Śnisz o własnej śmierci. Mogła być wynikiem choroby, wypadku lub brutalnego przestępstwa. Czasem niesie to ze sobą bardzo sugestywne wrażenia - czujesz jak uchodzi z ciebie życie. Bywa jednak, że uczestniczysz we śnie w roli wszechwiedzącego obserwatora. Widzisz własne zachowanie oraz reakcje innych postaci ze snu na ciebie i twoją śmierć.

Interpretacja snu: W wielu przypadkach sen o śmierci wyraża pragnienie uniknięcia odpowiedzialności za trudną sytuację w prawdziwym życiu, w końcu śmierć jest ostateczną formą ucieczki przed problemem. Jeśli śnisz o .samobójstwie, możesz czuć się uwikłany w kłopoty, nic widząc innego wyjścia jak tylko „skończyć z tym wszystkim". (Nie oznacza to koniecznie, ze rozważałeś .samobójstwo, a jedynie, że twój śniący umysł choć, żeby problem zniknął natychmiast i na dobre). Jeśli we śnie ktoś cię zabija, spróbuj opijać zabójcę. Czy znasz tę osobę? Jakie ma cechy charakteru? Czy niektóre z nich odpowiadają osobie lub sytuacji z twojego realnego życia? Jeśli uda ci .się ustalić, przed czyni uciekasz, może łatwiej będzie ci skonfrontować się z problemem i znaleźć hardziej konstruktywne rozwiązanie. Śmierć (a skoro już u tym mowa, to również narodziny) często są metaforami znaczących zmian życiowych niedawnych końców lub nowych początków. Może właśnie owdowiałeś i zmagasz się z syndromem pustego gniazda, czy też w ostatnim okresie straciłeś pracę lub zmieniłeś zawód. Przystosowanie się do nowej sytuacji zwykle zabiera pewien czas, a przeżywanie smutku i mieszanych uczuć w ramach .sennego scenariusza czasem przynosi ulgę.

Jak interpretowałby sen Jung: Sny o własnej śmierci wysyłają sygnał, że dla dobra własnego rozwoju wewnętrznego czas iść do przodu, pozostawiając za sobą negatywne postawy wobec własnej osoby, niezdrowe nawyki czy niepotrzebne emocje w rodzaju poczucia winy czy zgorzknienia. W ten sposób dajesz sobie szansę na większe zrozumienie i aprobatę własnej osoby. Jungowski analityk snów, Jeremy Taylor, postrzega sny o morderstwie i samobójstwie jako pozytywne metafory, ponieważ sygnalizują chęć podjęcia świadomego wysiłku, by pożegnać się z tym. kim byliśmy kiedyś i odnalezienia naszego nowego ja. (Podkreślając, że nie należy traktować takich myśli dosłownie - oczywiście chodzi o przenośny sens śmierci tego, kim byliśmy kiedyś, a nie o odebranie sobie życia).

Twoja Ocena