Sny o ogniu bywają gwałtowne i niepokojące. Może ci się śnić pożar, który wyrwał się spod kontroli i zbliża się w twoim kierunku. Może ci się też przyśnić, że patrzysz, jak pali się twój dawny lub obecny dom. Ty go podłożyłeś, czy też gorączkowo usiłujesz go ugasić? Sny o ogniu bywają też osobliwie hipnotyzujące. Być może we śnie wpatrujesz się zafascynowany w bezpieczny płomień kominka albo świec.

Inne wersje snu

Do snów w związanych z tą tematyką należą takie, w których przyglądasz się, jak kłos ci bliski ginie w płomieniach - przypadkowo lub celowo, na przykład w wyniku tortur lub kary. Inne wersje to spalenie na stosie oraz na stosie pogrzebowym czy bycie zmuszonym do przejścia po rozżarzonej lawie.

Interpretacja snu: Ogień, ginąc w płomieniach, pożar, pożar domu, paląca się świeca,

Ogień, który należy do czterech żywiołów (razem z wodą, powietrzem i ziemią), jest symbolem męskim i agresywnym, zwykle reprezentującym ducha lub energię. Wyraża pasję („ognista* osobowość), wściekłość („pałać żądzą odwetu) i intensywność (ogień to jubilerskie określenie na stopień połyskliwości diamentu). Ogień może niszczyć, lecz ma też moc przekształcania i oczyszczania tego, co napotyka na swej drodze. Zakładając że obrazy senne są metaforą, a nie rekonstrukcją traumatycznego doświadczenia z prawdziwego życia, wróć myślami do swojego snu i zastanów się, jaką reakcję wzbudziły w tobie płomienie. Czy poczułeś ulgę, że świat materialny został zrównany z ziemią, zmuszając cię do rozpoczęcia wszystkiego od nowa? Być może marzy ci się zerwanie raz na zawsze ze stresami dnia codziennego

w realnym życiu. (. .czy przeraził cię (akt, że ogień tak szybko cię otoczył? Być może czujesz, że buzuje w tobie ogień ukryty pod cienką warstwą innych uczuć i obawiasz się, że wyrwie się spod kontroli. Czy próbowałeś ugasić ogień? Jeśli tak, to twój strażak ze snu może dokładać starań, żeby stłumić w tobie pasję. Jeśli ogień cię strawił, może jesteś niewolnikiem własnych żądz. Przypomnij sobie legendę o feniksie, mitologicznym, egipskim ptaku, który uosabiał zarówno śmierć, jak i zmartwychwstanie. Po pięciuset latach feniks spalił sam siebie, po czym powstał z popiołów własnego ciała. To zgrabna ilustracja życiowego cyklu (z prochów powstałeś i w proch się obrócisz') oraz życiowej siły. Bez względu na to, ile popełnisz błędów, życie toczy się dalej.

Hipnotyczne sny o wpatrywaniu się w płomień mogą wskazywać na wędrówkę w stronę oświecenia lub wiedzy o samym sobie - pod warunkiem, że ogień oświetla, a nie niszczy. Natomiast bycie spalonym może być wiadomością wysłaną przez nieświadomy umysł, który pragnie pozbyć się poczucia winy. Być może odczuwasz potrzebę poddania się torturom lub ukarania za czyn lub zachowanie z realnego życia. Jeśli osoba, która pali się we śnie to ty, może próbujesz się oczyścić z nieprzyjemnych lub destrukcyjnych myśli. Jeśli pali się ktoś inny, poszukaj we śnie wskazówek, które pozwolą ci ustalić, kogo lub co ta osoba reprezentuje. Czy ofiara płomieni to praca, w której się „wypaliłeś”? Zaufana osoba, która cię zdradziła' Może to aspekt twojej własnej osobowości, który zaniedbujesz lub tłumisz.

Interpretacja snu wg. Junga

Jung. miłośnik alchemii* uważał, że obecność ognia we snach często zapowiadała jakiegoś rodzaju przemianę (podobnie jak w przypadku alchemików, którzy posługiwali się ogniem przy próbach przemiany metali nieszlachetnych w złoto), lub co bardziej prawdopodobne, duchowe przebudzenie. Tę drugą teorię podtrzymywał cytując zarówno sztukę Georga Bernarda Shawa Święta Joanna („Ogień, który nic gaśnie jest święty*) oraz, apokryficzny chrześcijański tekst („Sam Zbawiciel mówi: Ten* który jest blisko mnie, jest blisko ognia”).

Twoja Ocena