Umiejętność odpowiedniego zaprezentowania się to ważna umiejętność, szczególnie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dzieje się tak, ponieważ rekruterzy biorą pod uwagę nie tylko Twój profesjonalizm i doświadczenie, ale także poziom pewności siebie, umiejętność mówienia i wiele innych rzeczy. Jednak oprócz twoich umiejętności istnieją również techniki psychologiczne, które mogą pomóc ci szybciej i łatwiej uzyskać pracę swoich marzeń.

Nie umawiaj spotkań w poniedziałki i piątki.

Nie umawiaj spotkań w poniedziałki i piątki.

Psychologowie i doświadczeni rekruterzy znaleźli idealny czas na rozmowę kwalifikacyjną: wtorek od 10:00 do 15:00. W tym dniu i o tej porze masz największe szanse na wywarcie dużego wrażenia na swoim pracodawcy i oto dlaczego: poniedziałek to trudny dzień dla każdego, a dział HR nie jest wyjątkiem. W piątki wszyscy myślą o weekendzie. Tak więc czas, który możesz wykorzystać na swoją korzyść, to środek tygodnia, o ile nie jest to bardzo wczesny poranek.

Kolor twoich ubrań ma duży wpływ na to, jak postrzegają cię inni ludzie.

Kolor twoich ubrań ma duży wpływ na to, jak postrzegają cię inni ludzie.

Na przykład jeśli masz na sobie niebieski lub brązowy garnitur, oznacza to, że jesteś poważnym kandydatem. Jedynym kolorem, który automatycznie i jednogłośnie odstrasza pracodawców, jest pomarańczowy. Ale kolor to nie jedyna rzecz, o której należy pamiętać.Nie zapomnij o rajstopach. Badania pokazują, że taki mały szczegół jest naprawdę ogromny! Uważa się, że kobiety z "gołymi" nogami podczas rozmowy kwalifikacyjnej są niepoważne.I jeszcze jedno o wysokich obcasach - z psychologicznego punktu widzenia wysocy ludzie wyglądają na liderów i profesjonalistów. Nawet ich średnia pensja jest wyższa niż tych niższych.

Psychologiczne sztuczki z ubraniem

Psychologiczne sztuczki z ubraniem

W psychologii istnieje termin znany jako pozytywne wzmocnienie - jest to chęć danej osoby do dalszego robienia czegoś. Możesz wykorzystać ten efekt na swoją korzyść.Wzmocnienie może być bardzo różne (na przykład pieniądze lub pochwała), ale szukając pracy, będziesz potrzebować przyciągania podobieństwa. Nawet najbardziej rygorystyczny pracodawca podświadomie zaufa osobie poszukującej pracy, jeśli odkryje, że ma z nią coś wspólnego, na przykład hobby, gust ubioru, muzykę lub książki. Nawet jeśli nie jesteś idealnym kandydatem, za  podobieństwa zdobędziesz więcej punktów.

Są słowa, których nigdy nie powinieneś mówić.

Niektóre słowa  na pracodawców działają jak czerwona flaga. Psychologowie przeprowadzili nawet specjalne badanie i odkryli, że słowa takie jak „lubię” i wahanie znacznie zmniejszają szanse na znalezienie pracy.Jednak ta zasada działa tylko wtedy, gdy Twój rekruter jest starszy niż 30-40 lat. Młodsi łowcy głów są mniej wybredni co do słownictwa, którego używasz.

Uśmiech może zepsuć wrażenie, nawet jeśli jesteś profesjonalistą

Uśmiech może zepsuć wrażenie, nawet jeśli jesteś profesjonalistą

Rekruterzy nie lubią ludzi, którzy mają bardzo szerokie uśmiechy. Uważa się, że osoba, która zbyt często się uśmiecha, jest mniej poważna.Jedynym rodzajem pracy, w którym uśmiechnięci ludzie mają przewagę, jest praca z ludźmi (na przykład w sprzedaży). We wszystkich innych dziedzinach łowcy głów chcą mieć osobę o poważnej twarzy

Sprytna sztuczka podczas odpowiadania na pytania z CV.

