Dlaczego bogaci się bogacą, a biedni cały czas są biedni
Dlaczego bogaci się bogacą, a biedni cały czas są biedni
Rzekomo żyjemy w najlepszych czasach w historii. Mamy możliwości życia, przemieszczania się, edukacji, opieki zdrowotnej o jakich nie śnili nasi rodzice, dziadkowie i jeszcze wcześniejsze pokolenia. No ale wielu ekspertów finansowych i gospodarczych ostrzega, że w tym wspaniałym świecie bogaci stają się coraz bogatsi. Klasa średnia pracuje coraz dłużej i ciężej, ale to wcale nie przekłada się na jej bogactwo. W takim razie, a co z biednymi?

Podobno jest ich coraz więcej i jest im coraz trudniej.  Przybywa ich, bo ubywa klasy średniej.  Różnica w dochodach między bogatymi a resztą społeczeństwa coraz bardziej się powiększa i nie widać końca tego procesu.  Wielu ludzi po prostu nie radzi sobie finansowo.  Dlaczego zatem bogaci stają się coraz bogatsi?  Czy to kwestia szczęścia? Wygranej na loterii?  Tego w jakiej urodzili się rodzinie? W jakim kraju?  W większości przypadków nie. Ludzie bogaci po prostu inaczej postępują,  inaczej się zachowują i mają inne nawyki.  W tym artykule postaram się przedstawić tobie  w jaki sposób myślą, czują, działają i postępują, ludzie bogaci.

 Jeśli nie zmienisz swojego sposobu myślenia o biznesie,  pieniądzach i bogatych ludziach, to nie zmienisz swojej sytuacji. Wtedy żadne konkretne porady finansowe nie uczynią Cię bogatym.  Ludzie sukcesu zanim opłacą wszelkie rachunki,  zanim wydadzą pieniądze na potrzebne do życia przedmioty i zanim kupią zachcianki,  to najpierw odłożą część swoich dochodów w formie oszczędności.  Określoną część pieniędzy, określony procent z każdej wypłaty, z każdego nowego przypływu gotówki przeznaczą na swoje oszczędności, a resztę na inne wydatki.  Później zgromadzone oszczędności inwestują np. w akcje,  nieruchomości, biznesy, zależy czym się zajmują. Po realizacji udanej inwestycji robią to samo. Nie przejadają wszystkiego, tylko ustaloną część odkładają i reinwestują.  W ten sposób ich majątek cały czas rośnie.  Działa to niezależnie od wysokości ich dochodów. Natomiast ludzie, którzy sukcesów nie odnoszą  płacą sobie na końcu. Wydają wszystko na utrzymanie narzuconego sobie stylu życia.  Żyją od wypłaty do wypłaty.  Słabo oszczędzają i zapożyczają się na potęgę w chwilówkach i kartach kredytowych.  Nie odkładają na emeryturę  i nie mają żadnego zabezpieczenia finansowego  na wypadek nieprzewidzianych koniecznych wydatków. Usprawiedliwiają się sami przed sobą, że nie stać ich na odkładanie jakiejkolwiek części zarobków.

Nawyk nr 1 - Bogaci płacą najpierw sobie.

To oznacza, że zawsze oszczędzają część swoich dochodów, które później inwestują.  Ludzie sukcesu zawsze mają niższe potrzeby niż ich dochody,  obojętnie ile by nie zarabiali.  Jest to ciągły proces, przez co przez całe życie ich majątek wzrasta. To jeden z głównych motorów wzrostu bogactwa.  Jeśli wydajesz wszystkie swoje pieniądze,  to Twój majątek nie wzrośnie. Klasa średnia i biedni utrzymują się tylko z jednego źródła dochodu, najczęściej jest to ich praca. Stawiają wszystko na jedną kartę i kiedy ich jedyne źródło dochodu wysycha np. na skutek jakiegoś kryzysu, popadają w finansowe tarapaty. Najczęściej też nienawidzą swojej posady i czują się jej więźniami, niewolnikami miesięcznej pensji.  No a ten kto pracy nie ma, polega na pomocy państwa czy swojej rodziny.   Bogaci czują, że opieranie życia swojego i rodziny tylko na jednej wypłacie jest ryzykowne. Ich celem jest stworzenie dla siebie wielu źródeł dochodu takich jak dodatkowe biznesy, wynajem nieruchomości, akcje, sprzedaż licencji, produktów, itd.  Każde kolejne źródło przynosi im kolejny dochód,  który mogą zainwestować w tworzenie następnych źródeł. Bogaci zawsze tworzą coś na boku. Kiedy jedno źródło wysycha, to wciąż posiadają całą resztę. Kiedy jakiś biznes upada, to mają do dyspozycji wszystkie pozostałe.

Nawyk nr 2 - Bogaci tworzą dla siebie liczne źródła dochodów.

