Jak domowymi sposobami usunąć plamy z ubrań?

Na świeże zachlapania podkładem do makijażu - tylko soda!

Jeśli chlapniesz podkładem do makijażu na bluz­ kę, biegnij do kuchni po pudełko wiernej sody oczyszczonej. Posyp nią plamę, pokrywając ją zu­pełnie, i delikatnie przyciśnij do tkaniny. Zwilż szczoteczkę do rąk lub do zębów i lekko przetrzyj plamę. Jeśli pozostaną jakieś ślady, powtarzaj cały proces, dopóki wszystko nie zniknie.

Wazelina jako wywabiacz plam po szmince

Odrobina wazeliny, naniesiona na ślady po szmin­ce przed wypraniem danej rzeczy, to środek stoso­wany przez specjalistów od plam. Skoro ta meto­ da jest wystarczająco dobra dla profesjonalistów, miejmy nadzieję, że pomoże i tobie.

Chleb - też dobry na plamy po szmince

Oderwij miękisz z kromki chleba i ugnieć z niego kulkę. Raz za razem przytykaj to ciasto do plamy, póki nie zbierzesz jej z tkaniny. Następnie wypierz tę rzecz. Kulka z chleba nadaje się również do usu­ wania plam po szmince z wełnianych tkanin prze­ znaczonych do czyszczenia na sucho.

Namocz plamy po sosie pomidorowym

Tylko najodważniejsi jedzą spaghetti wystrojeni w białe koszule, bez dużych serwetek wetkniętych za kołnierzyk (rozsądek podpowiada, żeby jednak ja­ koś się zabezpieczyć). Aby skutecznie usunąć plamy po sosie pomidorowym, zmieszaj w czystym naczy­niu 1/2 szklanki 3-procentowej wody utlenionej i 3 szklanki zwykłej wody. Zamocz plamę w roz­tworze na 30 minut, a potem wypierz daną rzecz.

Krem do golenia jako wywabiacz sosu pomidorowego

Weź puszkę nieżelowego kremu do golenia i na­ nieś go na plamę. Wetrzyj delikatnie i zaczekaj, aż wyschnie, a następnie wypierz poplamioną rzecz.

Usuwacz podkładu

Plamy po podkładzie do makijażu możesz usuwać z materiałów, które nadają się do prania, za pomo­cą świeżego, białego chleba ugniecionego w kulkę. Sposób „na chleb" nadaje się również do usuwania śladów ołówka z tkanin wełnianych i innych. Oprzyj się pokusie użycia do tego celu gumki ołów­kowej, gdyż zazwyczaj pogarsza to tylko sprawę.

Mleko i plamy z tuszu

Aby pozbyć się paskudnego kleksa z koszuli, wsyp do miseczki 2-3 łyżki mąki kukurydzianej, doda­waj stopniowo pełnego mleka i mieszaj, dopóki nie powstanie gęsta pasta. Pokryj nią plamę i zostaw na 3-4 godziny. Następnie sczyść pastę szczotką i wypierz koszulę. Innym środkiem, który warto wypróbować, jest pasta z 2 łyżek wodorowinianu potasu i 2 łyżek soku z cytryny.

Twoja Ocena