Na pewno znasz osoby, którym zawsze się wiedzie. Otoczeni są wspaniałą rodziną i przyjaciółmi, spełniają się w pracy, rozwijają swoje zainteresowania i realizują się w każdej dziedzinie życia. Jednym słowem są szczęśliwi, cieszą się życiem, zdrowiem, są podziwiani oraz cenieni przez innych ludzi. Z drugiej strony mamy osoby nieszczęśliwe, wielkich pechowców i zgorzkniałych, sfrustrowanych narzekaczy.

Najczęściej nie dogadują się z innymi ludźmi,  a do pracy chodzą tylko po to,  aby zarobić na przeżycie, to co ich interesuje to święty spokój, albo narzekanie na zdrowie, rodzinę, szefa i ciężkie życie, albo zazdrość, plotkowanie o innych i uprzykrzanie im życia.  Głęboko w sobie są nieszczęśliwi. Opisane tutaj przypadki to skrajności. 

Pewnie jesteś kimś pomiędzy, masz lepsze okresy i gorsze.  Pewnie nie jest tak, że przez 365 dni w roku rzygasz tęczą, Oh! Ah! Jakie to życie jest piękne!  Nie jest też tak, że przez cały rok jesteś nieszczęśliwym, marudzącym gburem.  Tak ma większość z nas. Natomiast każdy z nas ma tylko jedno życie i najlepiej, aby w większych proporcjach było takie, niż takie. O szczęśliwym życiu można mówić na poziomie ogólnym,  czyli nie opiszę Ci w szczegółach, że w pracy masz zrobić to i to,  że w domu powinieneś przez 27 minut porozmawiać z każdym członkiem rodziny, że powinieneś biegać 2 km dziennie, chodzić na siłownię i nie jeść chipsów. NIE,  nie tędy droga.  Takie porady są tutaj nie na miejscu, każdy z nas jest inny, a my mówimy o szczęśliwym życiu na poziomie ogólnym. Przede wszystkim oznacza to równowagę wszystkich dziedzin życia: rodzinnego, towarzyskiego, zawodowego, osobistego oraz zdrowia. Te wiele elementów musisz odpowiednio wyważyć. Nie będziesz cieszyć się życiem, jeśli jedna z tych dziedzin zostanie zaniedbana. Nie wyobrażam sobie, aby samotny karierowicz, taki bez rodziny i przyjaciół naprawdę był szczęśliwy. Nie wyobrażam też sobie, aby ktoś był naprawdę szczęśliwy gdy ma problemy ze zdrowiem, albo gdy jest bezrobotny i brak mu kasy na przeżycie. Szczęście to nie kwestia intensywności, ale równowagi. Na każdy element życia powinieneś poświęcić odpowiednią ilość czasu. Nie podam Ci po ile minut czy godzin. Musisz to przerobić sam. Równowagę stracisz, jeśli na jakąś dziedzinę poświęcisz zbyt dużo czasu,  albo zbyt mało. Musisz więc posiadać jakąś wizję siebie, zastanowić się nad sobą, co chcesz zmienić? Jaka sfera życia niedomaga? Gdy to określisz, to wtedy możesz przystąpić do naprawy, czyli wypracowania w sobie odpowiednich nawyków -

jaką osobą musisz się stać i jakie nawyki wykształcić?

Ogólne przykłady: chcesz poprawić swoje zdrowie, więc dobrym nawykiem będzie zjadanie minimum dwóch owoców dziennie i dwudziestominutowy spacer. Chcesz poprawić relacje z żoną, więc dobrym nawykiem będzie codzienne rozmawianie z nią i spędzanie przynajmniej raz w tygodniu wspólnie czasu.  Chcesz podnieść swoje dochody, to dobrym nawykiem będzie stałe zdobywanie nowych kwalifikacji i umiejętności. Mówię to wszystko na poziomie ogólnym gdyż sam  musisz określić co zaburza równowagę w Twoim życiu i  i sam określasz jaki nawyk powinieneś wykształcić, aby to naprawić. Ja nie wiem czy Ty akurat jesteś leniem, czy pracoholikiem. Nie wiem czy zaniedbujesz swoich bliskich, czy też poświęciłeś całego siebie dla otaczających Cię osób. Takie rzeczy musisz przepracować sam ze sobą.  Żeby to zrobić, musisz oczywiście wierzyć w siebie, to bardzo ważny element szczęśliwego życia. Bez wątpienia świat byłby inny, gdyby więcej ludzi wierzyło w siebie. Przypomnij sobie wszystkie własne osiągnięcia, wszystko co było dla Ciebie źródłem radości, wszystkie Twoje mocne strony przejawiające się w dowolnych sytuacjach. Na pewno znajdziesz takie cechy u siebie. Wszyscy uwielbiamy otaczać się ludźmi wierzącymi w siebie, niezależnie od tego, czy sami taką cechę posiadamy. Osoba, która z błyskiem w oku i z głębokim przekonaniem mówi, co ma zamiar osiągnąć, wzbudza podziw. Natomiast ludzie, którzy nie mają wiary w siebie są ciężarem dla innych, zwykle są potrzebujący, a często też gniewni. Na ludziach wierzących w siebie można polegać w różnych sferach życia. Oni działają bez obaw, że sobie nie poradzą. Taką osobą powinieneś być ty, czyli wierzącą w swoje siły i utrzymującą równowagę we wszystkich sferach życia.

Twoja OcenaFacebook Conversations