Według Światowej Organizacji Zdrowia ponad 264 milionów ludzi na całym świecie cierpi na depresję. Statystyka jest niepokojącym sygnałem, że nie tylko musimy dbać o własne zdrowie psychiczne, ale powinniśmy też o siebie dbać. Jednak nawet jeśli często mamy dobre intencje, nasze słowa mogą wyrządzić osobie w depresji więcej szkody, niż nam się wydaje. Istnieją pewne typowe zwroty, które ludzie często mówią do osób z depresją, aby je pocieszyć, ale w rzeczywistości są one szkodliwe.

„Powinieneś częściej wychodzić”.

„Powinieneś częściej wychodzić”.

Chociaż prawdą jest, że światło słoneczne podnosi poziom serotoniny, a chodzenie lub ćwiczenia ogólnie mogą pomóc poczuć się lepiej, ważne jest, aby pamiętać, że depresja to poważny stan zdrowia. Osoba w depresji nie może po prostu wyrwać się z tego, wychodząc. Dla nich nawet proste wstawanie z łóżka jest wyzwaniem każdego dnia.

"Rozchmurz się!" "Uśmiechnij się!"

"Rozchmurz się!" "Uśmiechnij się!"

Nawet jeśli masz dobre intencje, poproszenie osoby w depresji o „rozweselenie” może z kolei sprawić, że będzie smutniejsza. Prosząc ich, aby się otrząsnęli, w końcu zaprzeczasz ich bólowi. Gdyby rzeczywiście mogli się rozweselić, zrobiliby to. Nikt nie chce być smutny.

"Wszystko jest w twojej głowie."

"Wszystko jest w twojej głowie."

Depresja to poważny problem i nie, to nie tylko w czyjejś głowie. Objawy obejmują zmiany apetytu i utratę snu po uczucie zmęczenia i bezwartościowości. Powiedzenie tego osobie oznacza, że ​​nie wierzysz, że jej stan jest prawdziwy.

"Przesadzasz."

"Przesadzasz."

Jeśli osoba z depresją skarży się na silne bóle pleców, częste bóle głowy lub pogorszenie widzenia, nie zmyśla ani nie reaguje nadmiernie. Wszystko to są fizyczne objawy depresji, które mogą bardzo utrudniać codzienne życie.

„Inni mają gorzej”.

„Inni mają gorzej”.

Różni ludzie mają różne poziomy tolerancji. Porównywanie bólu z innymi jest czymś, czego należy unikać za wszelką cenę. Tylko dlatego, że komuś wydaje się, że jest „trudniej”, nie oznacza to, że inni nie mają prawa do smutku z powodu własnych problemów.

„Nie wyglądasz na przygnębionego”.

„Nie wyglądasz na przygnębionego”.

Osoba z depresją niekoniecznie musi wyglądać na przygnębioną - depresja z uśmiechem jest prawdziwa. Ci ludzie, mimo że czują się okropnie w środku, nigdy nie pokazują tego publicznie i noszą uśmiech jak maskę. W rzeczywistości ich koledzy i współpracownicy nigdy by w to nie uwierzyli, gdybyś powiedział im, że ta konkretna osoba ma depresję.Zamiast narzucać innym swoje opinie lub ich osądzać, sugerujemy po prostu spróbować ich zrozumieć, dać im przestrzeń i traktować ich z życzliwością. Nigdy nie wiadomo, przez co ktoś przechodzi.

Twoja Ocena