Sprytna sztuczka podczas odpowiadania na pytania z CV.

W dużych firmach rekruterzy muszą przeprowadzać wiele rozmów kwalifikacyjnych. Przyszli pracownicy odpowiadają na pytania, które spodziewają się usłyszeć, więc rozmowa kwalifikacyjna kończy się gładko i perfekcyjnie. Ostatecznie w oczach rekruterów wszyscy poszukujący pracy są dokładnie tacy sami. Ale jest sekret.Przerwij monotonię i powiedz: „Powiem ci coś, czego nie ma w moim CV”. To zdanie zaskoczy rekrutera i sprawi, że zobaczy Cię w zupełnie innym świetle.

Specjalna technika mówienia zapewni ci pewne przywileje.

Specjalna technika mówienia zapewni ci pewne przywileje.

Wszyscy ludzie lubią, gdy ktoś ich uważnie słucha. Rekruterzy nie są wyjątkiem. Psychologowie zalecają stosowanie techniki zwanej refleksyjnym słuchaniem. To strategia komunikacyjna, która składa się z 3 kroków: powtórzyć, zgodzić się i dodać. Nie możesz po prostu słuchać i kiwać głową, musisz dać tej osobie znać, że zrozumiałeś informacje. Poniżej znajduje się przykład tego.Rekruter: „Szukamy osoby, która jest gotowa spędzić 8 godzin w biurze od poniedziałku do piątku, a czasem w weekendy, kiedy zajdzie taka potrzeba. Za pracę w godzinach nadliczbowych płacimy dodatkowo ”.Ty: „Innymi słowy, będę miał regularny tydzień pracy z okazjonalną pracą w nadgodzinach (powtórz). To jest w porządku w naszej branży (zgadzam się). Mogę jednak zoptymalizować proces i sprawić, by nikt nie musiał pracować w weekendy (dodaję) ”.Ta strategia pozwoli ci stać się prawdziwym mistrzem negocjacji. Ktoś, z kim już się zgodziłeś, nie może ci odmówić.

Zdjęcie w CV musi być odrobinę prowokujące.

Zdjęcie w CV musi być odrobinę prowokujące.

Kobiety, które na zdjęciu w CV pokazują dekolt, dostają  pracę 19 razy częściej. Oczywiście nie posuwaj się za daleko. Ale jeśli pracodawca musi wybierać między kobietą w koszuli zapinanej na guziki a kobietą z dekoltem, najprawdopodobniej wybierze tę drugą. A dziedzina nie ma tutaj tak naprawdę znaczenia: ta zasada sprawdza się we wszystkich zawodach, od księgowości po sprzedaż.

Na twarzy znajduje się obszar, który przyciąga uwagę.

Na twarzy znajduje się obszar, który przyciąga uwagę.

W człowieku wszystko powinno być idealne. Mimo to w rozmowie podświadomie koncentrujemy się na trójkącie „oczu, nosa i ust”. Rozluźnione mięśnie twarzy i odrobina makijażu nie zwrócą całej uwagi, a marszczenie brwi lub zbyt intensywny makijaż nie pozwoli ankieterowi zapamiętać wszystkich ważnych informacji o Tobie.

To, co robisz, czekając na rozmowę kwalifikacyjną, również wpływa na wynik.

To, co robisz, czekając na rozmowę kwalifikacyjną, również wpływa na wynik.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej każda drobna rzecz ma znaczenie: jesteś obserwowany, nawet gdy czekasz na jej rozpoczęcie. Eksperci w dziedzinie rekrutacji nie zalecają rozmów telefonicznych ani picia kawy. Nie masz pojęcia, kiedy Twój rekruter się pojawi.Lepiej mieć wolną prawą rękę, aby móc odpowiedzieć na uścisk dłoni headhuntera. Możesz porozmawiać z sekretarką lub poczytać magazyny podczas oczekiwania

Twoja Ocena