Sennik: ciąża, być w ciąży, zostać ojcem,
Jesteś w ciąży albo masz zostać ojcem, co nie musi mieć odzwierciedlenia w prawdziwym życiu. Sny o ciąży często bywają dziwaczne: ciąża może trwać wyjątkowo krótko lub długo albo nosisz w łonie coś, co nie jest człowiekiem. U wielu osób scenariusz rozwija się aż do porodu, z towarzyszącym uczuciem stresu, dyskomfortu i euforii. Co ciekawe, ten sen nie ogranicza się tylko do kobiet — również mężczyźni przyznają się do bardzo sugestywnych snów o porodzie.

Jesteś w ciąży albo masz zostać ojcem, co nie musi mieć odzwierciedlenia w prawdziwym życiu. Sny o ciąży często bywają dziwaczne: ciąża może trwać wyjątkowo krótko lub długo albo nosisz w łonie coś,  co nie jest człowiekiem. U wielu osób scenariusz rozwija się aż do porodu, z towarzyszącym uczuciem stresu, dyskomfortu i euforii. Co ciekawe, ten sen nie ogranicza się tylko do kobiet — również mężczyźni przyznają się do bardzo sugestywnych snów o porodzie.

Interpretacja

Jeśli nie oczekujesz dziecka w prawdziwym życiu, symbolika tego snu jest mimo wszystko bardzo czytelna.

Podjąłeś się czegoś, co wymaga ogromnej pracy (tabor po angielsku oznacza zarówno pracę, trud, wysiłek jak i poród - przyp. tłum.) i zaangażowania. Może zmieniłeś pracę, zaczynasz nowe przedsięwzięcie albo wszedłeś na duchową ścieżkę. (Nie zdziw się, jeśli jako świeżo upieczony biznesmen, „urodzisz” nowy produkt). Ojcowie oczekujący narodzin dziecka często śnią nie tylko o tym, że są w ciąży, ale też o tym, że wydają je na świat.

Jeśli w prawdziwym życiu spodziewasz się dziecka, sen jest twoją szansą na skonfrontowanie się z lękami i przygotowanie cię na doświadczenie porodu. Koszmary o urodzeniu zdeformowanego dziecka mają raczej charakter instruktażowy, niż proroczy. Twój nieświadomy umysł wykorzystuje świat snu, do przedstawienia ci stresujących hipotetycznych scenariuszy, pozwalających w prawdziwym życiu znaleźć skuteczne mechanizmy radzenia sobie z taką sytuacją. Część badań naukowych sugeruje, iż poród kobiet, które o nim śnią, często jest krótszy i mniej stresujący.

Jak zinterpretowałby go Freud

Freud uważał, że ludzie nie śnią o samym porodzie, natomiast inne senne obrazy dowodziły według niego ukrytego pragnienia, by urodzić dziecko. Zaliczał do nich podwodne kanały, ciemną wodę, a nawet wypadające zęby, wizję w której jakaś część zostaje oddzielona od całości.

What's your reaction?

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!