne archetypy Cienia - symbole tajemnic nieświadomego umysłu, czy jak go określał: „ciemnej strony”. Według Jeremyego Taylora, reprezentującego jungowską szkołę analizy snów, im bardziej złowieszcze czy zagrażające życiu spotkanie we śnie, tym bardziej prawdopodobne, że śnią jest oddzielony od swojej intuicji i instynktów w prawdziwym życiu. Jednak Taylor utrzymuje, że zapamiętanie sn to dobry znak, świadczący o tym, iż pragniemy zająć się tymi kwestiami, przynajmniej na pewnym poziomie.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!