Co można pić w ciąży? Co się stanie jak za mało piję w ciąży?
Co można pić w ciąży? Co się stanie jak za mało piję w ciąży?
Łatwiej walczyć z dolegliwościami ciążowymi, takimi jak hemoroidy, zaparcia czy zatrzymywanie płynów w organizmie,, jeśli pamięta się o piciu dużej ości płynów. Staraj się zawsze mieć pod ręką butelkę z wodą i ogranicz napoje zawierające kofeinę i duże ilości cukrów. Jeśli nie masz zamiaru rezygnować całkowicie z alkoholu, przestrzegaj zaleceń dotyczących jego dopuszczalnego spożycia w trakcie ciąży.

Czy picie herbatek ziołowych jest bezpieczne?

Jest, ale musisz zachować ostrożność. Wiele kobiet w ciąży całkowicie eliminuje takie używki, jak kofeina, alkohol, nikotyna i inne i często pije wyłącznie herbaty ziołowe. Ale musisz pamiętać, że zioła także są używkami, czasem o bardzo potężnym działaniu. W niektórych kulturach kobiety nawet pija wywary ziołowe, chcąc pozbyć się ciąży. Pewne zioła w dużych ilościach wywołują biegunki, wymioty oraz palpitacje serca.

Wszystkie zioła uznane za bezpieczne jako przyprawy są także uznane za nieszkodliwe w postaci naparów. Wszystkie preparaty ziołowe kupowane w postaci herbaty w saszetkach uważa się za zdrowe w ciąży, chociaż np. kobietom w Stanach Zjednoczonych zaleca się ograniczenie przyjmowania ziół do dwóch porcji dziennie. Jeśli lubisz herbatki ziołowe, poszukaj takich, które zawierają składniki mogące być częścią twojej diety (na przykład mięta lub wyciąg z pomarańczy), natomiast  wystrzegaj się tych, które są mniej znane (jak choćby pluskwica groniasta, polej czy bylica pospolita). A najlepiej sama przygotuj własną mieszankę z soków, skórki cytryny, cynamonu, imbiru czy innych składników, zaparzanych wrzątkiem lub herbatą bezkofeinową. Nigdy nie przygotowuj herbaty z roślin z własnego ogródka, chyba że masz stuprocentową pewność, że je znasz i nie zagrażają ciąży.

Jestem uzależniona od kofeiny. Czy będąc w ciąży nadal mogę wypijać kubek kawy na rozpoczęcie dnia?

Owszem, możesz nadal pić ulubione napoje kofeinowe. jeśli tylko nie przesadzisz z ich ilością. Zgodnie ze wskazówkami Food Standards Agency (Brytyjskiej Agencji do spraw Standardów Żywności;, kobiety ciężarne nie powinny przekraczać dawki 300 mg kofeiny dziennie. Ilość ta równa się trzem kubkom kawy rozpuszczalnej, sześciu kubkom herbaty oraz ośmiu kubkom coca-coli dziennie. Kofeina w umiarkowanych ilościach raczej nie zaszkodzi ani tobie, ani płodowi, niemniej jednak wiele kobiet całkowicie z niej rezygnuje i pije tylko napoje bezkofeinowe. Inne starają się ograniczyć tę używkę, zamieniając kawę mieloną na rozpuszczalną oraz pijąc słabszą herbatę. Nie zapominaj, ze kofeina zawarta jest także w czekoladzie i że bardzo bogate są w nią niektóre napoje energetyzujące.

Czy używanie słodzików w ciąży jest bezpieczne?

Znajdująca się w większości napojów gazowanych substancja aspartam, zastępująca cukier, uważana jest za bezpieczną dla kobiet w ciąży, niemniej według zaleceń Food Standards Agency osoby dorosłe nie powinny przekraczać dziennej dawki tej substancji, wynoszącej 2800 mg. Jest to odpowiednik około czternastu puszek dietetycznych napojów dziennie! Kolejny sztuczny słodzik - sacharyna, często dodawana do żywności, także uważana jest za bezpieczną dla kobiet w ciąży. Problem leży w czymś innym: kobiety w ciąży, które używają substancji słodzących, często rezygnują ze znacznie bardziej odżywczych dań i napojów. Przyszła matka, sięgając po duże ilości dietetycznej coli, jednocześnie ogranicza picie wody, mleka i soków potrzebnych rosnącemu dziecku albo też spożywa za dużo kofeiny.

Czy w ciąży można od czasu do czasu wypić alkohol?

Tak naprawdę nie znamy odpowiedzi na pytanie, ile alkoholu może bezpiecznie wypić ciężarna kobieta - a zapewne dla każdej kobiety ilość ta jest inna, bo u różnych ludzi metabolizm alkoholu przebiega inaczej. Alkohol silniej działa w przypadku kobiet palących papierosy, przyjmujących duże ilości kofeiny oraz źle się odżywiających. Wielu ekspertów do spraw zdrowia zaleca, aby w czasie ciąży na wszelki wypadek całkowicie zrezygnować z picia napojów alkoholowych. The Royal College of Obstetricians and Gynaecologists zaleca, aby kobiety w czasie ciąży wystrzegały się alkoholu i ograniczyły go do nie więcej niż jednej jednostki dziennie (czyli odpowiednika małej lampki wina). Natomiast Food Standards Agency ( radzi, by nie wypijać więcej niż jedną do dwóch jednostek alkoholu raz lub dwa razy tygodniowo.

Nieświadoma ciąży upiłam się. Czy wyrządziłam krzywdę dziecku?

Taka troska pojawia się często, gdyż większość kobiet nie zdaje sobie sprawy ze swego stanu przez pierwsze kilka tygodni. Wątpliwe, by jednorazowe wypicie jednego drinka więcej miało zły wpływ na płód, jednak od tej chwili uważaj na to, ile wypijasz alkoholu, i kieruj się podanymi wcześniej wskazówkami.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!