Jak leczy się nadżerkę?
Jak leczy się nadżerkę?
Możemy nie wiedzieć, że ją mamy, bo nie powoduje przykrych dolegliwości. A nieleczona nadżerka bywa groźna.

Co to jest nadżerka?

To uszkodzenie. ubytek błony śluzowej, która pokrywa część pochwową szyjki macicy. Bardzo często bywa mylona z ektopią, zwaną też nadżerka rzekoma. Różnicę można dostrzec podczas badania wziernikiem i kolposkopem

Czym jest ektopia?

To nadmiar błony śluzowej, która wysuwa się z kanału szyjki na tarczę części pochwowej, czyli na szyjkę, i tam się namnaża. Najczęściej zdarza się to po porodach czy po stanach zapalnych. Przy badaniu wziernikiem widzimy na szyjce dziwną kolorystycznie przestrzeń, która jest łudząco podobna do nadżerki. Ale podstawową różnicą, istotną dla kobiety, jest to. ze ektopia to zmiana niegroźna. Mozę być leczona, ale nie musi, jeżeli nie daje dolegliwości.

Kiedy powstaje ubytek błony śluzowej szyjki macicy, czyli nadżerka?

Zazwyczaj przyczyną są stany zapalne wywoływane przez bakterie, drożdże, grzyby. Jeśli te stany zapalne nawracają, to często kończą się właśnie nadżerką.

Jak ją diagnozujemy?

Kobiecie ze stanem zapalnym robimy kolposkopię i pod mikroskopem sprawdzamy, czy rzeczywiście obraz odpowiada nadżerce. Potem, jeśli pacjentka nie miała cytologii robionej przynajmniej rok temu, to ją pobieramy. Dzięki niej dowiemy się, czy nadżerka nie maskuje poważniejszych stanów chorobowych, np. dysplazji, a nawet raka szyjki macicy. Jeśli wynik cytologii jest poprawny, to mamy tylko stan zapalny. Pomocny do zdiagnozowania nadżerki jest też posiew ześciankowy czy z kanału szyjki, który wykazuje typowe bakterie.

Czasem warto też zrobić badanie ogólne moczu, bo kobieta może mieć tzw. zakażenie podwójne. Zdarza się. że infekcje z pochwy zakażają pęcherz, a gdy ją wyleczymy, to pęcherz znów zainfekuje pochwę.

Mamy stwierdzoną nadżerkę i co dalej?

Jeśli jest nieduża i nie daje niepokojących objawów, np. częstych krwawień po stosunkach. cytologia nie wykazała żadnych zmian, a kobieta nie rodziła jeszcze dzieci - to wystarczy leczenie farmakologiczne.    Do dyspozycji mamy:  globulki z antybiotykami, z lekami przeciwzapalnymi, kremy, leki poprawiające gojenie, opatrunki oraz terapię kwasem hialuronowym. Do tych kuracji możemy dołączyć terapię laserem diodowym, który daje świetne efekty. Jej wadą jest to, że trzeba zjawiać się w gabinecie przynajmniej 2-3 razy w tygodniu przez kilka tygodni. Zazwyczaj większość pań nie ma na to czasu. Przez niektórych lekarzy stosowane są też tzw. opatrunki na szyjkę macicy. To metoda indywidualna polegająca na tym. że po założeniu wziernika szyjkę macicy dezynfekuje się, a potem na zmiany chorobowe nakładane są odpowiednio dobrane maści przeciwzapalne, regenerujące i gojące.

A jeśli nadżerka Jest większa?

Jeśli zajmuje duża powierzchnię szyjki macicy, nabłonek jest rozpulchniony i są wyraźne ubytki tkankowe, to mimo prawidłowej cytologii, trzeba zmiany usunąć, nawet u kobiety, która nie rodziła. Bo w momencie zajścia w ciążę, objawy się zaostrzą. Wtedy dobieramy metodę inwazyjną. Najczęściej stosuje się laseroterapię wykonywaną pod kontrolą mikroskopu. Moc lasera dostosowuje się do ilości i wielkości zmiany. To zabieg kilkuminutowy. Po siedmiu dniach ginekolog kontroluje szyjkę i przepisuje globulki gojące. To ważne, zęby szyjka zagoiła się bez powikłań (blizn), żeby potem nie popękała, np. podczas porodu.

Jak wybrać najlepszy sposób leczenia?

Bardzo ważna jest indywidualizacja postępowania. Nie można do każdej kobiety stosować tej samej metody. Dobieramy ją po badaniu pod kolposkopem. Czasem warto jeszcze zrobić próbę z kwasem octowym, tzw. acid test Pod jego wpływem nabłonek chorobowy wybarwia się na bialokremowy kolor. To dodatkowo uwidacznia wielkość zmian i daje możliwość wykonania zabiegu bardzo precyzyjnie.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!