Trafiasz w środek pola bitwy i wokół ciebie toczą się działania wojenne. Słyszysz huk detonowanych bomb i wystrzały z broni. Otaczają cię ranni oraz zabici. Obserwujesz tę scenę z przerażeniem jako świadek albo trafiasz w sam środek akcji i walczysz wręcz. Po przebudzeniu czujesz jednocześnie strach i ulgę.

Interpretacja snu

Sen o wojnie jest dość jasnym sygnałem konfliktu w twoim realnym życiu. Być może próbujesz powstrzymać wrogie przejęcie w pracy albo kłócisz się z członkiem rodziny lub współmałżonkiem (przypomnij sobie słowa wielkiego filozofa Pata Benatara: miłość to pole bitwy). Często bitwa, którą staczasz ma charakter wewnętrzny i obejmuje przeciwstawne pragnienia twojej psyche. Kluczem do zażegnania wrogości, niezależnie od tego, co powoduje konflikt, jest zrozumienie, że nie chodzi o to, kto wygra lub przegra, lecz o to, żeby obie strony uświadomiły sobie, iż najrozsądniejszym posunięciem jest zaprzestanie walki i zawarcie pokoju.

Jak zinterpretowałby go Freud

Freud uważał, że wojna jest fundamentalnym przejawem wrodzonego instynktu agresji i nienawiści u człowieka. W Objaśnianiu marzeń sennych opisał sen, opowiedziany przez Napoleona I, który przyśnił mu się w powozie w trakcie autentycznej bitwy. Wódz obudził się, kiedy nieopodal wybuchła bomba i wyjawił, że śniła mu się zupełnie inna potyczka. Freud był przekonany, że Napoleon „wplótł hałas wybuchającej bomby do bitwy ze snu, zanim się obudził”. Freud wykorzystał tę anegdotę do zilustrowania swojej teorii, iż sny służą przedłużaniu procesu śnienia i stąd jego słynne słowa „Marzenia senne mają za zadanie czuwać nad snem, a nie go zakłócać”.

Twoja Ocena