Siedzisz w sali lekcyjnej, czekając na egzamin. Kiedy jednak spoglądasz. na swój test, uświadamiasz sobie, że jest z przedmiotu, do którego się nie przygotowałeś albo o którym nic nic wiesz. Sen o egzaminie ma nieskończoną liczbę odsłon.

Zaspałeś albo się spóźniłeś. |est napisany w obcym języku i nic rozumiesz. z niego ani słowa. Albo biegasz rozgorączkowany, nie mogąc znaleźć sali, w której egzamin się odbywa, lub też budzisz się rano i zdajesz sobie sprawę, że nie byłeś na żadnych zajęciach przez cały semestr, a musisz go zdać, zęby otrzymać dyplom.

Interpretacja snu:  Brak przygotowania do egzaminu to typowy sen lękowy i bardzo rzadko można go zinterpretować dosłownie. Jeśli uczysz się do ważnego egzaminu, zadaj sobie pytanie, czy jesteś do niego w pełni przygotowany. Jeśli odpowiedź brzmi ..tak", a mimo to odczuwasz lęk, ten sen wskazuje na skłonność do perfekcjonizmu - może masz zbyt niskie mniemanie o sobie, żeby poczuć się pewnie, bez względu na to, jak wysokie wyniki osiągasz. Jeśli nie masz w planach żadnego egzaminu. czy sen może być metaforą innych testów. jakie cię czekają albo poczucia, iż jesteś przez kogoś oceniany? Może niedawno zostałeś awansowany i martwisz się, czy podołasz nowym obowiązkom. Wprowadzenie elementu publicznego wystąpienia - sugerującego, że tłumy będą  patrzeć na nęcę - jeszcze zwiększa presję. Jeśli czekający cię występ czy test ma krzywdzący albo nielegalny charakter, spróbuj ustalić, kim jest osoba, podejmująca decyzje. Czy to ktoś, kogo znasz? Czy uosabia kogoś, kto w prawdziwym życiu ocenia cię albo wymaga od ciebie utrzymania niemożliwych do osiągnięcia standardów?  Sen o takich „egzaminach” wskazuje na lęk przed karą albo obawy o niesprawdzenie się podczas seksu.

Jak zinterpretowałby sen Jung:  Sny o porażce są objawem nerwowości i odnoszą się do lęków związanych z dezaprobatą rodziców. Kluczem do pokonania tego perfekcjonizmu jest praca nad osiągnięciem większej samoakceptacji.

Twoja Ocena