Czy wegetarianizm jest dla każdego?
Czy wegetarianizm jest dla każdego?
Odpowiednie zbilansowanie bezmięsnej diety wymaga wysliłku, wegetarianizm nie jest zatem dobrym rozwiązaniem dla ludzi nieodpowiedzialnych, jednak po uwzględnieniu zaleceń dietetyków, każdy może zrezygnować z pokarmów pochodzenia zwierzęcego.

Wegetarianami zostają ludzie, którzy z pobudek etycznych, zdrowotnych czy dietetycznych wykreślają ze swojego jadłospisu produkty pochodzenia zwierzęcego. Jest kilka rodzajów wegetarianizmu, począwszy od laktoowowegetarianizmu, polegającemu na rezygnacji z pokarmów mięsnych, skończywszy na restrykcyjnych odmianach, zabraniających jedzenia także nabiału, produktów mlecznych czy miodu. Osobom zastanawiającym się, czy wegetarianizm jest zdrowy, specjaliści udzielają różnych odpowiedzi. Zgadzają się w jednym punkcie: nieodpowiednio zbilansowana dieta może prowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu.

Prawidłowo zbilansowana dieta

W odżywianiu najważniejsze jest, aby dostarczyć organizmowi pełnego zestawu wartości odżywczych w odpowiednich proporcjach. Na talerzu muszą się więc znaleźć witaminy, minerały, białka, tłuszcze, węglowodany i woda. Jeżeli składniki te są dostarczane w odpowiednich ilościach, a organizm jest w stanie je przyswoić, nie ma znaczenia, czy są pochodzenia roślinnego czy zwierzęcego. Przeciwnicy wegetarianizmu zwracają często uwagę na fakt, że niektóre elementy, na przykład żelazo, wapń, cynk, czy witaminy B12 i D są bardziej dostępne i łatwiej przyswajalne w produktach pochodzenia zwierzęcego. Jest to prawdą, ale nie oznacza, że dieta opracowana według zasad wegetarianizmu nie jest w stanie ich dostarczyć. Wegetarianie muszą być świadomi potrzeb swojego organizmu i dokładać wszelkich starań, aby je zaspokoić.

Grupy ryzyka - czyli, komu wegetarianizm może szkodzić

Ze względu na specyficzne potrzeby dzieci i młodzieży, wegetarianizm w tej grupie może być szkodliwy. Dzieje się tak wtedy, gdy dieta wegetariańska nie dostarcza wystarczającej ilości składników mineralnych, żelaza i witamin do prawidłowego wzrostu. Najczęściej, gdy dziecko pochodzi z wegetariańskiej rodziny, rodzice znający specyfikę bezmięsnego odżywiania dbają o zapewnienie maluchowi warunków do prawidłowego rozwoju przez odpowiedni jadłospis i uzupełniające niedobory preparaty. Najbardziej narażone są nastolatki, które decyzję o przejściu na wegetarianizm podejmują samodzielnie, bez kontroli ze strony rodziców. Może zdarzyć się, że nie posiadają wystarczającej wiedzy ani odpowiedzialności, aby o siebie odpowiednio zadbać. Młodemu człowiekowi nie należy zabraniać wegetarianizmu - lepszym rozwiązaniem jest wizyta u dietetyka i wspólne opracowanie zdrowego jadłospisu. Szczególną uwagę na swoje zdrowie powinny także zwracać uwagę kobiety w ciąży i karmiące. Stan ich zdrowia powinien być kontrolowany przez lekarza a ich dieta musi być bogata w żelazo oraz witaminy, zwłaszcza B12, D i kwas foliowy.

 

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!