Co to jest próchnica butelkowa? Co zrobić aby uniknąć próchnicy butelkowej? Jak leczyć próchnicę butelkową?
Co to jest próchnica butelkowa? Co zrobić aby uniknąć próchnicy butelkowej? Jak leczyć próchnicę butelkową?
Próchnica butelkowa pojawia się u dzieci, które mają już ząbki i ciągle coś jedzą albo piją, a także u tych, które długo trzymają w ustach butelkę z piciem, innym niż woda (soczki, słodzone herbatki, mleko, kaszki) i powoli z niej „sączą”.

Najbardziej narażone na nią są maluchy, u których pojawiły się już zęby, a nadal jedzą w nocy przez sen lub tuż przed snem kaszę lub mieszankę mleczną.

Próchnica rzadziej dotyczy dzieci karmionych piersią. Przy nocnych karmieniach zazwyczaj nie myje się ząbków, do tego nocą wydzielanie śliny jest zmniejszone i zęby są nią słabiej omywane. Długi kontakt mleka i zawartego w nim cukru z zębami może wtedy prowadzić do powstawania zmian próchniczych. Żeby tego uniknąć, należy robić wyraźne przerwy między posiłkami w ciągu dnia, a po posiłkach myć ząbki (niemowlęciu przecierać je gazą zwilżoną wodą lub specjalną szczoteczką, żeby usunąć z nich resztki pokarmu). W nocy lepiej zrezygnować z karmień lub – jeśli się je kontynuuje – koniecznie pamiętać o myciu ząbków.

Jeśli maluch protestuje i domaga się karmienia w nocy, można spróbować mu podać trochę ciepłej wody do picia. Warto też rozważyć systematyczne zabezpieczanie pojawiających się zębów mlecznych lakierami zawierającymi fluor.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!