Sny o owadach należą do tych najbardziej obrzydliwych. Ich tematem może być atak szkodników -w twoim mieszkaniu zagnieżdżają się karaluchy. Sen może też przybrać groźny charakter i zmienić się w scenariusz z horroru: goni cię rój pszczół albo twój dom opanowały jadowite pająki, wielkie jak piłki do koszykówki, rozglądając się za jakąś smaczną przekąską. Motywem wspólnym tych snów jest zagrożenie atakiem z powodu ogromnej liczby insektów lub ich przerażające rozmiary.

Interpretacja snu

Owady, podobnie jak zwierzęta  są w snach czytelnymi metaforami określonych cech charakteru oraz naszych nieuświadomionych pragnień - zaś te cechy mogą być bardzo zwyczajne (pilna jak mrówka) lub niepokojące (chęć złapania rywali w uplecioną przez ciebie pajęczynę). Im bardziej agresywna jest inwazja owadów we śnie, tym potężniejsze i instynktowne pragnienie.  Pojedynczy uporczywy owad może uosabiać problem, który gnębi cię od dłuższego czasu.

Poszczególne owady mają różne znaczenia dla różnych ludzi. Na przykład entomolodzy i pszczelarze bez wątpienia przypiszą radykalnie inne znaczenie swoim snom o owadach, niż małe dziecko, przerażone obrzydliwymi robalami. Czym charakteryzuje się owad z twojego snu i czy jego zachowanie przypomina sposób bycia osoby, z jaką masz styczność w prawdziwym życiu? Uogólniając można powiedzieć, że pszczoły i mrówki są zwierzętami społecznymi, trybikami w skomplikowanej machinie, pracującej dla osiągnięcia wspólnego celu (czy rak postrzegasz swoją osobę w pracy?). Karaluchy symbolizują brud, lecz mają też imponującą zdolność przetrwania każdej apokalipsy. Motyle przechodzą niemal mistyczną przemianę od pospolitych, niezdarnych gąsienic do przepięknych, latających, eterycznych istot. A pająki, często kojarzone z mądrością i znane z wyplatania skomplikowanych i delikatnych sieci, zdobywają pożywienie. pożerając członków swojego otoczenia. Czy masz wrażeniu, że ktoś uwięził cię w sieci swoich matactw?

Interpretacja snu wg. Junga

Jung poświęcił tematowi dzikich zwierząt wiele uwagi, przypisując im symbolikę mityczną i kulturową. Uważał je za senne archetypy Cienia - symbol tajemnic nieświadomego umysłu, czy — jak go określał - ciemnej strony. Według uprawiającego jungowską szkołę analizy snów Jeremyego Taylora, im bardziej złowieszcze czy niebezpieczne dla życia spotkanie we śnie, tym bat dziej prawdopodobne, że śniący jest oddzielony od swojej intuicji i instynktów w prawdziwym życiu. Jednak Taylor utrzymuje, że zapamiętanie snu to dobry znak, świadczący o tym, iż pragniemy zająć się tymi kwestiami, przynajmniej na pewnym poziomie.

Twoja Ocena