Jak prawidłowo uczyć dziecko siadać?
Jak prawidłowo uczyć dziecko siadać?
Sześciomiesięczne dziecko trzymane na rękach dość pewnie utrzymuje pozycję pionową. wydawałoby się więc, że jest gotowe, by trzymać ją także podczas siedzenia, ale to tylko pozory.

1. Nie sadzaj malca, dopóki nie umie utrzymać pionu, nie podpieraj go poduszkami. Jeśli dziecko nie siedzi, to najwyraźniej nie jest na to gotowe i trzeba dać mu szansę dojrzeć do tego. Przyśpieszanie tego procesu może bardziej zaszkodzić, niż pomóc.

2. Zapewnij dziecku częste zmiany pozycji. Choć lubi oglądać świat z leżaczka, zachęcaj je raczej do zabaw na twardym i nieśliskim podłożu, turlania pełzania. Najważniejsze, żeby dziecko ćwiczyło koordynację ruchów, nabierało świadomości swojego ciała i przestrzeni, kontrolowało reakcje równoważne.

3. Baw się razem z nim na podłodze. Zabawy na podłodze to świetne przygotowanie do siadania a później wstawania i chodzenia. Turlajcie się wspólnie, pełzajcie; pozwól dziecku przeczołgiwać się po twoim ciele z jednej strony na drugą, przesuwać się po kolanach.

4.  Zaproponuj niemowlęciu zabawki i przeszkody skrojone na jego miarę: położoną na podłodze poduszkę czy wałek, kolorowe, miękkie piłeczki z dzwoneczkiem w środku, balony.

5.  Gdy znudzicie się podłogą, wybieracie się na basen. Zabawy w wodzie świetnie stymulują rozwój dzieci. Niemowlęta uczą się utrzymywać równowagę, trenują koordynację ruchów, ćwiczą te wszystkie umiejętności, które pozwalają przewracać się z pleców na brzuch, turlać, utrzymywać pozycję pionową, a wreszcie siadać. To, co będzie wspaniałą zabawą w wodzie, zostanie wykorzystane także na co dzień, na lądzie.

Komentarze

https://minds.pl/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Nikt jeszcze nie napisał komentarza!