Jak płacić mniej za prąd? Jak obniżyć rachunki za prąd w domu? Jak obniżyć zużycie energii elektrycznej.
Jak płacić mniej za prąd? Jak obniżyć rachunki za prąd w domu? Jak obniżyć zużycie energii elektrycznej.
6 WAŻNYCH INFORMACJI, dzięki którym obniżysz zużycie energii elektrycznej i innych paliw

• Zrób bilans zużycia energii elektrycznej i gazu (lub innego rodzaju paliwa, którym ogrzewasz pomieszczenia). Zsumuj rachunki za energię elektryczni] i gaz z ostatnich 12 miesięcy. Podziel powstałą sumę przez całkowitą powierzchnię domu lub mieszkania, z wyłączeniem nieogrzewanych piwnic i garaży. Poproś, by twoi przyjaciele i sąsiedzi zrobili podobną kalkulację.

Możecie porównać wyniki i stwierdzić, kto najefektywniej oszczędza energię i gaz. Warto przedyskutować ekonomiczne rozwiązania, jakie zastosował u siebie w domu ten, kto miał najniższy wynik, i pójść w jego ślady.

• Uwaga na żarówki! Nikt nie lubi co miesiąc lub dwa wymieniać przepalonych żarówek w żyrandolu czy lampie stojącej. Producenci żarówek chcieliby, żeby klienci przyjęli taki stan za normalny i ciągle je kupowali. Żywotność typowej, 60-watowej żarówki wynosi mniej więcej 1000 godzin. Przyjmując, że włączona jest ona przez 10 godzin dziennie, powinna działać przez 100 dni, czyli troszkę ponad 3 miesiące. Jeśli zauważysz, że żarówki przepalają się szybciej, może to oznaczać, że coś jest nie w porządku.

Oto 3 najczęściej występujące przyczyny takiego stanu, wraz z szybkimi i łatwymi sposobami ich usunięcia. Zła wentylacja Jeśli warstwa ocieplenia leży bezpośrednio na suficie, na którym zawieszony jest żyrandol, może powodować przegrzewanie się żarówek, a to z kolei skraca ich żywot, przyspieszając przepalenie się. Usuń izolację z sufitu nad lampą, a odprowadzisz nadmiar ciepła. « Za duża moc Żarówka o dużej mocy, wkręcona do lampy z zamkniętym kloszem (np. w kształcie kuli), wytwarza tak wysoką temperaturę, że powoduje przepalenie się żarnika (drucika znajdującego się w żarówce). Wykręć żarówkę i zastąp ją inną, o mniejszej mocy.

Wstrząsy Drgania mogą powodować zerwanie się żarnika w czasie szybszym niż przewidziany przez producenta. Jeśli lampa stoi w miejscu, w którym jest duży ruch (np. w pobliżu trzaskających drzwi) lub wisi na suficie, który jest jednocześnie podłogą dziecięcego pokoju (gdzie wciąż dokazują maluchy), zamień zwykłą żarówkę na świetlówkę. Nie ma ona delikatnego żarnika.

• Zmniejsz rachunki za prąd Obecnie oszczędzanie energii elektrycznej jest dużym problemem, ale jest także koniecznością. Nic więc dziwnego, że rynek zalewa nas propozycjami kupna „super, hiper niezbędnych gadżetów”, które mają nam pomóc w ograniczeniu zużycia energii. Możesz obniżyć wydatki na energię, nie kupując drogich produktów, jakie miałyby ci rzekomo w tym pomóc. Oto dwa sprawdzone sposoby, jak zmniejszyć rachunki za energię elektryczną: Należy zdać sobie sprawę, że 20% kosztów energii elektrycznej związanych jest z oświetleniem. Zaoszczędzisz ładną sumkę rocznie, wymieniając tradycyjne żarówki na energooszczędne w miejscach najbardziej oświetlanych. t , Wyjmij z kontaktów ładowarki do telefonów komórkowych, laptopów i innych urządzeń elektrycznych. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że są one pożeraczami prądu. Pozostawione w kontaktach, niczemu nie służą, jedynie narażają cię na wydatki.

• Ogranicz koszty ogrzewania i chłodzenia Połowa kosztów na rachunku za energię pochodzi z urządzeń do zwiększania lub zmniejszania temperatury w domu.

Najłatwiejszą rzeczą, którą możesz zrobić, jest regularna wymiana filtrów w klimatyzatorze. Jeśli tego nie robisz, urządzenie musi mocniej pracować, jest mniej wydajne i szybciej się zużywa. Zakup filtru nie jest dużym obciążeniem dla budżetu domowego. Niektóre filtry wystarczy jedynie odkurzyć i wypłukać, a to nic nie kosztuje. W zimie pamiętaj o zamknięciu otworów wentylacyjnych pod podłogą (jeśli są takie w twoim domu).

• Nie pal W kominku Prawie każdy lubi romantyczny nastrój i urok płonących szczap. Pamiętaj jednak o tym, że kominek jest źródłem zanieczyszczenia atmosfery i wysysa z domu ciepłe powietrze. To wcale nie jest przejęzyczenie! Większość kominków jest tak skonstruowana, że zamiast ogrzewać, ochładzają!

Jeśli któryś z domowników cierpi na astmę lub ma inne problemy z płucami, porzuć pomysł wybudowania kominka. Oczywiście możesz kupić wkład kominkowy o specjalnej konstrukcji, który rozprowadza ciepło po całym domu (system DGP).

• Zastanów się, zanim kupisz nowoczesną lodówkę Producenci sprzętów gospodarstwa domowego i autoryzowani sprzedawcy zrobią wiele, by namówić cię na kupno nowoczesnej, energooszczędnej lodówki. Faktem jest, że to urządzenie zużywa najwięcej energii elektrycznej ze wszystkich sprzętów domowych. Prawdą jest także, że sprawność chłodziarek i zamrażarek niezwykle wzrosła w ciągu ostatnich 30 lat.

Typowa, nowa lodówka z zamrażalnikiem, z funkcją automatycznego rozmrażania, zużywa mniej niż 500 kWh rocznie. Czy wiele jest jednak gospodarstw domowych, które muszą wymienić lodówkę liczącą ponad 30 lat? Dużo osób odwiedza sklepy ze sprzętem AGD pod wpływem mody, reklamy, dla prestiżu, z nudów lub nasłuchawszy się o oszczędzaniu energii elektrycznej.

Możesz się jednak bardzo zdziwić, kiedy z ołówkiem w ręku policzysz, jakie to są faktycznie oszczędności (okazuje się, że minimalne). Zatem wymiana starego sprzętu na nowy nie zawsze jest uzasadniona. Pamiętaj, że ze względów oszczędnościowych nowy zakup opłaca się tylko wtedy, gdy twoja stara lodówka jest już naprawdę stara. Oczywiście są też i inne okoliczności, które decydują o tym, że wymieniamy stary sprzęt na nowy, m.in. przy okazji remontu kuchni czy powiększenia się rodziny.

Planując remont i zastanawiając się nad kupnem nowych sprzętów AGD, należy brać pod uwagę inne niż finansowe względy, np. wygląd czy rozmiar. Jeśli decyzja o kupnie już zapadła, szukaj modeli oznaczonych literą A, gdyż tylko takie są naprawdę energooszczędne.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!