Biedni polegają tylko na swojej pracy lub pomocy państwa. Bogaci wiedzą, że ich własne środki, możliwości i umiejętności są ograniczone. Wiedzą, że nie mogą się rozdwoić, że inni ludzie mogą mieć więcej czasu, większe zasoby, znajomości i lepszą wiedzę, że pewne rzeczy mogą zrobić lepiej czy szybciej. Te wszystkie elementy to dźwignie, które ludzie sukcesu wykorzystują do realizacji swojego celu, czyli tworzenia bogactwa. Ludzie sukcesu wykorzystują efekt dźwigni w odniesieniu do wiedzy i umiejętności,  gdyż rozumieją, że sami nie wiedzą wszystkiego i nie wszystko potrafią sami zrobić. Dlatego korzystają z pomocy księgowych, prawników, mądrych doradców i fachowców. Ludzie sukcesu wykorzystują efekt dźwigni w odniesieniu do czasu. Doba dla wszystkich ma tylko 24 godziny. Kupują zatem czas innych osób do prostych czynności, by samemu mieć go więcej na tworzenie prawdziwego bogactwa. Ludzie sukcesu wykorzystują efekt dźwigni w odniesieniu do kontaktów i znajomości. Wiedzą, że nie znają wszystkich, dlatego wykorzystują kontakty i dojścia innych osób.  Ludzie sukcesu wykorzystują efekt dźwigni w odniesieniu do pieniędzy, gdyż wiedzą, że przez wykorzystanie pieniędzy innych ludzi szybciej się wzbogacą. Dlatego szukają inwestorów, współpracowników, dotacji czy kredytów na uruchamianie i poszerzanie biznesowej działalności. Każda dźwignia to pomoc w osiąganiu ich celu i realizacji marzeń. Ludzie, którym niewiele się udaje, nie wykorzystują mechanizmów dźwigni. Polegają jedynie na własnych, ograniczonych siłach, ograniczonym czasie, ograniczonych znajomościach i umiejętnościach.

Nawyk nr 3 - Bogaci wykorzystują dźwignie do osiągania swoich celów.

Biedni zdani są na własne siły. Jedna z największych różnic między bogatymi a biednymi polega na tym, jak traktują obawy przed stratami. Biedni z obawy przed stratą pieniędzy albo nie inwestują wcale, znajdując przy tym różne wymówki, albo wybierają pewne i jednocześnie słabo rentowne inwestycje. Natomiast ludzie sukcesu podejmują ryzyko. Ryzykują w sytuacjach inwestycyjnych, w których inni trzęsą się ze strachu. Ryzyko jest niezbędnym elementem sukcesu. Trzeba zaznaczyć, że ryzyko nie ma nic wspólnego z hazardem, którego bogaci się wystrzegają. Chodzi o skalkulowane ryzyko, poprzedzone dokładną analizą okazji inwestycyjnej. Hazard to ryzyko nieskalkulowane, on nie wymaga myślenia, analizowania ani pracy.  Hazard to ryzyko ubogich.

Nawyk nr 4 - Bogaci nie obawiają się ryzyka.

Oni podejmują skalkulowane ryzyko w oparciu o dokładną analizę każdej inwestycji. Jeśli masz nadwagę, to prawdopodobnie Twoi najlepsi znajomi albo rodzina też mają nadwagę. Jeśli palisz, to zapewne palą też Twoi znajomi i członkowie rodziny. Jeśli pijesz za dużo alkoholu, to zapewne Twoje towarzystwo też za dużo pije. Z kolei jeśli zależy Ci na nabraniu nawyku codziennego treningu, to zwiększysz swoje szanse, gdy będziesz obracać się w towarzystwie ludzi, którzy już teraz codziennie trenują lub sami chcą wykształcić ten nawyk. Otoczenie zawsze rozliczy Cię z realizacji przyjętych celów i praktykowanych nawyków. Ludzie sukcesu świadomie otaczają się innymi ludźmi sukcesu. Jeśli ktoś rozrzutnie obchodzi się z pieniędzmi, przejada wszystko i nie wie nic o jakimkolwiek biznesie, to ograniczają czas spędzany z tą osobą. Nie widzą zbyt wielkiej wartości w tej znajomości. Jeśli ktoś oszczędza i inwestuje swoje nadwyżki, zwiększają czas spędzany z tą osobą. Ludzie sukcesu wysoko cenią tych, z którymi chcą się zadawać. Te relacje są dla nich na wagę złota, dlatego je pielęgnują. Pamiętają imiona, daty urodzin, umawiają się na spotkania,  podtrzymują kontakt i pomagają rozwiązywać problemy. Bogaci czy też ludzie sukcesu świadomie nie marnują czasu na podtrzymywanie destrukcyjnych relacji. Ludzie, którym się w życiu nie powodzi nigdy nie pielęgnowali dobrych relacji. Niektórzy mogli dokuczać czy patrzeć z zawiścią na bardziej zaradne osoby. W sytuacjach kryzysowych, których w życiu nie brak przypominają sobie o starych znajomych. Często w podbramkowej sytuacji szukają pomocy u ludzi, których wcześniej zaniedbywali.

Nawyk nr 5 - Bogaci świadomie tworzą więzi z innymi ludźmi nastawionymi na sukces oraz świadomie ograniczają kontakty z osobami skłonnymi do destrukcji.

Ludzie którzy nie osiągają sukcesu z wszystkim zwlekają. Zwlekanie trwa u nich tak długo, aż konsekwencje nie zrobienia czegoś urastają do takich rozmiarów, że już dalej zwlekać się nie da., to powoduje, że przez całe życie ściągają na siebie problemy,  które wymagają pilnej reakcji. Cały czas gaszą pożary, zamiast im świadomie zapobiegać. W takim stanie trudno sprawować kontrolę nad swoim życiem. To właśnie zwlekanie powoduje, że człowiek stoi w miejscu. Ludzie sukcesu realizują swoje cele i marzenia, nie odkładają ich na później. Nie czekają na idealny moment aby podjąć działanie, bo wiedzą, że taki nigdy nie nadejdzie. Najlepszy moment na działanie jest zawsze teraz. Tylko dzięki działaniu realizujemy życiowe postępy. Od razu otrzymujemy informację zwrotną, która pomaga zorientować się czy jesteśmy na właściwym kursie.Podjęcie działania daje dobre samopoczucie. Redukuje stres, który pojawia się podczas długotrwałego nic nie robienia lub zaniechania tego co już dawno powinniśmy uczynić.

Nawyk nr 6 - Bogaci są aktywni, nie zwlekają, tylko realizują swoje cele.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!